درس هایی از یک انفجار برای مدیران پتروشیمی ایران

درس هایی از یک انفجار برای مدیران پتروشیمی ایران

روز دوشنبه 17 اکتبر (26 مهرماه) و درست 2 روز قبل از آغاز نمایشگاه K 2016 در ساعت 11:30 قبل از ظهر یک آتش سوزی در نزدیکی محل عملیات تعویض لوله های انتقال اتیلن یکی از بزرگترین مجتمع های پتروشیمی شرکت BASF آلمان رخ می دهد. به دنبال وقوع این آتش سوزی و توسعه ی آتش به قسمت های بندری این مجتمع در نزدیکی شهر "Ludwisghafen" آلمان، انفجاری مهیب هم به وقوع می پیوندد که شهر "لودویزگهافن" را به لرزه در می آورد، و زبانه های آتش در داخل شهر نیز دیده می شود که به طور طبیعی تصاویری از آن هم توسط شهروندان برای خبرگزاری ها ارسال می شود (برای نمونه تصویر زیر):

 با توسعه ی آتش به بخش های شمالی این مجتمع که بر لب رودخانه راین قرار دارد، و تاسیسات بندری این مجتمع، شرایطی بسیار خطرناک پدید می آید، که در نهایت و به سرعت به یک فاجعه تبدیل شده و در همان ساعات اولیه جان دو آتش نشان تحت استخدام این شرکت را می گیرد. با وقوع نخستین آتش سوزی، بی درنگ واحدهای آتش نشانی مستقر در محل و همچنین نیروهای آتش نشانی سه شهر نزدیک به این بندرگاه وارد عمل شده و آتشی به این مهیبی را که به چندین خط لوله ی انتقال مواد اولیه و گازهای بسیار آتشزا سرایت کرده و نیمی از مجتمع را در بر گرفته بوده در ساعت 9:30 همان شب مهار می شود. یعنی آتشی به این مهیبی، ظرف 10 ساعت به صورت کامل مهار می گردد.

تا اینجای کار، موضوع خیلی مهم نیست. وقوع آتش سوزی ها در این نوع مجتمع ها یکی از شرایط از قبل پیش بینی شده است که در تمامی کشورهای جهان نیز احتمال آن وجود دارد. اما موضوع نوع برخورد مسوولان این مجتمع در رابطه با آن است که می تواند درس هایی باشد برای تمامی مدیران پتروشیمی کشور ما. این درس ها عبارتند از:

1- آتشی که نیمی از مجتمع را فراگرفته بوده، ظرف 10 ساعت مهار می شود. به این دلیل که همواره امکانات مهار حریق برای آتشی در سطح کل مجتمع پیش بینی شده و دایما تحت کنترل کیفی و کمی قرار دارد. این پیش بینی ها در حدیست که سال ها پیش مدیر همین ماهنامه در خاطرات خود از بازدید همین مجتمع نوشته بود که مسوولان روابط عمومی و تشریفات این مجتمع از سه ماه قبل با پرسیدن شماره کفش روزنامه نگاران بازدید کننده: "قبل از ورود ما کفش هایی را میان ما توزیع کردند که درست اندازه پای یکایک ما از زن و مرد بود. این کفش ها مجهز به یک اتصال جرقه گیر بود، تا قدم زدن ما در این واحد احتمالا موجب جرقه نشود" مهندس ساعت نیا در جایی دیگر یادآور شده که:" تا به حال از چندین واحد پتروشیمی ایران دیدن کرده ام، اما هرگز چنین پیشنهادی به بازدیدکننده ها نشده بود. سهل است که فندک های دودی ها هم در جیبمان بود.

2- بی درنگ و چند ساعت پس از وقوع این حادثه، رییس هیات مدیره این شرکت، بیانیه ای صادر کرده و مردم و سهامداران را از این حادثه با خبر می سازد. صدور این بیانیه ها هنوز هم ادامه دارد و دریافت آخرین آن ما را به فکر نوشتن این مطلب انداخت. در عین حال، مقامات امنیتی هم در این مووضوع دخالتی نکرده و راه برای تولید گزارش و تهیه تصاویر برای رسانه های باز می ماند. یکی از نخستین گزارش ها را می توانید با "فشردن این لینک" ببینید؛

3- میزان خسارات این حادثه هنوز در دست بررسی است، و به طور قطع در سطح همان تاسیسات آسیب دیده باقی خواهد ماند. زیرا هیچ هزینه اضافی از بابت بلیت هواپیما و سایر هزینه های تشریفاتی دیدار مدیران این شرکت از محل وقوع حادثه وجود نداشته و در پی وقوع آن، نه مدیران خرد و کلان و روابط عمومی و تشریفات که در زمینه آتش سوزی و برآورد خسارات آن تخصص  آگاهی ندارند، تلاش می کنند خود را به صحنه رسانده تا فیلم و عکس تهیه کنند و نشان دهند موضوع مهم بوده و نه وزیر و وکیل و غیره در این کار دخالت می کنند که برای BASF و سهامدارانش هزینه تراشی کنند. در واقع به دلیل وجود حساب و کتاب عملکرد شرکت برای مردم و دولت آلمان، هرگز کسی این نوع هزینه ها را ایجاد نمی کند و اگر هم هزینه ای بشود، حتما مواخذه دارد.

    4- بر اساس دومین بیانیه این شرکت، در همان شب وقوع حادثه، و پس از اطمینان از اطفاء کامل حریق، به درخواست مدیران BASF اندازه گیری های میزان آلاینده های هوا از ساعت 5 دقیقه بامداد آغاز شده و گزارشی کامل از میزان آلاینده های هوا جهت اطلاع مردم می شود (تصویر کناری که برای رویت آخرین گزارش آن می توانید اینجا را کلیک کنید) این اندازه گیری ها و گزارش آن به مردم تا روز 25 اکتبر (به مدت 8 روز) ادامه می یابد تا آنکه مردم از پاک بودن هوای شهرهای اطراف وقوع حادثه اطمینان پیدا کنند. اقدامی که اصولا در این همه آتش سوزی در پتروشیمی های ایران حتا یکبار هم اتفاق نیفتاده است. در آلمان مدیران پتروشیمی ها می دانند که حقوق و مزایای آنان از طریق مالیات های مردم تامین می شود و بنابراین موظف هستند به مردم گزارش دهند. در عین حال برای بازدیدهای ارشدترین مدیران آنان هم دیناری برای مشاغل "محافظ و کیف کش و مدیحه سرا و تشریفاتچی" وجود ندارد.

5- از زمان وقوع حادثه تا دیروز صدور اطلاعیه های گوناگون توسط مدیریت ارشد BASF ادامه داشته که آخرین آن، در روز قبل برای این وبسایت ارسال شده است. در بخشی از این آخرین گزارش ضمن بیان جزییات این حادثه، از زبان مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت BASF آقای Dr. Kurt Bock چنین می گوید: " ما هنوز در عزای دو تن از کارکنان آتش نشانی و یک ملاح {یکی از کارگران کشتی تانکری که در همان بندرگاه پهلو گرفته بوده. و} هستیم که در جریان این حادثه فوت کرده اند. عمیق ترین احساسات قلبی ما با خانواده های آنان همراه است. در این حادثه همچنین بسیاری از مردم و برخی از آنها به صورت خیلی جدی مجروح شدند. فکر ما مشغول آنان، خانواده های آنان و دوستان آنان است و امید داریم که آنها به زودی شفا یابند".

6- جمله بالا از زبان مدیری بیان شده که بزرگترین مجتمع پتروشیمی جهان را با دهها تاسیسات بزرگ در 5 قاره ی جهان اداره می کند. او خود را موظف می داند که سهامداران و مردم را در جریان جزییات قرار دهد و لحظه ای هم فکر جان باختگان و مجروحین را از سر به در نکند. سالها پیش حادثه آتش سوزی در مجتمع بندر امام (ره) دهها کشته  بسیاری مجروح بر جای گذاشت. مدیریت وقت پتروشیمی، مثل مدیریت فعلی آن در جریان آتش سوزی های امسال، نه بیانیه ای صادر رد، نه با جان باختگان و مجروحین همدردی کرد و نه از روابط عمومی پرسید که ایا به رسانه ها اطلاعاتی داده است یا خیر؟

اینها همه درس هاییست برای مدیران پتروشیمی های ایران و شخص خانم معاون وزیر نفت که بدانند هرچه دارند از همین مردم است و یک همدردی ساده با آنان به هیچ روی موجب کاسته شدن از مقام و منزلتشان نخواهد شد. متاسفیم که همین تشکیلات پتروشیمی وقت، حتا خبرهای برگزاری "روز ایران" در چارچوب برگزاری نمایشگاه k2016 را با پرده پوشی ارایه می کند، آن هم در زمانی که دیگر نمی توان به ایرانی های غیر خودی اطلاع رسانی کرد که در "روز خودشان" به مراسم بروند.

اینست که آتش سوزی به آن مهیبی ظرف 10 ساعت خاموش می شود و آتش سوزی های پتروشیمی ها ما همچنان ادامه دارد و همچنان خسارات برجای می گذارد و بودجه هایی که باید صرف توسعه ی ایمنی این مجتمع ها شود، به سفرهای پر هزینه ی مدیران و خدمه و آنان اختصاص می یابد و همینست که هنوز هم ناچاریم دست طلب به سوی چشم آبی ها دراز کنیم و آنچنان کوچک بمانیم که از ارشدترین مدیران مان در غرفه ها و اتاقک های کوچک پذیرایی شود. افسوس.

فایل PDF آخرین گزارش پیوست است.

آتش سوزی در شرکت پتروشیمی بوعلی و اعزام وزیر نفت

آتش سوزی در پتروشیمی مبین 4 مصدوم بر جای گذاشت

آتش‌سوزی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی

آتش‌سوزی پتروشیمی خرم آباد دو نفر کشته بر جای گذاشت

برای سومین بار در 2 ماه گذشته پتروشیمی ماهشهر دچار آتش سوزی شد

رمز گشایی از طولانی شدن آتش سوزی پتروشیمی بوعلی

یک یادداشت؛ آتش های ساکن بر ثروت های ملی

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (p~.pdf)p~.pdf 179 kB
دسته: پر بازدید

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers