افقی نو فراروی صنعت پلاستیک ایران

افقی نو فراروی صنعت پلاستیک ایران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

تشکل های مردم نهاد و اتحادیه ها هنوز نهادهایی جوان در ایران هستند. تجربه ما در این رابطه کم است و تشکل ها هنوز در حال "آزمون و خطا" هستند. مثل بسیاری از کشورهای جهان، می توان در برخی از این تشکل ها فسادهایی ها را هم مشاهده کرد. با این حال بسیاری از تشکل ها تلاش می کنند تا به اعضای خود خدمت رسانی کنند. در این مطلب به کنکاش در مورد یک تشکل نوپا که به دلیل تغییرات قوانین پیکره اصلی آن از اتحادیه صننف مصنوعات پلاستیک مستقر در تهران جدا شده است، پرداخته ایم.

در قانون اساسی ایران، اقتصاد ایران به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم شده است. با این حال در ایران ۵ نوع تشکل وجود دارند که عبارتند از: تعاونی ها، انجمن های همگن صنایع، اتحادیه ها، جامعه و خوشه های صنعتی. اتحادیه ها در ساختارهای قبل از انقلاب هم وجود داشته اند و "نجمن های همگن" از دستاوردهای دولت آقای سید محمد خاتمی به منظور سپردن کار مردم به دست مردم، بوده اند. در این میان، اتحادیه ها به دلیل قدرت بیشتر قانونی و ریشه دارتر بودن در میان اصناف گوناگون در معرض فسادهای بیتری قرار دارند که فعلا دف اصلی ین مقاله نیست.
تا جایی که به صنعت پلاستیک ایران مربوط است، در مجموع استان تهران به همراه چند استان صنعتی کشور، از وجود ۲۳ تشکل مردم نهاد برخوردارند که اکثر انها با مشکلاتی زیاد به حیات خود ادامه می دهند: اعضاء از آنها توقعات زیادی دارند و هیات های مدیره هم به ناچار بایستی فرصتی زیاد را صرف کنند تا نسبت به هرفع مشکلات اعضاء خود اقدام نمایند. این شرایط به کلی از شرایط حاکم بر تشکل های مشابه در بیرون ایران متفاوت است و بنابراین بسیاری از همین تشکل ها همواره در معرض سقوط قرار دارند.
علیرغم تمام این مشکلات، اخیرا از وجود اتحادیه ای در شهرستان پردیس (حدفاصل میان تهران و شهرستان بومهن) با خبر شدیم که هم ترکیبی جدید دارد و هم هنوز هم با تلاش هیات مدیره سالم مانده است. این اتحادیه که بدنه اصلی آن از "اتحادیه صنف مصنوعات پلاستیک تهران" تشکیل و از آن جدا شده است، "اتحادیه صنایع شیمیایی و پلیمری پردیس" نام دارد.
روز گذشته، بنیانگزار ماهنامه به دعوت تنی چند از اعضاء هیات مدیره این اتحادیه به شهرستان پردیس رفت و در جمع آنان به گفتگو پرداخت. استقبال از وی جالب توجه بود و خبرهایی که وی با خود از این اتحادیه آورد، بسیار جالب توجه می نمود.
بر اساس گزارش های "ساعت نیا"، این اتحادیه از تعداد ۵۰۷ نفر عضو برخوردار است که اکثر آنان را کارخانه هایی در بخش صنعت پلاستیک تشکیل می دهند. در خبرهای بعدی اطلاعاتی بیشتر در مورد این اتحادیه به بینندگان این وبسایت ارایه خواهد شد.
مهندس ساعت نیا بر این باور است که با توجه به آنچه که از تشکل های تهران می داند و ظرفیتی که در این اتحادیه مشاهده کرده است، شاید بتوان آن را افقی نو فراروی صنعت پلاستیک ایران دانست.
تصویری که مشاهده می کنید "ساعت نیا" را در میان جمعی از حاضران در جلسه این اتحادیه نشان می دهد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers