اخبار داخلی ماهنامه

عمان پلاست 2017 در نوروز 1396

عمان پلاست 2017

 

چهارمین دوره ی نمایشگاه بین مللی «Oman Plast  » رویدادی سه روزه است که از تاریخ 21 لغایت 23 ماه مارچ سال آتی میلادی – سال 2017  میلادی – مقارن با اول تا سوم فروردین ماه در "مرکز نمایشگاهی بین المللی عمان " ، واقع در مسقط پایتخت این سلطان نشین برگزار می گردد . 

این نمایشگاه در زمینه های پلاستیک ، لاستیک ، مواد شیمیایی ، چاپ و بسته بندی به فعالیت می پردازد . در عمان پلاست 2017 ، بازدیدکنندگان می توانند از آخرین تکنولوژی ها و نو آوری ها که در عرصه های مذکور ، به نمایش عموم گذاشته می شود ، دیدن فرمایند . 

از آنجا که یکی از اهم اهداف نمایشگاه بین مللی " عمان پلاست " توسعه ی دامنه ی کاری تمام غرفه گذاران مشارکت کننده در نمایشگاه است ، برگزار کنندگان تمام مساعی خود را به کار بسته اند که فرصت منحصر به فردی برای فعالان ، صنعتگران و بازرگانان در تمامی عرصه ها فراهم گردد تا در فضایی مناسب به تبادل اطلاعات و دانش پرداخته و برای ساماندهی همکاری ها و انعقاد قراردادهای جدید با شرکای منطقه ای و بین مللی نوین اقدام نمایند . 

همچنین در راستای توسعه ی دامنه ی کاری غرفه گذاران ، "عمان پلاست " بستر مناسبی را برای خریداران آینده نگر تولیدات و خدمات فراهم می آورد تا به تناسب نیاز خود روابطتشان را  با غرفه گذاران ایجاد کرده و یا توسعه دهند و شبکه های کاری خود را مدیریت نمایند . 

برگزار کنندگان نمایشگاه بین مللی " عمان پلاست " بر این اعتقادند که این رویداد ، یکی از بهترین روشهایِ معرفی آخرین پیشرفتها و دستاوردها در صنایع پلاستیک ، لاستیک ، شیمیایی ، چاپ و بسته بندی به مخاطبان آگاه می باشد و نهایتاً موجبات ترقی تکنولوژیک و توسعه ی اقتصادی منطقه خلیج فارس می گردد .  

با توجه به روابط حسنه ی میان دول ایران و سلطان نشین عمان و تقویت این روابط در جریان مذاکرات هسته ای و پس از آن و نیز افق تجاری رو به گسترش دو کشور و از سوی دیگر ، زمان مناسب برگزاری این نمایشگاه (تعطیلات نوروز جمشیدی) ، " عمان پلاست "  فرصت مناسبی برای شرکتهایِ ایرانی است که بازار نسبتاً بکر این کشور ( به نسبت بازارهای سایر امیرنشینان حاشیه جنوبی خلیج پارس ) را شناسایی و در صورت امکان احتیاجات آنرا در حوزه های گوناگون تامین نمایند . 

شرکت Silver Star Corporation L.L.C بعنوان برگزار کننده ی 2017Oman Plast  ؛ اجرای این نمایشگاه را بر عهده دارد و برای تماس با این شرکت می توانید با پست الکترونیکی contact@silverstaroman.com تماس حاصل نمایید . 

 

افتتاح نخستین پژوهشکده مهندسی بافت در بایوپلیمرها در واحد تهران مرکزی

به گزارش همکاران ماهنامه صنایع پلاستیک مستقر در محل، بزرگترین گردهمایی بین‌المللی دانشمندان و دانش‌پژوهان پلیمر کشور با همکاری پژوهشگاه پلیمر و دانشگاه آزاد اسلامی در این دانشگاه گشایش یافت. 

بر اساس گزارش ها، دکتر نکومنش، رییس پژوهشگاه پلیمر در این همایش که با حضور دکتر حمید میرزاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، ضمن تشکر از تمامی شخصیت‌های علمی، دانش‌پژوهان و دانشمندان و همچنین قدردانی از دانشگاه آزاد به عنوان مجری و برگزارکننده این سمینار، گفت: کار کارشناسی بر روی تمامی مقالات که از دانشگاه‌ها و مراکز معتبر علمی به دبیرخانه این سمینار ارسال شده است، صورت گرفته و تمامی مراحل داوری و پذیرش به صورت علمی انجام شده است.

دبیر علمی این سمینار با اشاره به روند چگونگی داوری و انتخاب مقالات اظهار کرد: کار ارزیابی و بررسی مقالات توسط یک گروه داوری قوی صورت گرفته که اکثر مقالات شایسته ارائه به صورت شفاهی و پوستر بوده‌اند.

ارائه 648 مقاله در دوازدهمین سمینار بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمر

نکومنش خاطرنشان کرد: از 742 مقاله ارائه شده به دبیرخانه سمینار، 58 مقاله رد شد و 684 مقاله پذیرفته شدند که از میان آن‌ها 133 مقاله به صورت شفاهی و 551 مقاله به صورت پوستر ارائه می‌شود، همچنین 14 نفر به عنوان سخنران اصلی در سمینار حضور دارند.

همچنین دکتر شمس، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و رییس سابق واحد تهران جنوب در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این همایش بین‌المللی، برپایی آن از سوی این واحد دانشگاهی را خواستار شد و افزود: واحد تهران جنوب به عنوان قطب فنی در دانشگاه آزاد اسلامی، اولین دانشگاهی است که رشته و گرایش پلیمر را ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بنا داریم در استان تهران با توسعه بایوپلیمرها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های پلیمر را راه‌اندازی کنیم که امیدوارم به زودی شاهد افتتاح اولین پژوهشکده مهندسی بافت در بایوپلیمرها در واحد تهران مرکزی باشیم. بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دوازدهمین سمینار بین‌المللی علوم و تکنولوِژی پلیمر (ISPST) با مشارکت انجمن علمی و پلیمر ایران و بزرگترین دانشگاه‌های ایران نظیر دانشگاه تهران، شریف، امیرکبیر، تربیت مدرس، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

حضوری ناموثر برای صنایع تولید کننده پلیمری و بی اثر برای پتروشیمی

عصر دیروز در شرایطی غیر قابل کنترل، روال انتشار خبرهای همزمان بر هم ریخت و بنابراین گزارش آنچه را که گذشته است (تا به امروز) به شرح خلاصه زیر و باقی را به صورت کاملتر در شماره بعدی ماهنامه مطالعه خواهید کرد.

آنچه در دو روز نخست نمایشگاه رخ داده خلاصه اش اینست که "شرکت ملی صنایع پتروشیمی" در نمایشگاهی متعلق به "صنایع پلاستیک و لاستیک" است، برای موضوعی هزینه کرده است که نه برای خودش بهره ای داشته و نه برای صنایع پلاستیک و لاستیک این کشور. علاوه بر آن نوع عملکرد مدیر عامل جدید این شرکت به گونه ای بوده که ظاهرا ایشان هنوز راهی دراز را برای نشستن بر این صندلی در پیش روی دارند و مهمترین توصیه این رسانه قدیمی اینست که الان بهترن فرصتی است که ایشان در همان نمایشگاه از مدیران اروپایی بیاموزند که رابطه میان مدیریت و رسانه ها چگونه باشد.

براساس گزارش نمایندگان ماهنامه، دیروز و به هنگام مراجعه مدیر جدید این ماهنامه به غرفه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سالن 6، خانم مهندس شاهدایی نه فقط به حضور اهل یک رسانه از ایران توجه نمی کنند، بلکه حتا زحمت یک چرخ بر روی صندلی و نگاه کردن به مراجعه کننده را هم به خودشان نمی دهند. گرچه این موضوع در شماره بعدی ماهنامه به چالش کشیده خواهد شد، اما در همین جا توجه خوانندگان را به برشی نزدیکتر از  تصویر بالا جلب می کنیم (تصویر زیر) تا خوانندگان دریابند که از بخت بد ایران و ایرانی ظاهرا بازهم برای این مدیر پتروشیمی، همان مرغ همسایه غاز است و اگر "خند رویی و مهربانی" دارند، بازهم برای خارجیان است، نه صاحبان صنایع و رسانه ها. نگاه کنید به سه برش تصویری:

 فارغ از تصاویر حاشیه ای بالا، تحلیلی که در شماره 329 ماهنامه ارایه خواهد شد، نشان خواهد داد که چگونه در حالی که روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به بهانه ی نداشتن بودجه، از برگزاری هرگونه نشست خبری (حتا برای رسانه های تخصصی) خودداری کرد، دهها میلیون تومان بودجه صرف شده است تا به خارجی های حاضر در خارج همان چیزهایی را نشان دهند که خودشان برای ایرانی ها طراحی کرده اند.

یکی از این نمایش ها، یادآوری برگزاری "ایران پلاست" است. و این در حالیست که این شرکت نمایندگی بین مللی این نمایشگاه را به نمایشگاه دوسلدورف سپرده و یکی از تصاویر خندان بالا هم نشان می دهد که آقای "ارهارد وینکمپ" (از امضاء کنندگان قرارداد) در همان کنفرانس حضور دارد. و این یعنی تبلیغ برای خارجی با پول ایرانی در یک مکان خارجی!!!

موضوع انگلیسی صحبت کردن مقامات ایرانی (نه فقط بر خلاف پروتکل های جهانی، بلکه آن هم دون مهارت در سخنگویی و به صورت دست و پا شکسته) موضوعی دیگر بود که در پایان خبر اول به آن اشاره کرده بودیم و جزییات آن را هم در شماره بعدی ماهنامه مورد اشاره قرار خواهیم داد.

به هر روی برگزاری این کنفرانس، از آن کارهای عجیب بود که ایرانی ها به مدل خودشان انجام دادند. تنها حاصل این برنامه هم صورت حساب هاییست که کنترل آنها از دست سازمان حسابرسی کل کشور خارج است و صرف باید به آن مهر OK بزنند. همان لبیکی که سرکار خانم شاهدایی با بیان جمله زیر سخنانشان را در این کنفرانس خاتمه دادند. بخوانید و مشعوف شوید:

 Two weeks events 13 IPF may be it will be in April 2017 and also Iranplast will be in Deptember. OK? Hope to see you next week

ای وای بر ملت و صنعتی که معاون وزیر نفتش می رود در یک فرصت جهانی و به جای نمایش توانمندی های صنایع تکمیلی اش در بیان فقط یک جمله که روی کاغذ نوشته نشده؛ لغت هفته را به جای روز و بازهم لغت هفته را به جای سال به کار می برد.

OK?

مراسم روز ملی ایران در نمایشگاه K2016 در حال برگزاری

گزارش تصویری نمایندگان ماهنامه صنایع پلاستیک از بازدید روز نخست نمایشگاه K2016

اعلام برنامه مراسم روز صنعت پتروشیمی ایران در نمایشگاه K2016 و نمایش بی انگیزگی مسوولان

گزارش همزمان حضور نمایندگان ماهنامه صنایع پلاستیک در کنفرانس خبری نمایشگاه K2016

درس هایی از یک انفجار برای مدیران پتروشیمی ایران

روز دوشنبه 17 اکتبر (26 مهرماه) و درست 2 روز قبل از آغاز نمایشگاه K 2016 در ساعت 11:30 قبل از ظهر یک آتش سوزی در نزدیکی محل عملیات تعویض لوله های انتقال اتیلن یکی از بزرگترین مجتمع های پتروشیمی شرکت BASF آلمان رخ می دهد. به دنبال وقوع این آتش سوزی و توسعه ی آتش به قسمت های بندری این مجتمع در نزدیکی شهر "Ludwisghafen" آلمان، انفجاری مهیب هم به وقوع می پیوندد که شهر "لودویزگهافن" را به لرزه در می آورد، و زبانه های آتش در داخل شهر نیز دیده می شود که به طور طبیعی تصاویری از آن هم توسط شهروندان برای خبرگزاری ها ارسال می شود (برای نمونه تصویر زیر):

 با توسعه ی آتش به بخش های شمالی این مجتمع که بر لب رودخانه راین قرار دارد، و تاسیسات بندری این مجتمع، شرایطی بسیار خطرناک پدید می آید، که در نهایت و به سرعت به یک فاجعه تبدیل شده و در همان ساعات اولیه جان دو آتش نشان تحت استخدام این شرکت را می گیرد. با وقوع نخستین آتش سوزی، بی درنگ واحدهای آتش نشانی مستقر در محل و همچنین نیروهای آتش نشانی سه شهر نزدیک به این بندرگاه وارد عمل شده و آتشی به این مهیبی را که به چندین خط لوله ی انتقال مواد اولیه و گازهای بسیار آتشزا سرایت کرده و نیمی از مجتمع را در بر گرفته بوده در ساعت 9:30 همان شب مهار می شود. یعنی آتشی به این مهیبی، ظرف 10 ساعت به صورت کامل مهار می گردد.

تا اینجای کار، موضوع خیلی مهم نیست. وقوع آتش سوزی ها در این نوع مجتمع ها یکی از شرایط از قبل پیش بینی شده است که در تمامی کشورهای جهان نیز احتمال آن وجود دارد. اما موضوع نوع برخورد مسوولان این مجتمع در رابطه با آن است که می تواند درس هایی باشد برای تمامی مدیران پتروشیمی کشور ما. این درس ها عبارتند از:

1- آتشی که نیمی از مجتمع را فراگرفته بوده، ظرف 10 ساعت مهار می شود. به این دلیل که همواره امکانات مهار حریق برای آتشی در سطح کل مجتمع پیش بینی شده و دایما تحت کنترل کیفی و کمی قرار دارد. این پیش بینی ها در حدیست که سال ها پیش مدیر همین ماهنامه در خاطرات خود از بازدید همین مجتمع نوشته بود که مسوولان روابط عمومی و تشریفات این مجتمع از سه ماه قبل با پرسیدن شماره کفش روزنامه نگاران بازدید کننده: "قبل از ورود ما کفش هایی را میان ما توزیع کردند که درست اندازه پای یکایک ما از زن و مرد بود. این کفش ها مجهز به یک اتصال جرقه گیر بود، تا قدم زدن ما در این واحد احتمالا موجب جرقه نشود" مهندس ساعت نیا در جایی دیگر یادآور شده که:" تا به حال از چندین واحد پتروشیمی ایران دیدن کرده ام، اما هرگز چنین پیشنهادی به بازدیدکننده ها نشده بود. سهل است که فندک های دودی ها هم در جیبمان بود.

2- بی درنگ و چند ساعت پس از وقوع این حادثه، رییس هیات مدیره این شرکت، بیانیه ای صادر کرده و مردم و سهامداران را از این حادثه با خبر می سازد. صدور این بیانیه ها هنوز هم ادامه دارد و دریافت آخرین آن ما را به فکر نوشتن این مطلب انداخت. در عین حال، مقامات امنیتی هم در این مووضوع دخالتی نکرده و راه برای تولید گزارش و تهیه تصاویر برای رسانه های باز می ماند. یکی از نخستین گزارش ها را می توانید با "فشردن این لینک" ببینید؛

3- میزان خسارات این حادثه هنوز در دست بررسی است، و به طور قطع در سطح همان تاسیسات آسیب دیده باقی خواهد ماند. زیرا هیچ هزینه اضافی از بابت بلیت هواپیما و سایر هزینه های تشریفاتی دیدار مدیران این شرکت از محل وقوع حادثه وجود نداشته و در پی وقوع آن، نه مدیران خرد و کلان و روابط عمومی و تشریفات که در زمینه آتش سوزی و برآورد خسارات آن تخصص  آگاهی ندارند، تلاش می کنند خود را به صحنه رسانده تا فیلم و عکس تهیه کنند و نشان دهند موضوع مهم بوده و نه وزیر و وکیل و غیره در این کار دخالت می کنند که برای BASF و سهامدارانش هزینه تراشی کنند. در واقع به دلیل وجود حساب و کتاب عملکرد شرکت برای مردم و دولت آلمان، هرگز کسی این نوع هزینه ها را ایجاد نمی کند و اگر هم هزینه ای بشود، حتما مواخذه دارد.

    4- بر اساس دومین بیانیه این شرکت، در همان شب وقوع حادثه، و پس از اطمینان از اطفاء کامل حریق، به درخواست مدیران BASF اندازه گیری های میزان آلاینده های هوا از ساعت 5 دقیقه بامداد آغاز شده و گزارشی کامل از میزان آلاینده های هوا جهت اطلاع مردم می شود (تصویر کناری که برای رویت آخرین گزارش آن می توانید اینجا را کلیک کنید) این اندازه گیری ها و گزارش آن به مردم تا روز 25 اکتبر (به مدت 8 روز) ادامه می یابد تا آنکه مردم از پاک بودن هوای شهرهای اطراف وقوع حادثه اطمینان پیدا کنند. اقدامی که اصولا در این همه آتش سوزی در پتروشیمی های ایران حتا یکبار هم اتفاق نیفتاده است. در آلمان مدیران پتروشیمی ها می دانند که حقوق و مزایای آنان از طریق مالیات های مردم تامین می شود و بنابراین موظف هستند به مردم گزارش دهند. در عین حال برای بازدیدهای ارشدترین مدیران آنان هم دیناری برای مشاغل "محافظ و کیف کش و مدیحه سرا و تشریفاتچی" وجود ندارد.

5- از زمان وقوع حادثه تا دیروز صدور اطلاعیه های گوناگون توسط مدیریت ارشد BASF ادامه داشته که آخرین آن، در روز قبل برای این وبسایت ارسال شده است. در بخشی از این آخرین گزارش ضمن بیان جزییات این حادثه، از زبان مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت BASF آقای Dr. Kurt Bock چنین می گوید: " ما هنوز در عزای دو تن از کارکنان آتش نشانی و یک ملاح {یکی از کارگران کشتی تانکری که در همان بندرگاه پهلو گرفته بوده. و} هستیم که در جریان این حادثه فوت کرده اند. عمیق ترین احساسات قلبی ما با خانواده های آنان همراه است. در این حادثه همچنین بسیاری از مردم و برخی از آنها به صورت خیلی جدی مجروح شدند. فکر ما مشغول آنان، خانواده های آنان و دوستان آنان است و امید داریم که آنها به زودی شفا یابند".

6- جمله بالا از زبان مدیری بیان شده که بزرگترین مجتمع پتروشیمی جهان را با دهها تاسیسات بزرگ در 5 قاره ی جهان اداره می کند. او خود را موظف می داند که سهامداران و مردم را در جریان جزییات قرار دهد و لحظه ای هم فکر جان باختگان و مجروحین را از سر به در نکند. سالها پیش حادثه آتش سوزی در مجتمع بندر امام (ره) دهها کشته  بسیاری مجروح بر جای گذاشت. مدیریت وقت پتروشیمی، مثل مدیریت فعلی آن در جریان آتش سوزی های امسال، نه بیانیه ای صادر رد، نه با جان باختگان و مجروحین همدردی کرد و نه از روابط عمومی پرسید که ایا به رسانه ها اطلاعاتی داده است یا خیر؟

اینها همه درس هاییست برای مدیران پتروشیمی های ایران و شخص خانم معاون وزیر نفت که بدانند هرچه دارند از همین مردم است و یک همدردی ساده با آنان به هیچ روی موجب کاسته شدن از مقام و منزلتشان نخواهد شد. متاسفیم که همین تشکیلات پتروشیمی وقت، حتا خبرهای برگزاری "روز ایران" در چارچوب برگزاری نمایشگاه k2016 را با پرده پوشی ارایه می کند، آن هم در زمانی که دیگر نمی توان به ایرانی های غیر خودی اطلاع رسانی کرد که در "روز خودشان" به مراسم بروند.

اینست که آتش سوزی به آن مهیبی ظرف 10 ساعت خاموش می شود و آتش سوزی های پتروشیمی ها ما همچنان ادامه دارد و همچنان خسارات برجای می گذارد و بودجه هایی که باید صرف توسعه ی ایمنی این مجتمع ها شود، به سفرهای پر هزینه ی مدیران و خدمه و آنان اختصاص می یابد و همینست که هنوز هم ناچاریم دست طلب به سوی چشم آبی ها دراز کنیم و آنچنان کوچک بمانیم که از ارشدترین مدیران مان در غرفه ها و اتاقک های کوچک پذیرایی شود. افسوس.

فایل PDF آخرین گزارش پیوست است.

آتش سوزی در شرکت پتروشیمی بوعلی و اعزام وزیر نفت

آتش سوزی در پتروشیمی مبین 4 مصدوم بر جای گذاشت

آتش‌سوزی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی

آتش‌سوزی پتروشیمی خرم آباد دو نفر کشته بر جای گذاشت

برای سومین بار در 2 ماه گذشته پتروشیمی ماهشهر دچار آتش سوزی شد

رمز گشایی از طولانی شدن آتش سوزی پتروشیمی بوعلی

یک یادداشت؛ آتش های ساکن بر ثروت های ملی

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (p~.pdf)p~.pdf 179 kB

راه اندازی وب سایت نمایشگاه تهران پلاست و آغاز ثبت نام اینترنتی

وب سایت نخستین نمایشگاه بین مللی تهران پلاست راه اندازی و رونمایی شده و از آغاز ثبت نام اینترنتی در آن خبر داده شده است.

به گزارش ماهنامه صنایع پلاستیک؛ این وب سایت به نشانی اینترنتی http://tehranplast.ir/ معرفی شده و شامل دو بخش فارسی و انگلیسی است.

در بخش تاریخ های مهم قابل توجه مشارکت کنندگان در این نمایشگاه (نوار بالا گزینه مشارکت کنندگان) از جمله آخرین مهلت ثبت نام تا 15 دی ماه سال جاری، زمان تحویل و تخلیه غرفه عنوان شده است. همچنین نقشه سالن ها در این وب سایت منتشر شده است.

باقی موارد از جمله لیست مشارکت کنندگان، اطلاعات مربوط به بخش کتاب و خبرنامه نمایشگاه، همایش ها و سمینار ها در دست ساخت و تکمیل است.

 کالاها و خدمات قابل ارایه در بخش‌های مختلف این نمایشگاه نیز صنایع لاستیک و پلاستیک ذکر شده است.

نمایشگاه یاد شده در تاریخ 30 دی ماه تا 3 بهمن ماه سال 1395 در مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب تهران و از سوی شرکت نمایشگاهی آرسا با همراهی انجمن ملی صنایع پلیمر و پلاستیک ایران و انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری برگزار می شود.

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers