روش جدید برای بازیابی شماره سریال حذف شده درقطعات پلیمری

روش جدید برای بازیابی شماره سریال حذف شده درقطعات پلیمری

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

به مرور شاهد هستیم که پلاستیکها و پلیمرهای پیشرفته جایگزین فلزات در بسیاری از قطعات عمدتا حساس می شوند یکی از ضعف های قطعات پلیمری در قطعات حساس نسبت به همانند یا همسان فلزی اش این بود که امکان بازیابی شماره سریال حکاکی آسیب دیده یا از بین رفته را به کاربر نمی داد، اما گویا اوضاع در حال تغییر است و پلیمرهای پیشرفته مهندسی این ضعف خود را به مزیت بدل خواهند نمود.

به گزارش واحد ترجمه و تولیدی محتوی وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک، پلیمرهای پیشرفته ی مهندسی وجود دارند که برای صنعت به شدت ارزشمند هستند، این پلیمرها به صورت مداوم و فزاینده ای به عنوان جایگزین فلزات در تولید انواع قطعات نظیر قطعات خودرو، سلاح گرم و .... استفاده می شوند. این قطعات از آنجایی که عمدتا حساس هستند و در مسایل جنایی یا بیمه یا ... می توانند بسیار اثرگذار باشند، با شماره سریالی مشخص می شوند که از آن برای ردیابی و اهداف امنیتی استفاده می گردد.

با این حال ممکن است شماره سریال حکاکی شده روی قطعات پلیمری به صورت کلی یا جزئی پاک شود. روش هایی برای بازیابی کدهای حک شده روی فلزات در صورت پاک شدن وجود دارد، که مزیت قابل توجهی را به این قطعات هم ردیفشان در مقابل قطعات پلیمری می دهد. تا به حال هیچ روشی برای بازگرداندن این شماره سریال ها، در قطعاتی که با پلیمرهای پیشرفته ی مهندسی ساخته می شوند، وجود نداشته است. اما این رویه ممکن است به زودی دچار تغییر و تحول شود و امکان بازیابی شماره سریالهای حک شده روی قطعات پلیمری نیز مهیا گردد. در صورت تحقق چنین امری یکی از معدود مزیت هایی که قطعات فلزی با این مشخصات نسبت به قطعات پلیمری همانند خود دارند نیز از میان می رود.

آقای سدریک پاریشن در مقاله ای که در"نشریه ی شیمی" تحلیلی منتشر کرده است، مدعی شده است که محققان توانایی بازیابی اعداد از بین رفته و خرد شده روی پلیمرها را یافته اند و این اعداد و شماره سریالها قابل بازیابی و تشخیص هستند.

سدریک پاریشن دانشجوی کارشناسی ارشد در علوم انرژی و مواد از طیف سنجی رامان (Raman) برای بازسازی اطلاعات حذف شده از یک نمونه از پلی کربنات که یک پلیمر پرکاربرد در تهیه ی محصولات ضد گلوله است، استفاده نموده است. این روش می تواند مزایایی قابل توجهی را در اختیار علومی چون جرم شناسی، بیمه،پزشکی قانونی و ... داشته باشد، چون نیازی به پیشگیری و همچنین معیوب کردن نمونه ندارد.

تکنیک استمپینگ(Stamping) برای ایجاد شکافهای عمیق و حکاکی شماره سریال روی مواد پلیمری کاربرد دارد و در عین حال می توان توسط طیف سنجی رامان برای شفاف سازی یا نشان دادن تغییرات و گرفتن نوعی اثر انگست برای استفاده در بازیابی تصاویر و شماره سریالهای پاک شده از آن استفاده کرد، بدون آنکه به روشهای حرارتی و شیمیایی یا سایر روشهای مخرب دیگر نیازی باشد.

سایر مطالعات در حال انجام است تا از امکان اجرای این روش جدید در تعدادی از پلیمرها  و همچنین مواد دیگری نظیر سرامیک اطمینان حاصل شود. این مطالعات توامان در ارتباط با ارتقای کیفیت و بهبود برنامه های امنیتی صورت می پذیرد.

منبع : AZO Materials

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers