واگذاری فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه تهران به اتاق بازرگانی تهران

واگذاری فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه تهران به اتاق بازرگانی تهران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

انتخاب صادرکننده نمونه استان تهران به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران واگذار شد. این خبر را محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس کنفدراسیون صادرات به روابط عمومی اتاق تهران اعلام کرد که اکنون مسوولیت دبیرخانه انتخاب صادرکننده نمونه توسط مسعود خوانساری برعهده او گذاشته شده است.

محمد لاهوتی در مورد این تغییرات گفت: در واقع این یک تفویض اختیار است که صورت پذیرفته و کاری از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است بدین ترتیب که در نخستین جلسه کارگروه انتخاب صادرکننده استان تهران به دلیل تعاملی که میان اتاق تهران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران وجود دارد، مسوولان این سازمان متقاعد شدند که امر انتخاب صادرکننده نمونه استان تهران را به اتاق تهران واگذار کنند. بدین ترتیب با پیمودن فرآیند قانونی این واگذاری و دریافت مجوز شورای عالی صادرات استان تهران، دبیرخانه و کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه به اتاق تهران انتقال یافت.

لاهوتی که با حکم رییس اتاق تهران به عنوان رییس کارگروه و نماینده تام‌الاختیار اتاق تهران انتخاب شده است، افزود: نخستین بار در تاریخ انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران است که این فرآیند از اولین مرحله آن یعنی بررسی پرونده‌ها، امتیازدهی تا انتخاب صادرکنندگان نمونه و برگزاری مراسم تقدیر از این صادرکنندگان به بخش خصوصی یعنی اتاق تهران واگذار شده است.

او ادامه داد: محول کردن مسئولیت دبیرخانه برگزاری روز ملی صادرات یکی از مطالبات اتاق ایران از دولت بود که تاکنون به نتیجه نرسیده اما امیدواریم که این مطالبه هم برای سال آتی به سرانجام برسد و کار بخش خصوصی به خودش واگذار شود.

رییس کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران در ادامه به برخی شروط و ضوابط انتخاب صادرکنندگان نمونه اشاره کرد و گفت: عضویت صادرکنندگان در تشکل‌های ملی و استانی، اتاق‌های مشترک و اتاق تعاون الزامی بوده و کسی ‌می‌تواند در این فرآیند شرکت کند که در یکی از این تشکل‌ها عضویت داشته باشد.

لاهوتی افزود:در انتخاب صادر کننده ی نمونه، میزان ارزی آوری ملاک ویژه ای نیست و اینطور نخواهد بود که کسی به خاطر حجم صادرات یا ارزی آوری بیشتر، نسبت به کسی که حجم صادرات کمتری داشته است، دارای مزیتی باشد. وی همچنین افزود: یک هفته است که کار بررسی پرونده ها آغاز شده است. این بررسی ها و انتخابها بر اساس آیین نامه ای است که" آیین‌نامه انتخاب صادرکنندگان نمونه" نام دارد و مصوبه ی هیات وزیران است.

لاهوتی ادامه داد: در گذشته و در زمان مقرر آیین نامه انتخاب صادرکنندگان نمونه توسط سازمان توسعه تجارت به استان‌ها ابلاغ و از طریق پورتال سازمان توسعه تجارت و پورتال سازمان‌های استانی اطلاع‌رسانی شده است.

لاهوتی درباره ی تفاوت ساز و کار انتخاب صادرکنندگان نمونه توسط بخش دولتی و خصوصی را تشریح نموده و اظهار داشت: در سنوات گذشته، دولت‌ها تلاش خود را برای انتخاب صادرکنندگان نمونه و برگزاری مراسم به کار بسته‌اند، معمولا نارضایتی چندانی وجود نداشته است اما همواره واحدهای خصوصی انتقاداتی را هم داشته اند. حالا بنا شده است، افزون بر سنجه‌های مرسوم و مالوف، اهلیت صادرکنندگان را بر اساس عضویت آنها در تشکل‌های ملی و استانی مورد ارزیابی قرار دهیم. علاوه بر این، در سال‌های گذشته، حجم صادرات گروه‌های مختلف به صورت یکسان مورد ارزیابی قرار ‌می‌گرفت اما امسال، همان‌طور که گفتم نوعی سطح‌بندی در آن لحاظ ‌می‌شود. این موارد در کارگروهی با حضور نمایندگان بخش خصوصی و سازمان‌های دولتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لاهوتی افزود: هر ساله نسبت به آیین نامه انتخاب صادرکنندگان نمونه هم انتقاداتی خاصه از سوی روسای اتاقهای بازرگانی وجود داشته است و آنها انتتقادات خود را نوعا وارد می دانستند. آنها معتقد بوده اند که این انتخاب و برگزاری این رویداد اصولا چرا باید امری حاکمیتی باشد و بخش خصوصی شایسته ی برگزاری این رویداد می باشد. از دیگر موارد مورد نقد بخش خصوی این بود که این بخش به دلیل قرابت و نزدیکی با انجمن ها و اتحادیه ها می تواند انتخاب منصفانه تری داشته باشد. ضمن اینکه دولت هم می تواند نقش نظارتی خود را حفظ کند و بر این پروسه نظارت کافی داشته باشد. حالا خوشبختانه برای اولین بار، این اتفاق یعنی واگذاری انتخاب صادرکنندگان برتر در سطح استان تهران رخ داده است. این اقدام هم اقدامی در راستای کوچک و چابک سازی دولت می باشد، ضمن اینکه به هنگام اخذ رای اعتماد وزرا ریاست محترم جمهور، نسبت به این موضوع وعده هایی دادند که امروز بخشی از آن عملی شده است. امیدواریم که عزم دولت برای گشودن میدان برای بخش خصوصی جدی باشد چرا که این یگانه راه نجات اقتصاد کشور از رکود است. و ما امیدواریم که به زودی در سراسر کشور اجرایی شود.

لاهوتی در انتهای سخنانش، ابراز امیدواری کرد که حاصل اقدامات اتاق تهران در این زمینه به نحوی باشد که مقدمه واگذاری دبیرخانه روز ملی صادرات به اتاق ایران شود تا در نهایت، سازمان توسعه تجارت نیز بپذیرد که انتخاب صادرکنندگان نمونه در سطح ملی را به بخش خصوصی و اتاق ایران واگذار کند..

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers