حضور مجدد فرانسوی ها در طرح تامین خوراک پتروشیمی بوعلی

حضور مجدد فرانسوی ها در طرح تامین خوراک پتروشیمی بوعلی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

آقای مهدی قارونی مدیریت مجتمع پتروشیمی "بوعلی سینا" از تجهیز و به روزرسانی دو طرح NGL جهت افزایش ظرفیت دریافت خوراک مجتمع مذکور با مشارکت یک شرکت فرانسوی خبر داد.

مهدی قارونی در توضیح و تشریح برنامه جدید افزایش ظرفیت تامین خوراک پتروشیمی بوعلی سینا، افزود: خوراکی که در حال حاضر توسط مناطق نفت خیر جنوب به ما تحویل داده می شود، تنها نیمی از نیازهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا را تامین می کند و ما نیازمند توسعه ی طرحهایی هستیم که منجر به دریافت خوراک بیشتری برای این مجتمع می گردند.

وی ادامه داد: البته فعلا ناچاریم، 50 درصد باقی مانده از خوراک مورد نیازمان را با استفاده از کشتی از بندر عسلویه تامین نماییم. بر این اساس با همکاری امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اقدام به تامین خوراک از پالایشگاه های پارسیان و فجرجم کرده ایم.

این مقام مسوول در ارتباط با تامین خوراک با استفاده از انتقال با کشتی از بندر عسلویه گفت: این کار هزینه ی گزافی را به ما تحمیل می کند. وی افزود: هزینه‌های کشتی به قدری بالا بوده که وقتی خوراک را با قیمت فوب منهای 5 درصد خریداری می‌کنیم، عملا این پنج درصد را هزینه می‌کنیم برای حمل آن و حاشیه سود به شدت کم می‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه‌ای را از قبل برای تعویض توربو اکسپندرها در تاسیسات ان جی ال مناطق نفت‌خیز جنوب شامل ان جی ال 900 و 1000 آغاز کرده‌ایم، اظهار داشت: هم اکنون بخش عمده پروژه انجام شده و در حال تکمیل آن با مشارکت یک شرکت فرانسوی هستیم.

قارونی با یادآوری اینکه در این پروژه تجهیزات تاسیسات NGL را پتروشیمی بوعلی سینا خریداری کرد و مقرر شده از هزینه خوراک کسر کنیم، افزود: از سوی دیگر شرکت مناطق نفت‌خیز یک پروژه شامل یک کمپرسور پیش تراکم در منطقه گچساران دارد که اگر این پروژه راه اندازی شود ما حدس می زنیم که خوراک مورد نیاز مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا به طور کامل تامین گردد.

مدیر عامل پتروشیمی بوعلی سینا در انتها گفت: اگر این پروژه محقق شده و این موارد به فرجام رسد، پیش بینی می کنیم که می تواند رقمی بین هفتاد تا هشتاد میلیون برای پتروشیمی بوعلی سینا کاهش هزینه به همراه داشته باشد و این رقم برای پتروشیمی بوعلی که حاشیه ی سود کمی دارد، مبلغ قابل ملاحظه ای است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers