شریفی نیک نفس: "خصوصی سازی به ضعف پتروشیمی ها انجامید"

شریفی نیک نفس: "خصوصی سازی به ضعف پتروشیمی ها انجامید"

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

بالاخره صدای یکی از مدیران نزدیک به پتروشیمی نیز در آمد، تا وی نیز بر همان چیزی صحه بگذارد که عیان است و ما مدتهاست که به انواع و انحاء گوناگون فریاد می زنیم.  خصولتی شدن پتروشیمی ها و از دست رفتن مدیریت واحد آنها، منجر به ضعف آنها در چانه زنی شد و این ضعف باعث تخفیف هایی شده است که ضرر آنرا مستقیما صنایع پایین دستی ما می بینند، به عبارتی هزینه ی ساخت این پتروشیمی ها از بودجه های عمومی ملت ایران داده شده است اما حالا که نوبت به بهره برداری صنایع پایین دستی پتروشیمی به عنوان بخشی از ملت ایران از این ثروت ملی شده است، متاسفانه پتروشیمی های ما به مزیت نسبی همسایگانمان بدل شده اند تا مزیت نسبی ما!!! سخنان این مدیر ارشد بازرگانی پتروشیمی را از نظر بگذارنید.

به گزارش صنایع پلاستیک به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، مهدی شریفی نیک نفس گفت: هرچند خصوصی سازی، آزادسازی اقتصادی و کاهش سهم دولت در اقتصاد صنایع مثبت است اما در مورد خصوصی سازی پتروشیمی، این اقدامات به نتیجه ای که باید، منجر نشد. خصوصی سازی در پتروشیمی به تفرق و از هم پاشیدگی انجامید.

وی ادامه داد: پراکندگی ناشی از خصوصی سازی در این صنعت به ضعف پتروشیمی در بازارهای بزرگ بین المللی را رقم زد. قدرت چانه زنی که در گذشته به دلیل عرضه همه محصولات در یک سبد و مدیریت یکدست بالا بود، کاهش پیدا کرد. دست زیاد شد و اکنون هر مجتمعی برای خودش کار می کند و در بازرگانی هر که موفق است، بار خودش را می بندد. 

نیک نفس به تبیین چگونگی واگذری یا اصطلاحا خصوصی سازی پتروشیمی ها می پردازد و اظهار می نماید: این در حالی است که تنها 30 درصد از واگذاری پتروشیمی به شرکت هایی از بخش خصوصی واقعی انجام شده و 70 درصد از شرکت ها دست مدیران خصولتی یا در اختیار صندوق های بازنشستگی است.

نیک نفس در ادامه به ارایه راه کاری برای برون رفت از شرایط فعلی پرداخته و می افزاید: به نظر می رسد در این شرایط بهترین راه حل برای غلبه بر معضل چند صدایی ایجاد اتحاد بیشتر بین شرکت ها از طریق ائتلاف های بزرگ و کنسیرسیوم باشد. البته در این اتحاد به دنبال انحصار یا تک صدایی نباید بود بلکه هدف، شکل گیری یک بازار بزرگ به منظور تقویت توان بازرگانی در بازارهای جهانی است.در بازارهای بین المللی به یک راهبر نیاز داریم بنابراین شرکت ملی پتروشیمی در سال های اخیر با گردهم آوردن مدیران هولدینگ ها تلاش کرده تا جایی ممکن زمینه را برای شکل گیری کنسرسیوم فراهم کند.

وی در ادامه انتفاداتش می افزاید: انتقاد دیگری که می توان پس از ایجاد پراکندگی به فرایند خصوصی سازی وارد دانست، بی توجهی دولت به شرکت ها پس از خصوصی شدن است. دولت پس از واگذاری شرکت ها را به حال خود رها می کند و بانک ها، سازمان مالیات و سازمان تامین اجتماعی بدون هیچ تساهلی به دنبال مطالباتشان از شرکت هایی هستند که مدیریت آن تازه به بخش خصوصی واگذار شده است.چنین رویه ای با شعارهای دولت در زمینه تقویت بخش خصوصی در تناقص است و این در حالی است که براساس اصل 44 قانون اساسی، دولت باید در زمینه توانمند سازی بخش خصوصی حرکت کند. جالب است که حتی شرکت های مادر دولتی در ایران از ارائه یک توصیه نامه به شرکت های خصوصی شده برای حضور موثر در بازارهای بین المللی دریغ می کنند، توصیه نامه ای که هیچ تعهدی برای آن ها به همراه نیاورده و صرفا توان بازرگانی و زمینه فعالیت شرکت های واگذار شده به به بخش خصوصی را یادآور می شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers