پلیمری با قدرت جذب نفت به میزان 40 برابر وزن خود

پلیمری با قدرت جذب نفت به میزان 40 برابر وزن خود

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نشت نفت به صورت وسیع، یک اتفاق ناخوشایند محیط زیستی است که به صورت دوره ای در سراسر جهان بر اثر عوامل و اتفاقات گوناگون رخ می دهد.

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک، نشست نفت از طریق نشتی یا شکستِ لوله های انتقال نفت، انهدام تانکرهای حمل آن و یا آسیب به کشتی های حمل نفت و میعانات گازی (نظیر حادثه نفت کش سانچی) از معمول ترین روشهای نشست نفت در اقیانوسها و دریاها هستند. حتما ماجرای نشست نفت و آسیب محیط زیستی آن را در جریان اکتشافات شرکت BP (بریتیش پترولیوم) در خلیج مکزیک به یاد داریید یا موارد دیگری، که حادثه به آن میزان بزرگ نبوده است اما از یکسو، باعث تخریب زیست بوم اقیانوسها و دریاها و از طرف دیگر موجب اتلاف منابع انرژی و ضررهای اقتصادی برای سرمایه گذاران و شرکتهای بیمه شده است.

پس این موضوع به هیچ عنوان تعجب آور نیست که وقتی نشت هایی مانند نشست نفت در خلیج مکزیک (یا به طور کلی هر نشست نفتی در سطح آبهای آزاد) رخ می دهد، ما می خواهیم بهترین ابزار را برای تمیز کردن آبهای آلوده شده، به سرعت و به کاملترین شکل ممکن در اختیار داشته باشیم. برخی از روش های فعلی عبارتند از: استفاده از skimmers برای تمیز کردن و زدودن نفت نشست کرده از سطح آب؛ از بین بردن لکه های نفتی با استفاده از عوامل بیولوژیکی، با استفاده از تجزیه و تخریب نفت و یا با لایروبی کردن برای بیرون کشیدن روغنی که از نظر ضخامت از آب، ضخیمتر است که در آن پلیمرها حالت فیزیکی روغن ریخته شده را به حالت یک جامد یا ژل تغییر می دهند که پس از آن می تواند به راحتی از محل آلوده شده، خارج شود.

اکنون دانشمندان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا روش آخری را بهبود بخشیده و توسعه داده اند. مایگ چانگ و ژوپی یوان اساتید در گروه علوم مواد مهندسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، پلیمری ساخته اند  به صورت ژل مانند، که می تواند 40 برابر وزن خود، نفت یا روغن های دیگر نظیر آن را از سطح آب جذب نماید. آنها خلاصه ی نتیجه ی تحقیقات خود برای اطلاع انجمن شیمی آمریکا، را در یک مقاله در ژورنال انرژی و سوخت به چاپ رسانده اند.

روش های سنتی تمیز کردن نشت نفت دارای معایبی نظیر قدیمی بودن و تکنولوژی پایین هستند. محققان می گویند، چوب ذرتها و نی هایی که اغلب در این روشهاهی سنتی به کار گرفته می شوند، حداکثر می توانند 5 برابر وزن خود روغن و نفت را حذب نمایند، ضمن اینکه علاوه بر نفت ، آب را نیز جذب می کنند و این به آن معنا است که در عمل حتا 5 برابر وزن خود نیز نفت خالص را جذب نمی کنند. یکی دیگر از معایب این روشهای سنتی، آنست که مواد حاصل از آنها به عنوان زباله های صنعتی طبقه بندی می شوند و جزو زباله های خاصی هستند که باید یا به روش ویژه ای دفن شوند یا سوزانده شوند که در هر دو حال به محیط زیست آسیب می زنند و فی الواقع استفاده از این روشها، انتقال آلودگی از سطح آبها به عمق خاک یا اگر سوزانده شوند، اتمسفر است.

از سوی دیگر این پلیمر جدید می تواند بعد از اینکه نفت را جذب کرد دوباره آنرا به عنوان نفت خام معمولی تصفیه نموده و به صورت مایع بازگرداند. یک پوند از این پلیمر می تواند حدود 5 گالن نفت خام را جذب نماید . محققان ادعا می کنند که این نفت از نظر ارزش (اگر هر بشکه نفت صد دلار فروخته شود.) حدودا 15 دلار قیمت دارد.(یعنی نفتی که از یک پوند از این پلیمر به دست می آید.)

همچنین محققان می افزایند: "به طور کلی، این تکنولوژی جدید موسوم به Polyolefin-SAP با هزینه ای موثر می تواند تاثیرات مخرب زیست محیطی ناشی از نشت نفت را کاهش داده و به یکی از منابع طبیعی ارزشمند ما کمک کند."

منبع: A complete solution for oil-spill cleanup
 

برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers