تحلیل بازار معاملات بورس مواد پتروشیمی در هفته گذشته

تحلیل بازار معاملات بورس مواد پتروشیمی در هفته گذشته

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

تحلیل بازار معاملات هفته گذشته در بورس تهران بخشی است که با کسب مجوز از مسوول تحریریه سایت جهانی "پلیمر مدیا" از آن منبع ترجمه شده است. تلاش می کنیم که این بخش به صورت هفتگی ادامه یابد. برای مشاهده جریان معاملات هفتگی می توانید به همان مقاله با کلیک بر روی سلنک بالا مراجعه نمایید.

بازار محصولات پتروشیمی در هفته گذشته، شرایطی متعادل را تجربه کرد و عرضه پلیمرها و مواد شیمیایی در بورس اوراق بهادار افزایش یافت.
با توجه به نظر تحلیلگران بازار PIMI، ثبات نسبی بازار پتروشیمی همراه با دوری از بازار آزاد، روی آوردن به خرید از بورس و افزایش عرضه گونه های جذاب، بازار را از التهاب در نمادهای جذاب ورس منحرف کرده و به سمت حمایت از صنایع پایین دستی سوق داده است. افزایش عرضه محصولات پلی استایرن و پلی پروپیلن منجر به کاهش التهاب در این دو بازار مهم شده است، اما هنوز نیاز به افزایش عرضه گونه های اکستروژن برای لوله و اتصالات وجود دارد.
براساس همین گزارش، در ماه گذشته در بازار محصولات پتروشیمی، شرایط رشد اقتصادی در بازار کالاهای پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس اوراق بهادار را تا حدودی شاهد بودیم که نشان می دهد که شرایط معاملاتی در این بازار بهبود یافته و ممکن است حجم تولید در صنایع تکمیلی افزایش یابد. یکی از مهمترین نکات در این بازار، افزایش حجم تجارت ترکیبات شیمیایی در بورس اوراق بهادار است. رشد 6.8 درصدی از حجم ترکیبات شیمیایی در بورس اوراق بهادار و رکورد 33.373.9 تن، که یک رقم متوسط است، به طور واضح شرایط کلی این بازار را نشان می دهد که تقاضا برای محصولات شیمیایی را 37.27 درصد افزایش داده است.
این رقم نسبته به ابتدای ماه جولای بالاتر بوده و به وضوح نشان دهنده تمایل خریداران در بورس اوراق بهادار برای این گروه کالا و جذابیت عرضه است. همچنین در هفته گذشته رقابت برای خرید مونو اتیلن گلیکول، مونومر استایرن، مونو اتیلن گلیکول، کریستال ملامین، تتراسیکل اسید، مونومرینیل استات و ترکیبات زایلن در گروه محصولات شیمیایی مشاهده شد.
هفته گذشته، بازار پلیمر با افزایش 3.91درصدی در حجم عرضه مواد و ثبت رقم بالای 68.461.5 تن،که بالاترین میزان در پنج هفته گذشته بود. این وضعیت، هرچند که یک سیگنال مهم برای حمایت از بازار بود، اما عقب نشینی نسبی تقاضا در نهایت منجر به کاهش 9.6 درصدی حجم معاملات شد، اگر چه این عقب نشینی را می توان به دلایل فنی مورد بررسی قرار داد زیرا تقاضا از سوی برخی گروه های کالا به گروه های دیگر منتقل شد، که از لحاظ فنی امکان پذیر است. به عنوان مثال، ما افزایش تقاضا برای لوله ها و گونه های سنگین اکستروژن را شاهد بوده ایم که نشان می دهد که به منابع بیشتری در این گروه نیاز داریم.
با توجه به سیاست های دولت در زمینه حفاظت از منابع آب، تقاضا برای این گروه به نظر می رسد افزایش می یابد، که اگر حمایت شود، می تواند نقش موثرتری را برای حفاظت از منابع آب از طریق صنعت پتروشیمی داشته باشد. در ضمن، التهاب در بازار پلی استایرن و پلی پروپیلن نساجی کاهش یافته است، که دلیل اصلی آن باید افزایش حجم عرضه ها باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers