ابطال قیمت های پایه اعلام شده در این هفته و محاسبه دوباره آنها/سناریوی جدید برای کشف قیمت های پایه چیست؟

ابطال قیمت های پایه اعلام شده در این هفته و محاسبه دوباره آنها/سناریوی جدید برای کشف قیمت های پایه چیست؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دیروز یکشنبه 15 مهر ماه 1397 هر چه منتظر شدیم تا لیست عرضه های روز دوشنبه 16 مهر 97 ارایه شود، چنین نشد. وقتی پیگیر ماجرا شدیم، متوجه شدیم همچنان اختلاف بر سر نوع تعیین قیمت بین بورس کالای ایران { بخوانید وزارت اقتصاد} و وزارت صمت، علت این ماجراست.

به گزارش صنایع پلاستیک، بر اساس شنیده های ما، گویا وزارت صمت با شیوه ی میانگین گیری از قیمت معاملات چهار هفته پایانی برای تعیین قیمت پایه ی هفته بعد رضایت ندارد و از همین رو، دیروز که قیمت های پایه به این روش اعلام شده بود، عرضه های امروز با مقاومت وزارت صمت مواجه می گردد. 

نکته ای مورد تعجب ما واقع شد، اینست که چنین شیوه ی محاسبه قیمت پایه { میانگین معاملات چهار هفته } که جایگزین شیوه ی قبلی در دفتر توسعه صنایع تکمیلی (پایین دستی ) شده است، از ابتکارات شخص آقای وزیر در بندی از یکی از ابلاغیه های متنوع خود بوده است و حالا مورد اعتراض خود وزارت صمت قرار گرفته است.

هر چند، ما نیز به عنوان دلسوزان صنایع پایین دستی پتروشیمی عمیقا معتقدیم هستیم، روش جدید کشف قیمت های پایه، روشی شکست خورده است اما حالا این سووال مطرح می شود که وزارت صمت، می خواهد از چه فرمولی برای تعیین قیمت پایه استفاده نماید؟ 

با توجه به رانت زا بودن محاسبه قیمت های پایه با دلار 4200 تومان، یکی از سناریوهای محتمل استفاده از دلار به قیمت نیمایی آنست. این احتمال زمانی قوی تر می شود که به خاطر آوریم چنین اتفاقی برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز رخ داد و دلار نیمایی جای خود را به دلار دولتی داد. 

اطلاعاتی که تا این لحظه به دست ما رسیده است، خبر از محاسبه ی دوباره قیمت های پایه این هفته محصولات پتروشیمی و ابطال قیمت های دیروز، بر مبنای دلار 4200 تومان { فقط بری این هفته } می دهد اما چنین روشی قطعا به صورت یک رویه، دنبال نخواهد شد و باید منتظر تغییراتی در نحوه محاسبه قیمت های پایه باشیم. محتمل ترین گزینه، محاسبه قیمت های پایه با قیمت دلار در سامانه نیما! 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers