آرشیو تاریخی

مقالات آرشیوی مهم

در این بخش از منوی "مقالات ویژه"، آن دسته از مقاله ها، گزارش ها، یادداشت های سردبیری، و برخی اخبار تاریخی مهم جهت حفظ و صیانت از تاریخ رسانه ای صنعت پلاستیک کشور و جلوگیری از تحریف تاریخی و از بین رفتن حقوق تالیفی پدیدآورندگان این نوع آثار، به تدریج منتشر خواهند شد.

وزارت پتروشیمی، ضرورتی به گواه تاریخ

روز اول مهرماه سال 1368، در دوران وزارت نفتی آقای "غلامرضا آقازاده" قرارداد 18 ساله ایران و شرکت میتسویی ژاپن در رابطه با ساخت "مجتمع پتروشیمی ایران-ژاپن"  لغو شد و روز 16 مهرماه همان سال، مطبوعات تا جایی که میسر بود منتشر کردند که با عنوان "مفارقت نامه" میان طرفین ایرانی و ژاپنی به امضاء رسید و طبق آن قرار شد که طرف ژاپنی حدود یک میلیارد دلار به ایران پرداخت نماید. اینکه آیا ژاپنی ها هرگز به این بند از همان "مفارقت نامه" عمل کردند یا خیر، دست کم ما خبری نداریم، اما اینکه، وجود همین قرارداد، یکی از سوژه هایی بود که از بدو انتشار این ماهنامه به آن می پرداختیم و همین مقالات و تحلیل های ماهنامه (از جمله یادداشت سردبیری مهندس ساعت نیا با عنوان "فراموشی ژاپنی ها" که در شماره 14 ماهنامه - خرداد 1366- به چاپ سپرده شده بود) هم موجبات دلخوری تاریخی مدیران و تعدادی از کارکنان پتروشیمی با این ماهنامه را فراهم آورد که تا همین دوران هم ادامه دارد، موضوعی تردید ناپذیر است.

به هر جال، در چارچوب توجه خاص این ماهنامه به موضوع قرارداد احداث مجتمع پتروشیمی "ایران- ژاپن" که بعدها به "مجتمع پتروشیمی بندر امام" شهرت یافت، در شماره 42 ماهنامه (ابان ماه سال 1368) گزارشی ویژه در همین زمینه به چاپ سپرده شد که محتوای غنی این گزارش، توجه خیلی ها را به خود جلب کرد. (تصویر بالا، روی جلد شماره 42 را که به سرعت نسخه های آن نایاب شد، نشان می دهد).

اما، به دنبال انتشار چهل و دومین شماره ماهنامه، و گزارش های کاملی که در همان شماره به مجتمع پتروشیمی بندر امام (ره) اختصاص یافته بود، ماهنامه صنایع پلاستیک با مخالفت هایی باورنکردنی (البته برای چندمین بار) مواجه شد و برخی ها تا جایی پیش رفتند که مستقیما این ماهنامه را به توقف دایمی در صورت ادامه انتشار این نوع گزارش ها تهدید کردند. تصویر زیر، ص 8 شماره 43 ماهنامه را نشان می دهد.

با این حال، از آنجا که این ماهنامه صنایع پتروشیمی کشور را بخشی از اموال ملت ایران می دانست، تهدیدها مانع از آن نشد که تحقیقات دایمی مدیر و همکاران ماهنامه در رابطه با صنایع پتروشیمی کشور متوقف شود و به همین دلیل هم درست 26 سال پیش (دی ماه سال 1368) مطلبی با عنوان "وزارت پتروشیمی، ضرورتی به گواه تاریخ" در صفحات 6-7 و 61 شماره 43 ماهنامه به چاپ سپرده شد. بخش نخست این مطلب (تا ستون سوم ص 7) ، نگارش همکارمان "محمد ابراهیمیان" بود که ترجیح می داد با نام مستعار "فرهاد فردوسی" در این ماهنامه قلم بزند، و بخش دوم آن هم تحلیل و نگارشی بود از مدیر ماهنامه به منظور پیشنهاد تشکیل "وزارت پتروشیمی" و بازگرداندن عنوان "وزارت نفت" به همان "شرکت ملی نفت ایران" و این ضرورتی بود اجتناب ناپذیر که هرگز مورد توجه واقع نشد.

و حال خوشحال هستیم که پس از 26 سال، مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی (جناب مهدی شریفی نیک نفس) پیشنهاد تشکیل "وزارت پتروشیمی" را مطرح ساخته اند. تصویر زیر، بخش انتهایی مطلب در ص 61 شماره 43 و تصاویر بعدی هم صفحات 6 و 7 و ادامه آن در ص 61 شماره 43 را برای مستند سازی موضوع نشان می دهد.

بخش پایانی مطلب و قسمتی که طرح "وزارت پتروشیمی" را مطرح ساخته

 

صفحه 6 ماهنامه ش 43 (دی ماه 1368)

 

صفحه 7 ماهنامه ش 43 (دی ماه 1368)

نم صفحه 61 ماهنامه ش 43 (دی ماه 1368)

مهدی شریفی نیک‌نفس: وزارت نفت را به وزارت پتروشیمی تغییر دهیم

طراحی سایت
شنبه 1 مهر 1396.
شمسی:
السبت 3 محرم 1439.
قمری:
Sep 23 2017.
میلادی: