نخستین روز کنفرانس تولید ظروف یکبار مصرف با موفقیت به پایان رسید

نخستین روز کنفرانس تولید ظروف یکبار مصرف با موفقیت به پایان رسید

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 صبح امروز، 9 آبان ماه سال 1396 (۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی) نخستین کنفرانس ظروف یکبار مصرف پلیمری و بایو پلیمر ها با عنوان (BDP Iran 2017) در مورد بیوپلیمرها و تولیدات یکبار مصرف در تهران برگزار شد. این همایش در سالن مشاهیر انستیتوی پلیمر و پتروشیمی ایران، که به نام استاد دکتر انتظامی نامگذاری شده است، صبح امروز در راس ساعت مقرر (۹ صبح) در این سالن آغاز به کار کرد. در این همایش، تعدادی از مقامات دولتی، صاحبان صنایع، کارخانه داران، اساتید دانشگاه و دانشجویان و پژوهشگران رشته پلیمر حضور داشتند.
پس از اجرای مراسم افتتاحیه، ابتدا آقای عیدالمجید لطیفی مدیرعامل شرکت پگاه یزد، و یکی از اعضای هیات مدیره "انجمن ظروف یکبار مصرف ایران" برای خوشامدگویی در تربیون قرار گرفتند و ضمن خوشامدگویی به حاضران و تشکر از آنان، به بررسی مشکلات صنایع تولید ظروف یکبار مصرف پرداخت. بعد از اقای لطیفی، مهندس احمد علی ساعت نیا، که به مدت سه سال به صورت چراغ خاموش مشغول طراحی و برنامه ریزی برای برنامه گذاری این همایش بود در تریبون قرار گرفت. وی با تشریح آنچه که به عنوان یک تقلب بزرگ درخلق یک پلیمر خیالی با عنوان"پلیمرهای گیاهی" در ایران مطرح شده بود، این اقدام متقلبانه را زمینه ساز اصلی طراحی و برنامه ریزی برای همایش امروز اعلام کرد.
مهندس ساعت نیا، سپس با اشاره به نقایص استاندارد شماره ۱۴۰۰۰ و نحوه صدور آن حاضران را به شنیدن سخنرانی های علمی دعوت کرد.
با اعلام کنداکتور برنامه، خانم سیلوا فرهنگ زاده، نوبت به آقای دکتر سهیل سمیعی (پژوهشگر ایرانی ساکن اتریش و ابداع کننده مواد بایو پلیمر Ö5Biokas) رسید. دکتر سمیعی با تشریح بازار جهانی مواد بایوپلیمر و وضعیت و قوانین مقررات اتحادیه اروپا، ایران را کشوری مناسب برای ورود به این حوزه دانست. سخنرانی دکتر سهیل سمیعی با عنوان "بازار جهانی بایو پلاستیک ها" عنوان شد.
در سخنرانی بعدی، مجددا دکتر سمیعی طی مقاله ای با عنوان " مواد Ö5Biokas" و راه حل های تولید محضولات بایو در ایران سخن گفت. این سخنرانی بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت و پرسش هایی را ایجاد کرد که پاسخ به آنها به جلسه عصر موکول شد..

در سومین سخنرانی، آقای دکتر رسول ارومیه مدیر شرکت خاتم پلیمر و یکی از پژوهشگران و اساتید به نام رشته پلیمر به تفسیر استانداردهای داخلی و جهانی مربوط به تولید ظروف یکبار مصرف، حد مجاز افزودنی ها، موضوع مهاجرت مواد، استانداردهای مواد غذایی و استانداردهای اروپا، FDA و ایران سخن گفتند.
سخنرانی چهارم متعلق به مهندس احمد علی ساعت نیا بود که طی یک مظالعه دقیق با اثبات خطرات عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف، ثابت کرده بود که :"استفاده از ظروف یکبار مصرف؛ یعنی زندگی، یعنی حفظ محیط زیست"
وی در این سخنرانی با ارایه آمار مربوط به میزان کلان مصرف اب شرب برای شستشوی ظروف و ارز کلان مورد نیاز برای تهیه مواد پایه ی شوینده ها ثابت کرد که در کشورهایی مثل ایران که دارای خشکسالی هستند، استفاده از ظروفی که نیاز به شستشو دارند، کلا به ضرر جامعه، اقتصاد کشور و محیط زیست است.


در برنامه قسمت دوم همایش امروز، آقای دکتر حمید گرمابی، استاد دانشگاه پلی تکنیک و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی که خود یک تحصیلکرده در رشته پلیمر است، به تشریح جایگاه پلاستیک ها در بسته بندی ها و چگونگی برخورد با ضایعات آنها پرداخت.
آقای "امیر قاسمی" از شرکت "پارسا پلیمر شریف" نسبت به معرفی پژوهش های این شرکت یک سخنرانی با عنوان "آمیزه های نشاسته ترموپلاستیک در صنعت بسته بندی" ارایه کرد و سرانجام، برنامه سخنرانی های امروز یا ارایه سخنرانی خانم "الهام زینالی" با عنوان "بایو پلی اتیلن زیستا در اشل صنعتی" و آقای مهندس "مسیح گلکاری" با عنوان " مطالعه زیست تخریب پذیری اکسایش پلی اتیلن" به پایان رسید.
با اتمام سخنرانی ها، پانل پاسخ به پرسش های حاضران با حضور آقایان دکتر ارومیه، دکتر سمیعی، مهندس قاسمی و مهندس ساعت نیا تشکیل شد که این جلسه نیز با اقبال حاضران مواجه گردید.
برنامه های این همایش فردا نیز ادامه خواهد یافت.

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers