شب خاطره انگیز تجلیل از دو پیشکسوت برگزار شد

شب خاطره انگیز تجلیل از دو پیشکسوت برگزار شد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مراسم تجلیل از دو پیشکسوت صنعت پلاستیک، آقایان ظهراب بغوزیان و مهندس احمدعلی ساعت نیا، امروز عصر در تالار «آرام» ارامنه واقع در خیابان جلفا برگزار شد. بسیاری از مقامات کشوری، صنعتگران و فعالان بخش خصوصی در این جشن حضور به هم رسانده بودند و آیین بزرگداشت از این دو پیشکسوت در فضایی آرام و شاد به انجام رسید.

در این مراسم که به ابتکار و همت «انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری» و شخص آقای مهندس هرویک یاریجانیان در شب میلاد پیامبر مسیحیان و ارامنه ی کشور برگزار شد، تعداد زیادی از پیشکسوتان و اهالی صنعت در رده ها و اصناف گوناگون حضور به هم رسانده بودند.

وظیفه اجرای مراسم به عهده ی محمود شهریاری، مجری نامدار تلویزیون(سابق؟) بود. وی در ابتدا با ارایه ی بیوگرافی آقای ظهرات بغوزیان، از دوران دشوار کودکی این بزرگمرد صنعت پلاستیک ایران سخن گفت و سپس به مراحل کاری وی پرداخت. وی به حضور آقای  ظهراب بغوزیان در صنعت ماشین سازی کشور از زمان ماشین آلات سمبه ای، اشاره نمود و سپس از تلاشهای ایشان در راستای ساخت دستگاه اکسترودر در داخل کشور پرداخت. شهریاری با به دست دادن شرح مختصری از فرزندان آقای ظهراب، از پسران ایشان آقایان مهندس رایموند و روبیک بغوزیان که در این شب از 55 سال خدمت بی شائبه ی پدرشان تقدیر نمودند، تجلیل کرد.

پس از این سخنان، با یک جا به جایی کوچک در برنامه آقای عسگراولادی پشت تریبون قرار گرفت و به نکوداشت این دو پیشکسوت پرداخت. وی گفت: به گفته ی رهبری، تولید و اشتغال دو محور اصلی اقتصاد مقاومتی هستند. یکی مثل من از همان ابتدای نوجوانی در خدمت صادرات که شاه بیت غزل اقتصاد مقاومتی درگیر بوده است و بزرگانی چون آقای ظهراب و مهندس احمدعلی ساعت نیا در تولید و ایجاد اشتغال به کشور خدمت کرده اند. وی با تبریک سال نو میلادی به هموطنان مسیحی به ویژه ارامنه، از پیشکسوتان مذکور تجلیل نمود و برایشان عمری با عزت خواستار شد. آقای عسگرداولادی که ریاست اتاق چین را عهده دار هستند، به دعوت مهندس هرویک یاریجانیان در این مراسم شرکت کرده بود. وی خود را در هشت و پنج سالگی فردی با نشاط و امیدوار خواند و به همه ی حضار توصیه کرد که هر روز که از خانه بیرون می آیند، فرض نمایند که اولین روز زندگی شان است و ناامیدی و یاس را در دلهایشان راه ندهند.

پس از پایان این بخش، آقای محمود شهریاری قطعه ی نسبتا بلندی را که خود برای تجلیل از زحمات 55 ساله ی آقای ظهراب بغوزیان سروده بود، تقدیم ایشان نمود.

در مرحله ی بعد، آقای مهندس هرویک یاریجانیان، ریاست هیات مدیره ی انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات جانبی پلیمری پشت میکرفون قرار گرفت و توضیحاتی را در ارتباط با چرایی برگزاری چنین مراسم پاسداشتی اعلام نمود. وی ضمن خوشامد گویی به همه ی حضار، اهم ادله ی برگزاری چنین نشست هایی را انتقال تجربه ی پیشکسوتان به جوانترهایی که تازه وارد میدان شده اند، بر شمرد و گفت: ما باید این انباشت تجربه را مورد استفاده قرار دهیم و الا هرز می رود. یاریجانیان افزود: برای اینکه بتوانیم این تجارب که آقایان ظهراب بغوزیان و مهندس احمدعلی ساعت نیا در طی عمری تلاش و خدمت به صنعت کشور به دست آورده اند، به شکل درستی منتقل نماییم می بایست ابتدا جایگاه حقیقی آنها را روشن نمایم و اینچنین مراسمی برای تشکر و سپاسگزاری صرف نیست بلکه برای آماده ساختن بستر این انتقال تجربه است. وی در انتها آرزو کرد که این رویه در سنوات آتی و به شکل وسیع تری ادامه پیدا کند. این عضو اتاق چین و ریاست اتاق ارمنستان، در انتها به بیان نکاتی در بزرگی دو پیشکسوتی که بنا به تجلیل از آنها بود پرداخت و به نکاتی که از آنها آموخته بود، اشاراتی داشت. وی در انتها نقش انجمن ماشین سازان را در پاسداشت و انتقال تجارب بزرگان و پیشکسوتان حیاتی دانست.

در همین لحظات آقای طومانیان سفیر کشور ارمنستان در تهران که به دعوت مهندس یاریجانیان در این مراسم حضور به هم رسانده بود، وارد سالن شدند.به احترام ورود ایشان، سرود ملی کشور ارمنستان نواخته شد و حضار همگی به احترام ایستادند.

پس از آقای یاریجانیان، آقای ظهراب پشت تریبون قرار گرفت و همه ی مدعوین از کوچک تا بزرگ، از صنعتگر تا مقام کشوری و ... همه و همه به احترام این صنعتگر کهنه کار لحظاتی را ایستاده به تشویق ایشان پرداختند.آقای ظهراب بغوزیان سخنان بسیار دلنشینی را در ارتباط با وطن دوستی و ایران دوستی بیان کرد و گفت که در تمامی این سالها هر چه کرده است، جز برای اعتلای نام ایران نبوده است. این بزرگمرد صنعت به درخواست آقای شهریاری، شعرگونه ای که آماده کرده بود به زبان ارمنی نیز بیان داشت که مورد توجه حضار قرار گرفت. لحن حماسی و هیجانی آقای ظهراب بغوزیان، اشک را در جشمان برخی از نزدیکان و دوستداران وی جمع کرد.

پس از این بخش از برنامه، آقای شهریاری به بیان بیوگرافی ای از آقای ساعت نیا پرداخت. وی بر ماه تولد مهندس ساعت نیا انگشت گذارد و با تحلیل زبان شناسانه، آنرا معادل نامیرا و جاودانه معنا نمود و سپس گفت که معنای ماه به دنیا آمدن این پیشکسوت گرانقدر نیز مانند خودشان جاودانه و خالد است. وی با اشاره به برخی از مدارک و تحصیلات مهندس ساعت نیا، افزود: ایشان مدرک پلیمر خود را از کشور انگلیستان اخذ کرده اند و تنها دو هفته پیش از انقلاب به کشور بازگشته اند و از آن زمان تا به حال علی رغم پیشنهادات مکرر و متعدد حاضر به پذیریش هیچ پست یا منصب دولتی نشده اند و همواره در بخش خصوصی به فعالیت مشغول بوده اند. وی سپس با اشاره به خاطره ای در ارتباط با ایدز، به رساله ی مهندس ساعت نیا که اولین رسانه در ایران در ارتباط با ایدز در ایران بوده است، اشاره نمود و از ضعف های فرهنگی ما در زمینه ی درک دلایل این بیماری سخن گفت. وی رساله ی ایدز آقای ساعت نیا را که در زمان خود یک کار منحصر به فرد به شمار می رفت، ستود و در ادامه گفت: آقای مهندس احمدعلی ساعت نیا، اولین رسانه ی صنعت ایران و صنعت پلیمر ایران را پایه گذاری کرد و از آذر سال 1364 پلاستیک سازان را صاحب صدا نمود و در طی همه ی این سالها، از حقوق کارگران و صنعتگران دفاع نمود. این مطلب نکته ای بود که مهندس یاریجانیان نیز در سخنان خود بدان اشاره کرده بود، که آقای مهندس ساعت نیا سی سال انتشار ماهنامه صنایع پلاستیک را یک تنه با تمام مصائب آن تحمل کرده و به صنعت کشور خدمت نمود.

شهریاری در ادامه به نقش مهندس ساعت نیا در پایه گذاری بسیاری از تشکل های و انجمن های صنعت پلاستیک اشاره کرد و سپس در ارتباط با خانواده مهندس ساعت نیا، به کوتاهی اشاره ای به تحصیلات آکادمیک دو فرزند ایشان نمود. پس از این محمود شهریاری از مهندس ساعت نیا خواست تا پشت میکروفون رفته و به بیان نکاتی بپردازد.

مهندس ساعت نیا با تشکر از انجمن ماشین سازان و ترتیب دهندگان مراسم خطاب به حضار گفت: خداوند ارامنه را صنعتگر آفریده است. وی گفت : البته آقای شهریاری حرفی برای بنده باقی نگذاشت و همه گفتنی ها را گفت. اما من نمی دانم به واقع امشب شادمان باشم یا ناراحت؟ وی با قرائت شعری از حافظ مبنی بر اینکه : سالها دل طلب جام جم از ما می کرد/ وانچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد، افزود: متاسفانه، شاهد نقار و شقاقی در میان دوستان شده ایم، من همه ی اعضای انجمن را به اتحاد و همدلی دعوت می کنم. وی ادامه داد: البته به من گفته اند که تم برنامه شاد است و بنا ندارم امشب وارد این مسایل شوم اما واقعیت آنست که پس از نسل کشی ارامنه توسط عثمانی، من فکر می کنم در حال مغز کشی ارامنه هستیم. وی سپس نقبی به سخنان آقای عسگر اولادی زد و گفت: صادرات چیز خوبی است و هیچکس با آن مخالف نیست، اما اینکه پول نفت و گاز این ملت را خرج واردات کنیم، امر پسندیده ای نیست و نباید چنین باشد. وی گفت: آیا عزیزان دولت برای اشتغال و تولید واقعا راه را هموار کرده اند؟ آیا واقعا به تولیدات داخلی بها داده اند و ... . در انتها وی ساخت ماشین تمام ایرانی را آرزوی خود بر شمرد و افزود که این مهم دور از دسترس نیست، فقط نیاز به تغییر نوعی نگاه در دولتمردان دارد. در انتهای سخنان، بازهم مهندس ساعت نیا همه ی اعضا انجمن را به اتحاد و همدلی فراخواند.

در ادامه آقای روبرت بگلریان، نماینده ی شورای خلیفه گری ارامنه به بیان سخنانی پرداختند. ایشان در بخشی از سخنان خود گفت: بسیار خوشحالم امشب در جمعی حضور دارم که نیازی ندارد که القاب دکتر و مهندس به آنها اطلاق شود و قدر کارها با عمل انسانها سنجیده می شود نه با عناوین و القاب.

پس از نماینده ی شورای خلیفه گری ارامنه، سفیر کشور ارمنستان پشت تریبون قرار گرفت. سخنان ایشان توسط آقای روبرت بگلریان ترجمه می شد. آقای طومانیان، ضمن ابراز شادمانی از حضور در جمعی که برای تجلیل از دو انسانی که زندگی با شکوهی داشته اند، گفت: هر انسانی برای خود دنیایی است و شایسته تقدیر. و ی در ادامه گفت: من در مقابل این دو بزرگواری که یک عمر تلاش کردند و عرق جبین ریختند، سر تعظیم و تکریم فرود آورده و برای خانواده ی این عزیزان آرزوی بهترین ها را دارم.

سپس نماینده ی جنوب تهران ارامنه نیز پشت تریبون قرار گرفت و به بیان نکاتی چند پرداخت. آقای آبراهمیان نیز، از همت بلند این پیشکسوتان تکرار نشدنی صنعت ایران سخن گفت و اینکه می بایست چنین مراسمی بیشتر برگزار شود. وی گفت: ما باید قدر یکدیگر را بدانیم به ویژه قدر این عزیزان پیشکسوت را که بر سر همه ی آحاد جامعه ما، منت دارند.

پس از این مرحله، الواح تقدیری گوناگونی که توسط افراد و انجمن های گوناگون تهیه شده بود تقدیم به آقایان ظهراب بغوزیان و مهندس احمدعلی ساعت نیا شد. آقای ابن علی از اتحادیه شهر ری، دو لوح تقدیر به آقایان ساعت نیا و ظهراب تقدیم نمود. آقای هرویک یاریجانیان یکبار به نمایندگی از انجمن و یکبار به نمایندگی از خانواده ی یاریجانیان؛ لوح های تقدیری را به این دو پیشکسوت تقدیم نمود. جناب آقای مقیمی اصل به نمایندگی از اتحادیه ی پلاستیک تهران، تابلو فرش نفیسی را به آقای ظهراب بغوزیان ارایه کرد. مهندس ساعت نیا نیز به نمایندگی از سایت جهانی پلیمر مدیا و ماهنامه صنایع پلاستیک سه لوح تقدیر را به آقای ظهراب بغوزیان تقدیم نمود.

پس از این بخش از مراسم، لحظاتی آقای محمود شهریاری با طبع طنز خود به شاد کردن حضار پرداخت و پس از آن گروه یا بند موسیقی به ارایه ی چندین ترانه ی شاد پرداختند تا در شب میلاد حضرت مسیح فضای حاکم بر مراسم نیز مفرح و شاد باشد. در انتها نیز از حضار پذیرایی شد.

اخبار حاشیه ای و عکسهای بیشتر از این مراسم، به همراه گزارش جامع آنرا می توانید در شماره ی آتی ماهنامه صنایع پلاستیک بخوانید.

نظرات  

# علیرضا عشاقی 1396-10-06 10:23
نشریه تخصصی ووزین صنایع پلاستیک ضمن قدردانی اززحمات گرانقدرشما وموسس بزرگوار آن جناب ساعت نیا وتبریک انتخاب به حق ایشان بعنوان بزرگ صنعت پلاستیک 2نکته را معروض دارم اول انجمن همگن ماشین سازان وتجهیزات پلاستیک با ظرفیت واستعداد درجلسه فوق بدون شرکت اعضای اصلی سازندگان داخلی در شان صنعت پلاستیک با اساسنامه موسس انجمن نیست. دوم باتوجه به تغییر روش جناب ظهراب بزرگ ازتولیدکننده به واردکننده محض درسالهای اخیر وبه تعبیر منصفانه خودشان خائنین به صنعت ایشان وبه طبع آن فرزندان ومجموعه تحت مدیریتشان نمیتوانند به عنوان شاخص صنعت پلیمر معرفی شوند البته بعنوان تاجر و واردکننده موفق شاید لذا انتخاب فوق وبرگزاری جلسه فوق الذکر عجیب وجای سئوال بسیاردارد. این تذکر تلنگری به ذهن همکاران بود وقصد بی احترامی به شخصی نمیباشد. ارادتمندعشاقی
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers