بازار پلیمر اروپا در ماهی که گذشت؛ افزایش در اکثر گریدها

بازار پلیمر اروپا در ماهی که گذشت؛ افزایش در اکثر گریدها

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نگاهی به بازار پلیمرها در ماه گذشته میلادی – ژوئن 2018 - نشان می دهد که اکثر مواد پلیمری با افزایشی نسبی مواجه شده اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مطلب ذیل را مطالعه فرمایید: 

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی ماهنامه صنایع پلاستیک،افزایش هزینه های مواد اولیه در ماه ژوئن (June) - ماه گذشته ی میلادی- منجر به افزایش قیمت قابل توجهی در ترموپلاستیک های استاندارد شد. قیمت پلیمرها هم افزایش همسانی را تجربه کرد، حداقل در بیشتر موارد برای کوپلیمرهای پلی پروپیلن (PP copolymer) و پلی اتیلن ترفتالات (PET- Bottle Grade) بطری، حتا افزایش هزینه ها بیشتر از سایرین بود، چرا که بازار در این کالاها با کمبود عرضه نیز مواجه بود.

بسیاری از تبدیل کنندگان تمایل چندانی برای خرید نداشتند و کاهش قیمت نفتا گمانه زنه هایی در مورد امکان کاهش قیمت در ماه جولای (July) را نیز، تقویت می کرد. علاوه بر همه ی این موارد، تقاضای فصلی هم در برخی از گریدها نظیر PET بطری، بر عرضه فشار می آورد و قیمت ها را به صورت مداوم بالاتر می برد.

افزایش قیمت PET گرید بطری به خاطر کاهش شدید مواد اولیه!!

قیمت پلی اتیلن ترفتالات یا همان PET گرید بطری در ماه ژوئن به میزان قابل توجهی افزایش یافت و بیش از 60 یورو در هر تن رشد قیمت را تجربه نمود. بازار اروپا، در ماه گذشته با قطعی برق در کارخانه ی BP در Geel اتریش مواجه شد و همین موضوع باعث شد تا بعضی از تولیدکنندگان PETقادر به برآورده کردن تعهدات قراردادی خود به مشتریانشان نشوند، وضعیتی که انتظار می رود تا چند ماه آتی نیز ادامه داشته باشد. با تفاضای فصلی، برای بطری های نوشیدنی با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان، بازار به خودی خود با اوج تقاضا رو به رو خواهد بود، حالا کمبود PET گرید بطری، به هر دلیلی در سمت عرضه نیز ایراد اشکالاتی می نماید و سبب افزایش قیمت PET حتا بیش از ماه جاری نیز خواهد شد.

تولیدکنندگان پلی اتیلن های سبک (LDPE) و پلی اتیلن های سبک خطی (Liner LDPE = LLDPE) به دنبال افزایش قیمت بودند، آنها به ازای هر تن 63 دلار یورو قیمت های خود برای قراردادهای ماه ژوئن افزایش دادند. البته برای قراردادهای بزرگ و متوسط، افزایش قیمت کمتری دیده شد. موقعیت عرضه پلی اتیلن سبک یا همان LDPE در حال حاضر در تعادل بهتری نسبت به پلی اتیلن سبک خطی یا LLDPE قرار دارد که با کمبود عرضه مواجه است. خریداران انتظار دارند که برای این مواد در ماه پیش رو هزینه ی کمتری پرداخت کنند و پلی اتیلن سبک و پلی اتیل سبک خطی در ماه جولای با کاهش قیمت مواجه گردد.

به دنبال افزایش 63 یورویی قیمت اتیلن (Ethylene) در هر تن در قراردادهای ماه ژوئن، تامین کنندگان پلی اتیلن با چگالی بالا ( پلی اتیلن سنگین ) یا همان HDPE تلاش کردند تا قیمت پایه را افزایش دهند. با این حال، پلی اتیلن سنگین کمتر از افزایش برنامه ریزی شده با رشد قیمت مواجه شد و در هر تن 50 یورو نسبت به ماه قبل افزایش یافت. انتظار می رود که در ماه جولای در بخش خرده فروشی مواد اولیهدست کم با افزایش قیمت در پلی اتیلن سنگین مواجه باشیم.

پروپیلن در ماه ژوئن حدود 80 یورو در تن افزایش قیمت را تجربه نمود که عمدتا به دلیل کاهش تولید اتیلن بود که موجب محدودیت در دسترسی به پروپیلن می شد. افزایش هزینه های تولید پروپیلن از یکسو و کاهش تولید اتیلن از سوی دیگر، منجر به افزایش قیمت پلی پروپیلن (PP) شد. قیمت های هومو پلیمرها (Homopolymer)در مقایسه با سایرین کمترین افزایش را داشت، در حالیکه کوپلیمرها بیش از همه ی قیمت ها، با رشد قیمتی در بازار مواجه شدند. عرضه هومو پلیمر در بازار متعادل بود، اما تعداد زیادی از کوپلیمرها به علت تعطیلی کارخانجات و در نتیجه محدودیت در عرضه از بازار نا متعادل برخودار بودند که علت افزایش بیش از اندازه ی قیمت در آنها را نیز توضیح می دهد. در کل می توان گفت افزایش برای پلی پروپیلن یا همان PPدر سطح نرمال بود.

افزایش اتیلن در ماه ژوئن، به میزان 63 یورو در هر تن، باعث شد تا قیمت انواع گریدهای پی وی سی تحت تاثیر قرار بگیرد. تولیدکنندگان پلی وینیل کلراید، در ابتدا خواستار افزایشی 40 تا 50 دلاری به ازای هر تن پی وی سی بودند، اما با مقاومت خریداران نهایتا قیمت PVC ها در بازار 20 تا 30 دلار بیشتر با افزایش رو به رو نشد. بیشتر کارخانجات تولید پی وی سی در حال کار هستند و علاوه بر آن پی وی سی های وارداتی در جنوب اروپا نیز یافت می شود. برای همین، میزان عرضه در پی وی سی ها به هیچ وجه کسری نداشت، و در عوض در بخش تقاضاها با کاهش رو به رو بودیم چون بسیاری از خریداران بر این اعتقاد بودند که قیمت پی وی سی در ماه جولای کاهش خواهد یافت، در نتیجه خرید خود را به ماه بعد موکول کردند. همین مساله باعث شد که میزان تقاضای بازار نسبت به عرضه کاهش قابل توجهی داشته باشد و اجازه نداد که تولیدکننددگان پی وی سی بتوانند، کالای خود را با افزایش 50-60 دلاری در هر تن به فروش برسانند.

در ماه ژوئن، قیمت عمومی پلی استایرن به 45 الی 50 دلار در هر تن افزایش یافت که اندکی کمتر از رشد 60 یورویی قیمت مرجع استایرن مونومر در هر تن در طی این ماه بود. افزایش برای پلی استایرن مقاوم در هر تن 100 یورو از سوی تولیدکنندگان در نظر گرفته شده بود. ( با توجه به رشد 140 دلاری قیمت بودتادین ) . تولیدکنندگان علاقمند بودند که افزایش قیمت مدنظر خود را اعمال کنند اما در این مورد نیز بازار و خریداران مقاومت کردند و با وجود حجم کم واردات باز هم عرضه بیش از تقاضا بود چرا که خریداران معتقد بودند قیمت ها در جولای پایین تر خواهد آمد و همین هم موضوعی شد که تولیدکنندگان را مجبور کرد به نیمی از افزایش قیمتی که مدنظر داشتند، تن بدهند.

در همین ارتباط مطالعه کنید: 

رسیدن بازار PET اروپا به مرز هشدار!!!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers