بازهم انجمن لوله و اتصالات پلی اتیلن؛ اینبار درخواست جلسه با وزیر صمت

بازهم انجمن لوله و اتصالات پلی اتیلن؛ اینبار درخواست جلسه با وزیر صمت

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

پس از انتشار آخرین قیمت های پایه ی محصولات پلیمری توسط دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی و افزایش لجام گسیخته ی قیمت پایه ی پلی اتیلن و سایر محصولات پلیمریِ پتروشیمی ها، انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، اولین نهادی بود که ناچار به واکنش شد. هیات مدیره ی این انجمن تحت رهبری آقای مهندس بیوک صحاف امین، ابتدا از اعضایش خواست تا از عقد قرارداد و ایجاد تعهد جدید برای خود، خودداری نمایند، در گام بعدی این انجمن در نشست برخی از اعضای موثر و کارشناسان با هیات مدیره به اعضای خود توصیه کرد دو هفته از خرید اجناس از بورس کالا اجتناب نمایند و حالا این انجمن که نقش مهمی در کشاورزی کشور و استفاده ی بهینه از آب را داراست، گام سوم را برداشته است و اقدام به انتشار نامه ای سرگشاده به وزیر صنعت،معدن و تجارت کرده است. نامه ای که در آن این انجمن خواستار دیدار با شریعتمداری شده است.

به گزارش وبسایت ماهنامه ی صنایع پلاستیک به نقل از روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن،این انجمن در این نامه اظهار نموده است که پتروشیمی ها، با دریافت خوراک با یارانه و ارز مبادله ای اقدام به فروش محصولاتشان با ارز آزاد می کنند. همچنین در این نامه وظایف آقای وزیر، دفتر توسعه صنایع پایین دست توسط هیات مدیره ی انجمن یاد آور شده است و نیز قیاسی صورت گرفته است میان درصد سود برخی از شرکتهای پتروشیمی ایران و نامدارترین شرکتهای پتروشیمی و پلیمری جهان که مقایسه این ارقام، بسیار تعجب برانگیز است. متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

جناب آقاي دکتر شريعتمداري

وزير محترم صنعت، معدن و تجارت

موضوع: افزايش بي رويه قيمت مواد اوّليه از سوي پتروشيمي ها

با درود فراوان

هفته گذشته در ارتباط با عرضه پلي اتيلن لوله از سوي پتروشيمي ها در بورس، ضربه اي مرگ آور به صنعت لوله و اتصالات پلي اتيلن كشور وارد آمد. از يك سو پتروشيمي ها با رساندن قيمت پايه در بورس به عدد جادویي 7200  تومان براي هر يك به يك ركورد ماندگار دست يافتند.

ازين سو مجموعه 270 كارخانه لوله و اتصالات پلي اتيلني با بيش از چند هزار كارگر و كارمند و كوهي ازتعهدات براي اجراي طرح هاي در حال انجام، دچار ايست شد و به يك معنا از پاي در آمد.

جناب وزير، فرآيند قيمت گذاري پتروشيمي ها بدون منطق، ناعادلانه و يك طرفه است و با توجه به دست بسته توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن در برابر تصميم هاي يك طرفه پتروشيمي ها نمي توان به گرانفروشي هاي بي حد و بي پايه آنان نامي جز ستم و بيداد داد.

شايد جناب وزير بر اين گمان افتند كه انجمن صنفي توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن مي خواهد با رفتاری احساسي، دست به داد خواهي بزند، نه!

جناب وزير با مرور در اعداد و ارقام و ابعاد اين ظلم ويرانگر تاكيد خواهيد فرمود كه موضوع يك تظم معمول نيست، داستان از رنجش و شكايت و دادخواهي گذشته است،  اگر فرصت بفرماييد موضوع را در چند بند به آگاهي تان مي رسانيم:

* پتروشيمي ها بنا بر ارقام ارایه شده در بورس در 5 ماه گذشته قيمت پلي اتيلن را تا 70 درصد افزايش داده اند و ركورد افزايش هفتگي هم به 13 درصد مي رسد.

* بنا بر اصول اعلام شده و ظاهرا شوراي ملي رقابت اين فرآيند را زير چشم دارد و دفتر صنايع تكميلي پتروشيمي قيمتهاي پايه پتروشيمي ها را به نوعي تعیین مي كند در حاليكه بنیان دفتر صنايع تكميلي پتروشيمي بر آن بوده است تا از صنايع پايين دستي پشتيباني كند!؟

*نكته اينكه پتروشيمي ها خوراک توليد خود را از وزارت نفت و يا شركتهاي واسطه اي با قيمت ارز مبادله اي دريافت مي كنند و در بورس بر اساس ارز آزاد قیمت پايه ميدهند! شگفت انگيز است كه يك سودكلان و آسان و با روشي يك سويه و ستمگرانه به چنگ پتروشيمي ها مي افتد و گويا پتروشيمي ها در هيچ كانون و نهادي مورد پرسش قرار نمي گيرند!

*آمار مقايسه اي سود پتروشيمي ها گوياي آن است كه اشتهاي سيري ناپذيري در درون پتروشيمي ها نهفته است كه گنجايش بلعيدن همه صنايع پايين دستي را هم دارد.

 توجه بفرمایيد به ارقام سود عملياتي پتروشيمي هاي فعالي در بورس و گراني،

شركت پتروشيمي جم 30 درصد

شركت پتروشيمي اميركبير 7/17 درصد

شركت پتروشيمي مارون 50 درصد

و مقايسه بفرمایيد با سود توليد كنندگان نامدار جهان(اعداد به درصد هستند.)

Basell                13/01 

BASF                 06/6

Dow                    2/8

Sabic                13/4

اين تفاوت از كجا مي آيد؟ و چرا مي آيد؟ پرسش هايي است كه جناب وزير شما بايد بفرمایيد.

اما ببينيد چه بر سر توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن آمده است. مجموعه اعضاي انجمن صنفي توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن به گونه اي درگير اجراي طرح هاي آب رساني و گازرساني هستند با بار سنگين تعهدها و با كمترين تلنگر قيمت هاي پتروشيمي تيغ ضبط ضمانتنامه هايشان را به روي گلوي شان مي بینند.

چارچوب قراردادهاي اعضاي انجمن در طرح هاي دولتي، چنان است كه توان تاب آوردن كمترين فشار مالي روي قيمت ها را از اعضاء مي گيرد.

 به لطف و كرم وزارت صنعت، معدن و تجارت براي مجموعه توليد كنندگان امكان تدارك ماده اوليه از خارج به هيچ وجه وجود ندارد، چرا كه مرحمت شده و تخصيص ارز مبادله اي براي ورود پلي اتيلن را ممنوع كرده اند.

اضافه بفرمایيد به اين تنگناها، مشكل هزينه هاي سنگين و مستمر دستمزدها، بيمه ها و بدهي بانك ها، آنگاه در ميابيد كه صنعت مادر چه گذرگاه صعب العبوري براي ادامه حيات قرار گرفته است.

جناب وزير اكنون كه هيچكس را ياراي ايستادن برابر هجوم پتروشيمي ها نيست دستكم اجازه دهيد و يا راهي باز كنيد تا بتوانيم با ارز مبادله اي نيازهاي اعضاي انجمن را برآورده سازيم و صد البته دستور فرمایيد حقوق و عوارض گمركي نيز براي واردات مواد اوليه حذف شود.

به آگاهي آن جناب مي رسانيم با توجه به آخرين يورش قيمتي پتروشيمي ها براي اعضاي انجمن توليد كنندگان لوله و اتصالات پلي اتيلن، راهي نمانده است جز توقف توليد و خطر ورشكستگي و در هم ريختگي. يك اراده استوار براي شكستن اين همه زورگویی و سختي لازم است اميدواريم ما را دريابيدیا دستكم خانواده چند هزار كارگر و کارمند را كه در خطر بيكاري و گرسنگي قرار مي گيرند.

با تقدیم احترام

ههیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلیمری

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers