اهمیت وزن مولکولی پلیمر در چسبندگی چسب زخم

اهمیت وزن مولکولی پلیمر در چسبندگی چسب زخم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی ماهنامه صنایع پلاستیک، چسب زخم یا اصطلاح رایج آن تنسوپلاست گروهی از چسب ها هستند که زمینه کاربردی زیادی در پزشکی دارند، این چسب ها، چسب های فشار حساس هستند که به طور عمده به صورت نوار چسب ها و برچسب ها تولید می شوند.

از چسب های فشار حساس مختلفی در کاربردهای پزشکی استفاده می شود و هم اکنون نیز انواع متنوعی از این چسب ها بسته به نوع نیاز و کاربرد تولید و مصرف می شوند.

برای چسب های فشار حساس(pressure sensitive adhesives )مورد استفاده در پزشکی و بهداشتی که در تماس با پوست انسان قرار دارند، عدم تحریک کنندگی و حساسیت زایی دو شرط لازم برای قابل مصرف بودن آن ها است. تلاش های بسیاری در سال های اخیر برای تولید این چسب ها انجام پذیرفته است، تا چسب هایی تهیه شوند که علاوه بر داشتن ویژگی های مطلوب، پاسخ بیولوژیکی منفی نیز ایجاد ننمایند.

چسب های فشار حساس آکریلیکی برای کاربردهای روی پوستی، از کوپلیمریزاسیون 2-اتیل هگزیل آکریلات و آکریلیک اسید تهیه می شوند. روش پلیمریزاسیون، محلولی رادیکال آزاد است. وزن مولکولی پلیمر، با تغییر غلظت اولیه منومرها و یا تغییر غلظت آغازگر، تغییر داده می شود. به طور کلی مهم ترین عاملی که در ترکیبات چسبی فشار حساس، استحکام چسبندگی و استحکام هم چسبس را موازنه می کند، وزن مولکولی پلیمر است. هر چه وزن مولکولی بیشتر باشد، استحکام چسبندگی کمتر و استحکام هم چسبی بیشتر است. بنابراین بر اساس نوع کاربرد و دامنه کارایی مورد نیاز، می توان با تغییر پارامترهای مختلف به ویژگی مطلوب رسید.

مطالب مرتبط:

معرفی جزییات دو محصول جدید تولید شده در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers