آرشیو اخبار

اخبار نمایشگاهی ایران و جهان

نخستین نوشته یک غرفه گذار: ایران پلاست یا تهران پلاست؟

امتیاز کاربران

به قول معروف: عیب می جمله بگفتی/ هنرش نیز بگوی. فارغ از نقد مدیر اسبق ماهنامه، آقای علی معین فر، مدیرعامل شرکت "کارنو" گه با اختصاص غرفه ای 43 متری (در طول) در دومین نمایشگاه ایران پلاست حضور یافته اند در پاسخ مدیر ماهنامه مطالبی را به صورت مکتوب ارسال کرده اند. متن آن جنین است:

سلام و عرض ادب خدمت همه همکاران و دوستان: تهران پلاست یا ایران پلاست؟
تهران پلاست به لحاظ جغرافیایی وترافیک بسیار مناسب است. در تهران پلاست علیرغم وجود پارکینگ مناسب هیچ پولی دریافت نشد. برای بازدید از بازدیدکننده وجهی دریافت نشد. سرویس های بهداشتی بسیار زیبا و تمیز دارد. برگزارکنندگان تهران پلاست به شرکت کنندگان به عنوان زیر دست نگاه نکردند. همواره قبل از نهایی شدن تاریخ قطعی در تعامل با نمایندگان تشکل ها بودند. کرامت انسانی هیچگاه خدشه‌دار نشد. ما شرکت کنندگان هیچگاه احساس تحقیر نکردند وچکهای نجومی بدون تاریخ دریافت نکردند. 
برای صدور فاکتور مخارج نمایشگاه هیچکس دوماه واندی معطل نشد. ولی چکهای به زور گرفته شده از طرف ایران پلاست به زور هم پس از دوماه عودت داده شد،  
آنقدر روابط برگزارکنندگان تهران پلاست صمیمانه بود که به شرکت کنندگان نیز تسری پیدا کرده بودوقریب به اتفاق شرکت کنندگان علیرغم داشتن رقابت صمیمیتی غیر قابل توصیف باهم داشتند که حاکی از داشتن منافع مشترک است. در مورد حمل بار با جرثقیل هیچگاه این احساس وظن بما دست نداد که مسولین نمایشگاه در پس پرده وابند ووابستی دارند چرا که هر شرکت کننده ای حق داشت با جرثقیل مورد اعتماد خود بارش را جابجا کند وبعلت انحصاری بودن ملزم به پرداخت هزینه فوق گزاف نبود. بازدید کنندگان همه هدفمند وکیفی مصمم بودند وبرای گردش واتلاف وقت نیامده بودند
علیرغم شرایط سخت تر از ایران پلاست،چه بلحاظ گران شدن مواد اولیه وچه نوسان وصعود غیر منطقی دلار،ودر نتیجه رکود بیشتر،بازدهی تهران پلاست خیلی بالاتر بود وغالب شرکت‌کنندگان وبازدید کنندگان احساس بطلان وقت وسرمایه نکردند. مجموعه ای محدود ونسبتا کوچک ولی بسیار با کیفیت وبهره وری بالا واما آنهایی که به هر دلیل چه بلحاظ قطب واحد به حساب نیامدند، وچه به لحاظ عدم تمایل به رونق این نمایشگاه و چه همکاران و دوستان گرامی که به خاطر گرفتاریهای اخرسال شرکت نکردند، روز سوم نمایشگاه دریافتند که فرصتی کارآمد و فعال وصمیمی وزیبا را از دست دادند که امید واریم سال آینده در جوارشان باشیم.
واما اصل مطلب
ما صنعتگران پلاستیک با حضور مان در ایران پلاست فقط تنور پتروشیمی را گرم کردیم تا بتواند شو نمایشگاهی شلوغ و پررونق را بدهدوخود را در سطح بین المللی مطرح کند ،ومواد اولیه این وطن زخم خورده ومجروح از تحریم ها را،به قیمتی خیلی نازل تر از داخل ایران را به دلار بفروشد، در ایران پلاست تنور کسانی را گرم کردیم که ما را صنایع پایین دستی مینامد،نه صنایع تکمیلی بله همکاران گرامی و عزیز ما تنور کسانی را گرم کردیم که یارانه صنعت را از جانب ما به صورت خوراک پتروشیمی دریافت می کند وبه جای اینکه مواد اولیه داخل را ارزان بدهد تا یارانه به دست ما صنعتگران برسد،90درصذ تولیدات پتروشیمی را به خارج از ایران صادر میکند آنهم با قیمتی خیلی نازل تر از آن که در داخل توزیع کند. تازه نه تنها خیلی گرانتر از فروش به خارج از ایران میدهد ،مالیات بر ارزش افزوده هم برای حمایت از صنایع داخلی به آن افزوده میگردد.
خوب
قضاوت باشما همکاران گرامی
آیا
تهران پلاست یا ایران پلاست؟
۹۶/۶/۱۱
علی معین فر

ثبت نام برای نمایشگاه پلاستیک "کا-2019" آغاز شد

امتیاز کاربران

بر اساس خبری که چند روز قبل در سایت جهانی "پلیمر مدیا" برای نخستین بار در میان تمامی سایت های خبری جهان توسط این سایت پر افتخار ایرانی منتشر شد (اینجا را کلیک کنید) و به همین دلیل هم مدیریت این سایت نامه ای توام با تشکر را از مرکز مطبوعاتی این نمایشگاه دریافت کرد، فضای ثبت نام برای علاقمندان به حضور در این بزرگترین رویداد صنایع پلاستیک و لاستیک جهان در سال 2019 از روز یازدهم ژانویه برابر با 21 دی ماه بر روی علاقمندان به حضور در این نمایشگاه باز شده است.

مبتنی بر همین خبر، علاقمندان به حضور در این نمایشگاه می توانند به سایت نمایشگاه یاد شده

(http://www.k-online.com/)

مراجعه کرده و فرمهای یش ثبت نام را تکمیل و ارسال نمایند. 

ماهنامه صنایع پلاستیک امید دارد که جدای از پتروشیمی های نیمه خصوصی/ بخشی دولتی ایران که مسوولان ان بیشتر به خاطر یک سفر ماموریتی به عنوان نمایشگاه همراه با دریافت حق ماموریت (و احتمالا بدی آب و هوا) از کیسه ملت هزینه می کنند و بسیار دیده شده است که حاضران راهنمای غرفه های این چنینی یا مشغول بازی با گوشی همراهشان هستند و یا با پخش آهنگهای ایرانی می خواهند جلب توجه نمایند، شرایط به گونه ای باشد که تعدادی از تولیدکنندگان بخش خصوصی این صنعت از کشورمان نیز در این نمایشگاه حضور یافته و معرف توانمندی های این صنعت در ایران باشند.

ماهنامه صنایع پلاستیک با انتشار این خبر، قول می دهد که از هیچ نوع همکاری با علاقمندان غرفه گذاری در نمایشگاه سال 2019 "کا" دریغ نورزد.

تصویر زیر یکی از فضاهای خلوت نمایشگاه K-2016 را که توسط تیم اعزامی ماهنامه از روز قبل از نمایشگاه تصویر برداری شده نشان می دهد.

 

ایران پلاست با نگاه ژورنالیستی؛ روز سوم

امتیاز کاربران

یکی از مهم ترین درسهایی که از مدیر قبلی ماهنامه آموخته ام، رعایت انصاف و عدالت در بیان حقایق (حتا نسبت به دشمنان، به شکلی که واقعا می بینیم) خالی از هر حب و بغضی است. نمونه اش پیام تبریک دو روز قبل ایشان که به رغم تمامی دلگرمی های این پیام، حتا خودشان هم اجازه انتشارش را نیافتند. گزارشهایی که پیشتر در مورد ایران پلاست نوشتیم، متاسفانه مبین دیدنی هایمان بود، طی این روزها نیز برخی دوستان نسبت به آن گزارشها الفاظی نه چندان مناسب به کار برده اند که تا جایی که وهن نباشد، نظرشان بوده و برای ما محترم است.

همچنین در روز سوم حضور وزیر صنعت شاید نکته ی بسیاری مهمی باشد که در این گزارش به علت اینکه در سایر مطالب این روز در این باره آمده است، به اختصار به آن اشاره شده است. 

با این مقدمه ی کوتاه شما را به مطالعه سومین گزارش از مجموعه ی گزارشهای " ایران پلاست از نگاه ژورنالیستی" دعوت می نمایم

پس از دو روز برگزاری ایران پلاست به صورت کم رمق، خوشبختانه امروز شاهد حضور تعداد بیشتری از هموطنان در نمایشگاه بودیم به وجهی که می توان روز سوم نمایشگاه ایران پلاست از این حیث را موفق ترین روز نامید. البته، باید به این نکته نیز اشاره داشت که حتا امروز نیز با روزهای پُر رونق ادوار گذشته ی ایران پلاست فاصله ای بسیار داشت اما آنچه مهم و از دید ما حیاتی است، رعایت انصاف در بیان حقایق است و امروز ایران پلاست یازدهم یک روز نسبتا موفق (در قیاس با روزهای موفق ادوار پیشین) را پشت سر گذاشت. آرزومندیم و به دلیل اینکه فردا روز پایانی این نمایشگاه است، فردا موفق ترین روز نمایشگاه را از منظر تعداد حضور فعالان عرصه ی صنعت پلاستیک و دخل و خرج غرفه دارانی را که به زحمت تامین هزینه کرده اند، ببینیم.

نخستین عارضه ی حضور بیشتر اهالی صنعت پلاستیک در ایران پلاست یازدهم، افزون شدن بار ترافیکی به شکلی محسوس در مبادی ورودی (صبح) و خروجی (بعد از ظهر) بود. به این معنا که اگر در روزهای گذشته، ترافیک نمابشگاه ناشی از ضعف فرهنگی ما در مساله ی ترافیک بود، اما امروز علاوه بر این موضوع حضور حضار بیشتر، بر بار ترافیکی نمایشگاه افزوده بود.

باری، نمایشگاه در روز سوم برای ما از غرفه ی 38 و شرکتهای خارجی آغاز شد. چند مصاحبه با مهمانانی نامدار و صاحب قدرت در صنعت پلاستیک که روزهای قبل برنامه ریزی شده بود به انجام رسید و می توانیم پس از انتشار آنها بگوییم که خبرهای خوبی برای اهالی صنایع پلاستیک خواهیم داشت.

متاسفانه ضعف های روزهای قبل، اکثرا به جای خود باقی مانده بود و هیچ تغییر محسوسی به طور مشخص در نحوه ی جا به جایی افراد توسط مینی بوس ها یا افزایش تعداد آنها دیده نمی شد.

غرفه گذاران خارجی چنانچه در گزارشهای روزهای پیشین نیز ذکر شد، به طور عام از وضعیت برخورد مدیریت و انجام مراحل کار رضایت نسبی داشتند و کاملا مشخص بود که مدیران و سیاست گذاران ایران پلاست، حساب ویژه ای روی این بخش باز نموده اند. لازم به ذکرست، یکی از مخاطبان نسبت به نقدی که ما در گزارش های روزهای قبل در ارتباط با اعمال تبعیض میان صنعتگر ایرانی و خارجی نوشته بودیم، اعتراض داشت. وی می گفت: «باید خارجی ها بیایند تا معاملات با آنها انجام شود تا صنعت پلاستیک با تکنولوژی های نوین آشنا گردد و ... » . نظر به نقدی که این دلسوز صنعت داشتند، لازم به ایضاح موضع خود می دانیم، ما هرگز نگفته ایم که با حضور یا ارایه ی خدمات در حد عالی به غرفه گذاران خارجی مخالفتی داریم، خیر هرگز چنین نبوده و اصولا چنین موضعی غیر عقلایی است. آنچه مورد نقد ما بوده است، عدم برخورد یکسان و یا ارایه ی خدمات یکسان به صنعتگران داخلی و خارجی است. ما نیز معتقدیم به دهها دلیل، بسیار عالیست که بخش بین الملل نمایشگاه، با بیشترین و بهترین غرفه گذاران آراسته شود، لیکن این نباید تنها هدف نمایشگاه  باشد. به عبارتی نباید اینطور باشد که نمایشگاه بین المللی پلاستیک و لاستیک ایران، به یک جمعه بازار فروش ماشین آلات غربی به مصرف کنندگان ایرانی بدل شود. اتفاقا همین موضوع، یکی از سووالات بنده در ماهنامه صنایع پلاستیک از جناب آقای خلج بود که متاسفانه بدون پاسخ ماند. پرسیده بودم، آیا اینطور یک بعدی شدن نمایشگاه به وجهی که نمایشگاه تبدیل به محل خرید و فروش شود، روشی سودمند است؟ آیا این تک بعدی دیدن فرصت نمایشگاه ایران پلاست نیست؟ باری، ما نه تنها مخالف حضور و مراوده با صنعتگران خارجی نیستیم که از آن پشتیبانی می کنیم، ما نسبت به مهرورزی بیش از اندازه به میهمانان خارجی و عدم توجه به نیازهای صنعتگر داخلی اعتراضاتی داشته ایم و الا بر چه کسی این حقیقت پنهان است که مهندس ساعت نیا، بنیانگذار این ماهنامه نه تنها یکی از کسانی بوده اند که در راه اندازی بخش رسانه ای ایران پلاست کوشیده اند که از طریق روابط متعدد بین المللی شان بیشترین مساعی و تلاشها را برای جهانی کردن این نمایشگاه انجام داده اند. بحث اینست که ایران پلاست باید فرصتی مغتنم برای صنعتگر داخلی باشد و در حاشیه ی آن، صنعتگران خارجی نیز بتوانند با رفع حاجات و نیازهای صنعت ما به سودشان برسند نه اینکه ایران پلاست به صورت معکوس بدل به یک فرصت استثنایی برای صنعتگران اروپایی و شرقی بشود با هزینه ای که از جیب صنعتگر ایرانی می رود. پس از این توضیح به روز سوم نمایشگاه باز می گردیم.

 

در این روز پس از دیدار و مصاحبه با تعدادی از غرفه گذاران خارجی به میان ماشین سازان داخلی مان رفتیم. خوشبختانه بر خلاف سایر صنعتگران در اصناف دیگر، ماشین سازان، خاصه ماشین سازان بزرگ و عمده ی کشور از وضعیت نمایشگاه رضایت بیشتری داشتند. البته نه اینکه از مجموعه ی مدیریت نمایشگاه خیلی بیش از دیگران رضایت داشتند، خیر بلکه آنها از فروش و قراردادهایی که به ویژه در روز سوم به نتیجه رسیده بود، ابراز رضایت می کردند که باعث خرسندی ماست.

حضور آقای شریعمتداری و سخنان  عجیب ایشان در مورد صنایع پایین دستی نیز از نکات مهم روز سوم بود که چنانچه پیشتر گفته شد به علت اینکه در مطالب دیگر به قدر کافی به آن پرداخته ایم، از شرح و بسط بیشتر آن در این مطلب در می گذریم.

 از نیمه ی روز هم مهندس ساعت نیا، جهت انجام معارفه ی تیم جدید ماهنامه نظیر روز گذشته به ما پیوستند. همراهی مهندس ساعت نیا در نمایشگاه ایران پلاست بسیار آموزنده است. ابتدا ایشان با یکی از طرفهای خارجی (ایتالیایی) که توسط یکی از مردان اروپایی این صنعت که خدمات بسیاری به صنعتگران ایران کرده است (آقای کلاودیو چلاتا) جهت مشاوره دیداری داشتند و ایشان توضیحات لازم و مکفی را به ایشان جهت ترغیب همکاری با شرکت ایرانی موردنظرشان دادند. مذاکرات در فضایی جدی اما دوستانه پیش رفت.

سپس همراه ایشان در سالن دیگری، در محضر یکی دیگر از  ماشین سازان موفق کشورمان بودیم و آنجا با جناب «لبانی مطلق» برخورد داشتیم که بحث به مساله ی فرهنگ صنعت کشید و سخنان شنیدنی و ارزنده ای از ایشان نقل شد که امیدواریم بتوانیم در فضایی آرام و بعد از هیاهوی نمایشگاهی این بحث را که به اندازه ی همه ی مباحث دیگر صنعت مهم است دنبال نماییم. همصحبتی با ایشان و گوش فرا دادن به اطلاعات ارزشمندی که ارایه کردند بسیار لذت بخش بود. نزدیک به ساعت دو بود و تیم امروز 6 (از 9) نفره ما خوشبختانه شاهد افول حضور جمعیت نبود. اگر بر جمعیت افزوده نشد، حداقل از آن کاسته نیز نمی شد و این مساله در طی دو روز قبل رخ نداده بود و مایه ی خوشحالی بود.

سپس راهی سالن و غرفه های دیگری شدیم و آقای مهندس ساعت نیا، تیم جدید ماهنامه را به صنعتگران عزیز کشورمان معرفی کردند، کاری که اصولا برای انجام آن به نمایشگاه می آیند. 

دیدار با آقای رجب صفروف، در غرفه ی اتحادیه ی سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی یکی دیگر از نکات جالب دیدار امروز ما از نمایشگاه بود. مذاکراتی خصوصی میان مهندس ساعت نیا، حاج حسین در، آقای دکتر رجب صفراوف و کمی بعدتر مهندس صمدی صورت پذیرفت که بنا به گفته ی این عزیزان بسیار مثبت بود. در انتها آقای صفراوف با مهندس ساعت نیا دقایقی را به اختصار گفتگویی خصوصی داشتند و در پایان آقای صفراوف خطاب به مجموعه حاضر در غرفه ی اتحادیه ی تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت:: «آقای ساعت نیا که از بنیانگذاران و پدران معنوی رسانه های پلیمری و ایران پلاست  هستند، امیدواریم که در دوره ی بعد نمایشگاه اینترپلاستیکای مسکو حضور به هم رسانند و مطمئنا آنجا از ایشان به شکلی که در خور شأنشان باشد، استقبال خواهد شد.»

دیدار با آقای مهندس  «محتشمی پور» ریاست دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی پتروشیمی در سالن 38 و سپس گفتگویی خصوصی میان ایشان، آقایان ساعت نیا و "ماریو مجانی" مدیر عامل انجمن "آماپلاست ایتالیا"  آخرین بخش از حضور بنده در نمایشگاه بود و در حالی که عقربه ی بزرگ ساعت 5 بعد از ظهر را نشان می داد، به اتفاق آقای شروین متقیان تهرانی که امروز را جهت تهیه ی عکس های خبری ویژه برای ماهنامه تیم فعال صنایع پلاستیک پیوسته بودند، برای انجام ماموریت رسانه ای دیگر ناچار از ترک نمایشگاه شدیم. 

در نهایت روز سوم نمایشگاه تا به اینجا از حیث حضور مخاطب موفق ترین روز بود و ما امیدواریم که فردا، رکورد امروز را هم بزند. اما لازم به ذکرست آنچه بنده در گزارشم آورده ام تنها گزارشی است مبتنی بر داده های چشمی و حتا می تواند اشتباه باشد (که امیدواریم نباشد و اکثر غرفه داران نیز همین نظر را تایید کردند)، نهایتا عدد دقیق حضار توسط همکاران نامحسوس ما تهیه می شود و در صورت لزوم در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. 

روزبه ساعتچی

سردبیر ماهنامه صنایع پلاستیک

روز اختتامیه با یک حاشیه تلخ به پایان رسید!

امتیاز کاربران

امروز بعد از ورود مهندس ساعت نیا به نمایشگاه ایران پلاست، , سرکار خانم شاهدایی و گروه حدودا بیست نفری همراه ایشان در بیرون سالن 8 نمایشگاه ایران پلاست به طور اتفاقی به هم رسیدند. سرکار خانم شاهدایی آنجا مشغول انجام مصاحبه با دو خبرنگار خانم بودند و مهندس ساعت نیا برای طرح یک پرسش، منتظر اتمام این مصاحبه بود که ناگهان گروهی از اطرافیان مدیر نمایشگاه به اشاره وی و به جهت هراس از طرح واقعیات نمایشگاه توسط ساعت به خانم شاهدایی اطرافش را گرفته و یک شبه دیوار میان ایشان و خانم شاهدایی ایجاد کردند تا مانع از ملاقات این دو نفر شوند. اما بنیانگزار نخسیتن رسانه صنعت پلاستیک قاره آسیا (می توانید تحقیق کنید) به دلیل سالها تجربه به یکباره ضبط  صوت را جلوی خانم شاهدایی گرفت و از بانوانی که در حال مصاحبه با خانم شاهدایی بودند، اجازه خواست تا مصاحبه را ضبط نماید. به این صورت دیگر از این گروه کاری برنمی آمد.

مدیر نمایشگاه که از این ماجرا به شدت هراسناک شده بود به سرعت به سمت آن دو خبرنگار جوان مونث رفته و دست آنها را کشید و فرمان " مصاحبه بس"!!!  داد و تصمیم داشت تا هر طور که شده آقای ساعت نیا را از خانم شاهدایی دور کند. اما بازهم تجربه ی حرفه ای سالهای سال روزنامه نگاری ایشان به کار آمد و وی  خانم شاهدایی را متوقف نمود و از ایشان پرسید که: " سرکار خانم شاهدایی با عرض خیر مقدم و تشکر از زحمات شما، می خواستم بپرسم به کدام دلیل با وجود این همه فضای خالی در نمایشگاه، به اولین و قدیمی ترین رسانه ی پلیمری قاره ی آسیا فضا برای غرفه داده نشده است؟"، در این هنگام خانم شاهدایی با حرکت دست و نگاه خود به مدیر نمایشگاه اشاره کرد و گفت: از ایشان بپرسید.... خلاصه این ماجرا به مجادله و دعوایی مفصل ختم شد که البته مایه تاسف است، اما آنچه بیش از هر چیز ما را به عنوان روزنامه نگار متاثر و متالم نمود، نه خود این مجادله و مباحثه که رفتار یکی از به اصطلاح همکاران رسانه ای بود، که سالهاست به قلم به مزدی شهرت دارد و بارها مهندس ساعت نیا وی را از بایکت شدن و آزار دیدن کمک کرده است. وی بدون اینکه این موضوع به وی ارتباطی داشته باشد، با بی اخلاقی، شاید به خاطر نانی مضاعف و شاید به انگیزه های دیگر که بر ما معلوم نیست، خود را به یکباره به میانه ی این دعوا انداخت و از مدیر نمایشگاه مجاملت نموده و گفت:«ولش کنید، وقتی به دادگاه رسانه و مطبوعات کشاندیمش، خودش به دست و پا می افتد!!» .... سخنی نیست جز افسوس و صد افسوس که همین فرد بارها مورد لطف مدیر سابق ماهنامه قرار گرفته بوده و در یکی از موارد با حضور نزد وی ساعت ها وقت وی را برای مشاوره رایگان به اتلاف داده بود. دنیای عجیبی است ... ! دنیایی که حال باید برای روزنامه نگاران شریفی که مانند قدیمی ها بودند، مثل سوزن در انبار کاه گشت. البته، وقتی دلیل این نوع مداخله آقای "ز.خ" را از ایشان پرسیدیم گفتند :"این اقای ز مشکل مغزی دارد. مطرود است و حالا که یک نان مفت نمایشگاهی را جذب کرده ناچار است که این گونه مجاملت کند. خداکند که رفتارش گربه صفت نباشد و همانند موجوداتی ثل سگ رفتار کند که با یک لقمه تا پایان عمر خود را مدیون صاحب لقمه می دانند". موضوع را رها کنید. (تصویر بالا را خود مهندس ساعت نیا قبل از شروع مشاجره گرفته اما صدای ضبط شده آن را دارند)

آقای وزیر ایکاش با اخذ اندکی اطلاعات می آمدید!

امتیاز کاربران

سومین روز برگزاری ایران پلاست، بازهم کاسته شدن از تعداد بازدید کننده ها، تحت تاثیر همهه های ناشی از بازدیدهای آقایان خاص از نمایشگاه خیلی به چشم نیاد، زیرا بلندگوهای نمایشگاه که بمبارانی از تبلیغات را بر سر حاضران فرود می آوردند، اصولا قدرت تفکر را از مردم می گرفتند. عجیب است که هیچ کارشناسی در این مرکز نمایشگاهی وجود نداشته که یک بررسی در رابطه با حداکثر میزان صوت انجام دهد تا صدای بلندگوها تنظیم شود و هیچ عقلی هم به کار نیافتاده تا بگوید که جای نصب این بلندگوها درست در بالای سر فضایی نیست که بازدید کننده ها می خواهند غذایی صرف کنند. به عبارتی همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید. در حالی که بازدیدهای افراد خاص از نمایشگاه به صورت پیوسته ادامه داشت، مهندس ساعت نیا در غرفه های گوناگون پای درددل اهل صنعت نشسته بود و از نماینده آن کمپانی آلمانی که به قرارداد میان "مسه دوسلدورف" با ایران پلاست اعتراض داشت و می گفت که قبل از این قرارداد هم ارزانتر غرفه می گرفتیم،تا دبیر اجرایی فلان اتحادیه که می گفت "نگاه کنید، همه شان می آیند و می روند سراغ پتروشیمی ها و بازهم کاری به کار صنعت ندارند" و پاسخ واحد مهندس ساعت نیا که می گفت :"قسم خورده ام که به خاطر حفظ منافع این بچه های جدید در ماهنامه چیزی ننویسم" همه و همه نشان می داد که این ایران پلاست، برای خیلی ها با ضررهای خاص همراه بوده است. 

از ایشان خواستیم که نظر خود را برای ما بنویسند و ایشان برایمان نوشتند که:

سالها پیش در ماهنامه فعلی که شما اداره می کنید در یادداشتی نوشته بودم که مشاغل حساس این مملکت به ویژه در چینش کابینه ها مثل صندلی بازی کودکان می ماند، می دوند، و هرکس زودتر نشست، می شود مسوول، وزیر، وکیل. حالا هم همان است. اصولا، کسی کاری ندارد که فلان اسم، خوب کار کرده یا بد؟ و اگر خووب کار کرده، چرا مدتی بدون مسوولیت بود و اگر بد کار کرده، چرا دوباره پست حساس به او می دهید؟ البته پاسخ خودم، همان تعبیر صندلی بازیست. برای صنعت واقعا چه فرق می کند؟ تا دیروز آقای نعمت زاده بودند، حالا ایشان مدتی استراحت کرده و به امور شخصی خود سامان می دهند و آقای شریعتمداری سکان را به دست می گیرند. کارهای ایشان که سامان گرفت، آقای شریعتمداری می روند وچه بسا که دوبار همان آقای نعمت زاده بیایند. اما همه اینها چه دردی از صاحبان صنعت دوا کرده اند؟ تعبیر و نظر عجیب وزیر جدید صنعت در بازدید از غرفه پتروشیم به نوشته همان سایت رسمی خودشان (نیپنا) نشان دهنده این است که اصولا آنان برای صنایع کوچک و متوسط که چشم و چراغ صنعت و اقتصاد تمام کشورهای پیشرفته هستند، ارزشی قایل نیستند و صنایع بزرگ هم که مثل خودشان متعلق به "آقایان خاص" است، که همواره مورد توجه بوده اند.

سخنی که از آقای شریعتمداری در سایت پپنا نقل شده اینست: "با وجود رشد صنایع بالادست پتروشیمی به دلیل محدودیت در سرمایه گذاری٬ صنایع پایین دست در مقایسه با آن پیشرفت کمی داشته که بخشی از تولیدات صنایع بالادست به کشورهای دیگر صادر می شد."

معنی این سخن هم کاملا آشکار است، یعنی منتی گذاشته شده بر سر صاحبان صنایع پایین دستی که ما براینان سنگ تمام گذاشتیم و این همه رشد برای صنعت بالادستی شما ایجاد کردیم و این خود شما بوده اید که به دلیل سرمایه گذاری کم، نتوانسته اید مواد را جذب کنید و ما مازاد آن را صادر کرده ایم. بدون تفسیر های مورد علاقه و باورم، تصور می کنم که این سخنان به یکی یا چند مورد یا تمام موارد پایین ربط دارد:

1- جناب وزیر جدید در باغ صنایع قدم نمی زنند و آمده اند که آمده باشند. بنابراین به همان صورت که اعتراض عده ای برانگیخته شد، ایشان فقط به غرفه های خاص سر زدند؛

2- آقای وزیر در نخستین روزهای حضور در وزارت خانه، اصولا فرصت نکرده اند به صنایع پایین دست کوچک و متوسط فکر کنند و بنابراین سخنی جز این نداشته اند؛

3- ایشان اصولا از حجم سرمایه گذاری های کلان بخش خصوصی که بدهی ها و بهره های کلان روی دست صنایع گذاشته خبر ندارند، و تلاش هم نکرده اند تا قبل از بازدید از نمایشگاه آمار صحیح هم دریافت کنند، بنابراین آمده و از سالن های دم دست و دم در دیدار کرده و سخنی گفته و رفته اند؛

4- ایشان به آمارها و تحلیل های دریافتی از پتروشیمی اتکا کرده و بر همان اساس این مطلب را گفته و رفته اند؛

5- پتروشیمی ها به این حمایت نیاز داشته و از جناب وزیر جدید مدد گرفته اند.

هریکاز موارد بالا درست باشد یا نباشد، عدم توجه آقای وزیر و سایر آقایان خاص به غرفه هایی که به تبدیل کنندگان مواد پتروشیمی تعلق داشته نشان دهنده این است که تمامی این آقایان خاص برایشان اهمیتی ندارد که سرنوشت صاحبان صنایع کوچک و متوسط چیست؟ و آنان در چه وضعیتی به سر می رند؟ آنها می دانند که نه اینها صدایشان در می آید و نه پتروشیمی ها مایلند که جای دلارهای انباشته در خارج از کشور را با ریال های مرتب ارزش از دست داده عوض کنند.

اما، آقای وزیر و سایر آقایان خاص با ژن خوب، من اطمینان دارم که بهترین و ایمن ترین دیگ زود پزهای ساخته شده با بهترین برند ها هم، فشار را تا حدی می توانند تحمل کنند و سرانجام به جوش می ایند و منفجر می شوند. مراقب باشید که این آب جوش به صورت شما نپاشد!

ا. ع. س

چهارم مهرماه 1396

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers