تولید پلی کربنات غیر سمی از دی اکسید کربن و قند

تولید پلی کربنات غیر سمی از دی اکسید کربن و قند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دانشمندان و محققان دانشگاه Bath موفق به تولید پلاستیک زیست تخریب پذیری شده اند که در حمام های پلی کربنات، از قند و کربن دی اکساید (دی اکسید کربن-CO2) ساخته می شود.این پلی کربنات های جدید ساخته شده از قند و دی اکسید کربن، جایگزین پلاستیک ساخته شده از مشتقات نفتی می شود.

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی ماهنامه صنایع پلاستیک و برابر اعلام سایت دانشگاه Bath، پلی کربنات به صورت کلی برای ساخت بطری های آشامیدنی، لنزهای مخصوص عینک و پوشش های مقاومی که روی سی دی ها و دی وی دی ها و سپس گوشی های همراه استفاده می شوند کاربرد دارند که خاصیت ضد خش دارند.

فرآیندهای فعلی تولید برای استفاده پلی کربنات PBA باعث تولید ماده ی بسیار سمی می شوند که فسژن نام دارد و در جنگ اول جهانی به عنوان یک سلاح شیمیایی از آن استفاده شده است. اما در روش جدید تولید، پلی کربنات جایگزین با استفاده از قند و دی اکسید کربن، با فرآیندی جدید ساخته می شود. در این روش نوین، این پلاستیک هم ارزان تر و هم ایمن تر تولید می شود و این ماده ی سمی در فرآیند تولید پلی کربنات استفاده و تولید نمی شود. به همین دلیل می شود از پلی کربناتی که با استفاده از این روش جدید تولید می شود، در آینده برای ساخت ایمپلنت های پزشکی نیز استفاده کرد.

خواص فیزیکی این پلاستیک بسیار جالب و منحصر به فرد هستند، برای مثال این پلاستیک خواصی نظیر استحکام، شفافیت و مقاومت در مورد خراش را یکجا دارد.

پلی کربنات جدید BPA  می تواند به طور بالقوه پلی کربنات فعلی را در مواردی مانند بطری های بچه و ظروف غذا جایگزین کند و از آنجایی که با محیط زیست سازگار است، می تواند برای ایمپلنت های پزشکی که به عنوان داربست برای رشد بافت ها و ارگانهای پیوند استفاده می شوند، استفاده گردد.

دکتر آنتوان بوچارد، پژوهشگر این پروژه در رشته ی شیمی می گوید:"با توجه به جمعیت رو به رشد، تقاضا برای پلاستیک افزایش می یابد و این پلاستیک جدید که با آنزیم های باکتریهای موجود در خاک و از قند و دی اکسید کربن تولید شده است، یک جایگزین تجدید پذیر قابل تحسین برای جایگزینی با پلیمرهای سنتی مبتنی بر سوخت های فسیلی است که به طور بالقوه ارزان است و به دلیل زیست تخریب پذیر بودن آن، به رشدن زباله های اقیانوس یا دفن زباله ها نمی انجامد و در طبیعت جذب می شود که مزیت بزرگی نسیت به پلیمرهای سنتی مشتق از سوخت های فسیلی است.

وی در ادامه می گوید: ما از دی اکیسد کربن به جای فسژن شیمیایی بسیار سمی استفاده می کنیم و این پلاستیک را تولید می کنیم که از BPA آزاد است، بنابراین آنچه ما تولید می کنیم پلاستیک امن تر نیست بلکه فرآیند تولید نیز بسیار پاکیزه تر است و تخریب کمتری را متوجه محیط زیست می نماید.

منبع: وبسایت دانشگاه BATCH

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers