رکورد شکنی صنعت پتروشیمی در نه ماه نخست سال 1396

رکورد شکنی صنعت پتروشیمی در نه ماه نخست سال 1396

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

پس از امضای توافق اولیه هسته ای و سپس توافق اصلی برجام، بسیاری بر این اعتقاد بودند که صنعت نفت و پتروشیمی ایران را باید بزرگترین برندگان این قرارداد دانست، حال با گذشت حدود دو سال از اجرای برنامه ی جامع اقدام مشترک، موسوم به برجام این تحلیل با اعداد و ارقام شکل واقعی تری به خود گرفته است.

در طول 9 ماهه نخست امسال همزمان با ثبت جهش 2.1 میلیارد دلاری ارزش بهای محصولات پتروشیمی کشور، رکورد تولید، صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی ایران هم در مقایسه با مدت مشابه پارسال شکسته شد.

به گزارش وبسایت صنایع پلاستیک به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران، در طول 9 ماهه نخست امسال حجم تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران به رقم بی سابقه 39 میلیون و 900 هزار تن افزایش یافته است.

بر اساس برنامه تعریف شده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است تا پایان سال جاری تولید محصولات پتروشیمی در ایران به 56 تا 58 میلیون تن افزایش یابد که با توجه به روند فعلی تولید و پایان تعمیرات اساسی تعدادی از مجتمع های پیش بینی می شود در صورت استمرار فعلی عرضه خوراک، تولید واقعی پتروشیمی تا پایان اسفند ماه به حدود 52 میلیون تن افزایش یابد که در این صورت رکورد تولید 50 میلیون و 614 هزار تن محصول پتروشیمی در سال 95 شکسته خواهد شد.

همزمان با افزایش تولید محصولات پتروشیمی که مهمترین عامل آن راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی و افزایش عرضه خوراک بوده، در طول 9 ماهه نخست امسال حجم صادرات محصولات پتروشیمی کشور به 16 میلیون و 432 هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود یک میلیون و 163 هزار تن افزایش یافته است.

علاوه بر این ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران هم در 9 ماهه نخست امسال به حدود هشت میلیارد و 582 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ارزش صادرات پتروشیمی کشور بالغ بر دو میلیارد و 100 میلیون دلار افزایش داشته است.

مهمترین عامل بالارفتن ارزش صادرات محصولات پتروشیمی از یک سو افزایش حجم صادرات به دلیل راه اندازی و آغاز تولید طرح های جدید بوده و از سوی دیگر همزمان با افزایش قیمت نفت به سطوح بالاتر از 65 دلار عملا گرانی قیمت نفت منجر به افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازار جهانی شده است.

از سوی دیگر در طول 276 روز نخست امسال حجم کل فروش محصولات پتروشیمی شامل عرضه در بورس و فروش بین مجتمعی به حدود 12 میلیون و 909 هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال یک میلیون و 366 هزار تن افزایش یافته است.

علاوه بر این ارزش محصولات به فروش رسیده حدود 27 هزار و 190 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال نزدیک به هفت هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس برنامه تعریف شده امسال قرار است تولید محصولات پتروشیمی در ایران با ثبت یک رکورد جدید به 56 تا 58 میلیون تن افزایش یابد و همسو با افزایش تولید حجم صادرات محصولات پتروشیمیایی کشور هم امسال باید به 23 میلیون و 500 هزار تن و ارزش محصولات صادراتی به حدود 11 میلیارد و 700 میلیون دلار افزایش یابد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers