در پی تشدید تخاصم تهران و واشنگتن؛ چینی ها برای پتروشیمی ایران پشت چشم نازک کردند

در پی تشدید تخاصم تهران و واشنگتن؛ چینی ها برای پتروشیمی ایران پشت چشم نازک کردند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


شاید بزرگترین بازنده ی پسابرجامی بازار ایران، خاصه بازار نفت و پتروشیمی ایران کشور جمهوری خلق چین بود. چرا که پس از سالها ترک تازی می بایست حالا حضور رقبای اروپایی و غیراروپایی در تمامی شئون در شرایطی برابر می آزمود، در نتیجه هیچ جای تعجب نیست که به محض بروز اولین تنش ها در رابطه ی تهران و غرب (خاصه ایالات متحده ی آمریکا) چینی ها شروع به کار شکنی کنند. ابتدا، ایجاد مضایق بانکی در بازگرداندن پول محصولات پتروشیمی در دستور کار بانکهای چینی قرار گرفت تا شاید دوباره آنها در شرایط ویژه ی پیشا برجام قرار گیرند و حالا با احتمال خروج آمریکایی ها از برحام و تنش های لفظی ترامپ نومحافظه کار، چینی ها دوباره دست به کار شده اند و دوباره دست به کار شکنی هایی زده اند. 

در همین راستا، و در حالی که هنوز «برجام» پابرجاست و کشورهای 5+1 هم نسبت به حفظ آن تاکید دارند و حتا هیات حاکمه ی ایالات متحده ی آمریکا نیز برای خروج از این پیمان بین المللی به جمع بندی خاصی نرسیده اند، شاهد هستیم فاینانسورهای چینی شرایط ارائه خدمات به طرح‌های پتروشیمی را دستخوش تغییرات اعجاب برانگیزی مطابق با شرایط بازگشت تحریم‌ها کرده‌اند.

ماجرا از این قرار است که فاینسور چینی طرف قرارداد با طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب اخیرا بر خلاف جریان گفتگوها و توافق‌های انجام گرفته خواستار اضافه شدن بند خطرناک بازگشت تحریم‌ها در قرارداد تامین فاینانس شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به مذاکرات انجام شده بین پتروشیمی اسلام آباد غرب و فاینانسور چینی، می گوید: در مذاکرات تامین فاینانس، بندی خطرناکی از سوی طرف چینی پیش بینی شده است که باید در قرارداد گنجانده شود و آن هم منظور کردن اصل بازگشت تحریم هاست. بنابر این اساس در صورتی‌که تحریم‌های ایران بازگردانده شود باید در مدت زمان 6 ماه کل وام و‌ خسارت باید از سوی طرف ایرانی به طرف چینی بازگردانده شود که بند بسیار مخربی است. 

پتروشیمی اسلام آباد غرب با سرمایه ای نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری برای تبدیل متان به متانول و سپس تولید پلی‌اتیلن سنگین و پلی پروپیلن طراحی شده ا ست.  این طرح در صورت تکمیل از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 850 هزار تن متانول و سپس 280 هزار تن پلی‌اتیلن سنگین و 450 هزار تن پلی پروپیلن برخوردار است. 

حالا باید تصمیم گرفت به چنین بند خطرناکی در قراردادهایمان با چینی ها تن در دهیم، یا با محروم کردن آنها از طرح های داخلی سعی کنیم شان خود را حفظ نماییم و این البته بسته به استراتژی کلی کشور و امکانات واقعی در دسترس صنایع پتروشیمی دارد. اما هر راهی که مجبور باشیم برویم نباید رفتار خصمانه ی این به اصطلاح دوستان چشم بادامی را که به استقبال تحریم رفته اند را فراموش کنیم و لااقل از حاتم بخشی به این جمهوری خلقی و شرکتهای آن اجتناب کنیم. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers