کیک کوچک اقتصادی آقای وزیر و ضرورت خانه تکانی مرکز توسعه تجارت

کیک کوچک اقتصادی آقای وزیر و ضرورت خانه تکانی مرکز توسعه تجارت

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

از سال 1376  بيست و نهم مهر ماه با تصويب شوراي فرهنگ عمومي كشور، به عنوان روز ملي صادرات تعيين گرديد. تعیین یک روز از روزهای سال برای صادرات ضمن ترویج فرهنگ صادرات در میان توده مردم، تقدیر از فعالان اقتصادی، فرصتی برای تبادل افکار، شناخت گیرها و تنگناها و بررسی راهکارهایی برای رسیدن به هدفی والا در جهت جهش صادرات به شمار می آید.

امروز در بیست و یکمین سالگشت روز ملی صادرات، مقامات دولتی و از جمله معاون اول رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت بدون حضور رییس جمهور این روز را برای صنعتگران اهل صادرات گرامی داشتند و همانند هر سال با بیان آمال و آرزوها  و صدور تعدادی دستور صادراتی، بیست و یکمین سال را هم به سر آوردند تا ببینیم که در سال های بعد چه خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با ارایه چند سخن کلیدی اظهار داشت:

پشتوانه ارزی کشور اکنون خوب است و به پول فروش جاری نفت خود دسترسی داریم، اما تاکید کرد که: پذیرفته نیست که صادرکننده ای، ارز حاصل از صادرات را به کشور برنگرداند. اسحاق جهانگیری در این مراسم برزگداشت روز ملی صادرات گفت: اگر به مسائل اقتصادی به صورت جدی نگاه کنیم؛ تولیدی ماندگار بوده و قادر است ادامه حیات دهد که در صحنه های رقابت حضور داشته باشد؛ یعنی هم در بازار داخلی که یک بازار محدود و محصور است، و هم در بازارهای بین المللی نیز حضور می یابد.

▫️معاون اول رئیس جمهور افزود: حضور در بازارهای بین المللی، نیازمند کاهش هزینه و بهبود بهره وری است، به نحوی که کیفیت باید به صورت جدی ارتقا یابد، پس اگر بخواهیم اقتصادی داشته باشیم که درآمدهای متنوعی دارد، درآمدی که می تواند جایگزین شود، پولی است که حاصل از صادرات غیرنفتی است. وی همچنین تصریح کرد که اگر بخواهیم اقتصاد ایران در مقابل نوسانات ناشی از فشارهای بین المللی مقاوم شده تا قادر به ادامه حیات باشد، باید به درآمدهای اقتصادی کشور تنوع ببخشیم و به غیر از نفت، درآمدهای دیگری هم داشته باشیم.

اما معاون اول رییس جمهور نگفت که: "چرا به رغم این همه توصیه های خودشان برای رونق تولید، جلوی این میزان واردات بی رویه گرفته نمی شود؟"

در همین مراسم، وزیر "صمت" نیز بحث اندازه کیک را در اقتصاد مطرح کرد و گفت که : "کیک اقتصاد ما کوچک است" جناب محمد شریعمداری در حالی کیک اقتصاد را کوچک دانستند که فراموش کردند طی تمام این سالها خودشان در بسیاری از مقاماتی طی طریق حاکمیتی کرده اند که اگر فقط به همین مساله ی کیک هم درست فکر کرده بودند الان یک کارخانه کیک پزی بزرگ داشتند. 

ایشان حتا بازهم مثل سخنانی که در افتتاحیه ایرن پلاست عنوان کرده بودند، ظاهرا بدون مطالعه آمار و ارقام اقتصادی، اندازه ی "اتم مانند" صادرات ایران را با صفت کوچک توصیف کردند. زیرا، به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران :"سهم صادرت ایران از صادرات جهانی 0.34 درصد است. اگر عددی تا بدین حد ریز، از نظر جناب وزیر کوچک است، لاجرم دنیای ما خیلی خیلی خیلی بزرگ است. به گفته ریاست اتاق بزارگانی ایران (محمد شافعی) :  طبق گزارش‌های بانک مرکزی، ارزش کالاهای صادراتی ۳۴۱ دلار در مقابل ۱۳۰۸ دلار ارزش کالاهای وارداتی است و این یعنی کالاهای ایرانی با ارزش‌ افزوده پایین‌تری صادر می‌شوند. وی افزوده است:  مطابق گزارش‌های بانک مرکزی ارزش کالاهای صادراتی ما ۳۴۱ دلار در مقابل ۱۳۰۸ دلار ارزش کالاهای وارداتی است و این یعنی کالاهای ایرانی با ارزش‌افزوده پایین‌تری صادر می‌شوند.

▫️به گفته شافعی، سهم ما از صادرات جهانی ۰.۳۴ درصد است که اگر نفت را جدا کنیم به ۰.۲۴ درصد می‌رسد در حالی‌ که با توجه به قابلیت‌ها و موقعیت‌هایی که ایران از آن برخوردار است، سهم ما از صادرات جهانی می‌تواند در میان‌مدت به رقم‌های بسیار بالاتری برسد.

در میان تمام این گفته ها اما امر به باید جناب شریعتمداری که فرموده اند:" سهم ما باید رقمی حدود ۱۸۰ میلیارد دلار باشد، اما هنوز با این رقم‌ها فاصله بسیاری داریم که اگر بخواهیم بگوییم اصلی‌ترین علت این عقب ماندگی چیست شاید بتوان گفت فقدان باور و عزمی ملی و توجه به این نکته که صادرات تنها راه پیشرفت کشور است، محسوب می‌شود." 

و این در حالیست که ایشان در کارنامه خود، در انواع مشاغل حساس کشور نقش داشته اند و می توانسته اند بر روند توسعه تولید و صادرات نقشی اساسی ایفا نمایند، با این حال در روز ملی صادرات با به نقد کشیدن 30 سال گذشته فرموده اند: " 

در سال‌های اول دولت اصلاحات به عنوان مدیر بازرگانی وقت از رئیس جمهور وقت دعوت کردیم و دیواری را به عنوان موانع صادراتی طراحی کردیم و در آن دوره تلاش کردیم این دیوار از بین رفته و به طاقچه‌ای کوتاه تبدیل شود، اما طی این سال‌ها به طور مجدد آجرهایی روی این طاقچه چیده شده و دیوار مشوق‌های صادراتی خوابیده است.

شریعتمداری با بیان این که مجموع صادرات ایران به ۱۰ کشور اولی که به عنوان بازارهای هدف صادراتی انتخاب شده‌اند، معادل ۳۵.۸ میلیارد دلار است. به عبارت دیگر ۸۱.۴ درصد از کالاهای صادراتی ما تنها به همین ۱۰ کشور می‌رود، این در حالی است که در ۳۰ سال گذشته نیز به طور دائم بحث لزوم تنوع بخشی به بازارهای صادراتی را داشته‌ایم."

به هر حال روز ملی صادرات را به تولیدکنندگان و بازرگانانی که در راه توسعه ی صادرات کشور کوشا هستند تبریک می گوییم و به ویژه برای شرکت رنگدانه سیرجان و مدیر موفقی و شایسته آن جناب "باک شایسته" آرزوی موفقیت داریم. واقعیت صادرات ایران از دهها صندلی خالی در محل برگزاری آن مشخص است. یعنی سال به سال دریغ از پارسال:

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers