خبر صلواتی: صلوات بر روح سازنده سریال دایی جان ناپلئون

خبر صلواتی: صلوات بر روح سازنده سریال دایی جان ناپلئون

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ای صلوات محمدی بر روح جناب "ایرج پزشکزاد" نویسنده کتاب و جناب "ناصر تقوایی" کارگردان و سازنده سریال تلویزیونی "دایی جان ناپلئون" که دو وجه تسمیه ی "کار اینگیلسیاس" و "تفرقه بنداز و حکومت کن"** را در اذهان ما قدیمی ها انداختند. 

این مقدمه ایست که توسط "آقا طنزگل" بر روی مطلبی که خودشان در رابطه با دو تصویر زیر با یک تفسیر نوشته اند و ارسال کرده اند. خب وقتی قرار می شود تا دفتر یک ماهنامه قدیمی از هرچی افراد قدیمی است پاکسازی شود، تا اطلاع ثانوی بایستی هم که کار به دست قدیمی های نثار بیافتد. آنها هم که پلیمر نمی دانند و به خاطر فرهنگ سیطره استعمار و استثمار فقط بلدند در استعاره بنویسند  یا طنز کتابت کنند. ما منتشر می کنیم و مسوولیت با خودشان. نوشته اند که:

 "خبر صلواتی، هم صواب دارد و هم بی خطر است. پس علاوه بر صلواتهای بالا به نامبردگان، بازهم صلوات بر روح کسانی که: بلد نیستند، تیتر می زنند؛ یا بلدند، اما به دستور تیتر می زنند؛ یا کسانی که سوادش را ندارند و کار و مسوولیتی را قبول می کنند که حقوق و مزایایش از جیب رعیت می رود، اما سوادش را ندارن؛ و آخرش صلوات به روح کسانی که می دونن یارو سواد خواندن و نوشتن ارتباطاتی رو نداره (حالا زبان خارجی ندانیش طلب ملت) اما قلم رو بر می دارن و بهش حکم ریاست فلان اداره کل، بهمان دیوان یا اصلا مسوولیت ارتباطاتچی را می دن"

ایشان ادامه داده اند (بعد از قسمت هایی که قابل درج نیست که):

از بنده ی بیسواد بگذرید و فقط به این دو تا تصویر نگاه کنید که در یکیش که ظاهرا بعد از کشاندن "خانم رییس پتروشیمی" محجوب و بسیار مودب ما که ملتی به درآمدهای میلیون میلیون دلاریش چشم دوخته اند به ولایت "بلژیک" و بندر خوش آب و هوای "انت ورپ" و عقد قرارداد، در سوم مرداد ماه تیتر زدن که: "آنتورپ"؛ هاب جدید صادرات پتروشیمی ایران در اروپا / جا برای پتروشیمی‌ ایران در قاره سبز باز می‌شود"، و این هم عکسش:

 

و درست 20 روز بعد، یعنی 23 مرداد هم بعد از کشاندن یک بنده ی خدا به ایران، دوباره تیتر زدهن که: " ایران آماده «سوآپ» پتروشیمی به اروپا شد/ «اوکراین» رقیب جدید «آنتورپ» برای صادرات پتروشیمی ایران". این هم عکسش:

خب خداییش میشه خواهش کنم که شما بفرمایین چی شده؟ یعنی آنوقت که خبر "انت ورپ" زده شده ما آماده نبوده ایم؟ یا آماده بوده ایم و یک فرق اساسی میان "هاب" و "سواپ" وجود دارد که ما نمی فهمیم؟ آیا اصلا لازم بوده که حتما تیتر بزنیم و فکر کنیم که "اونا که انگلیسی بلد نیستن، ما هم که هر خبری رو که فارسی مزنیم نباید انگلیسیش کنیم!! تازه انگلیسیش کنیم، خود مترجمش هم متوجه نمیشه چی نوشته چه رسد به بلژیکی ها و اوکراینی ها". اصلا تمام اینها هیچ، کجای دنیا یک کاسب کار میاد دو تا مشتری خوب و دست به نقد رو، اونهم بعد ازینکه معلوم نیس که چرا چینی هایی که اینهمه بهشون سرویس دادیم یکهویی یاد "تحریم افتادن" و گفتن دیگه مواد نمی خوایم و ماهارو مجبور کردن که کاسه دست بگیریم و یاد قاره سبز و قرمز و سیاه بیافتیم؟؟ و مخلص کلام، دوتا مشتری تازه وارد رو به جوون هم میندازه و در روزینامه دیواریش مینویسه که این دومی "رقیب اولی" شده؟؟ 

ببخشین. بلکه روش کسب و کارهای جدید اینجوریه و ما قدیمی ها سر در نمیاریم؟ شایدش هم که عده ای ارتباطاتچی که قبلا وظیفشون تشریفاتچی بوده، با ورود کابینه جدید گفتن نکنه دوباره مارو بندازن توی همون آبدارخونه که واسه یه انعام کوچولو هی باید خم و راست میشدیم و می گفتیم: "مواظب باش. مواظب باش. رییس داره میاد. بساب بساب." و خداوند کرمان کند اگه خودمون با این دوتا گوشای خودمون وسط سالن های ورودی اصلی جنوبی نمایشگاه این تاکیدات را نشنیده باشیم و فیلمش رو نگریفته باشیم. تازه یک صلوات هم به مخترع دوربین موبایل و یکی هم واسه ی قلم ما بفرستین که چشم نخوره، اگه حتی یه لبخند زدین؟؟

یاعلی و با صلوات

 ** تمثیل "تفرقه بینداز و حکومت کن" ترجمان یک تمثیل قدیمی انگلیسی است که به صورت:

Divide Rule

در کتابهای علوم سیاسی بریتانیا در دوران استعمار کبیر انگلستان تدریس می شد و در حال حاضر هم از کتابهای آکادمی جمع شده، اما استاتید علوم سیاسی آن قاعده را به صورت شفاهی به کارشناسان ارشد علوم سیاسی ندریس می کنند. با مطالعه مطلب برای کنترل حقوقی و سیاسی آن اصولا به این فکر افتادیم که به راستی چرا ما به بریتانیا هیچ موادی نمی فروشیم و با آنها قرارداد نمی بندیم. خب آنها که لی حق "آب و گل" و کشف نفت را دارند؟ (ر.س)

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایت جهانی پلیمر مدیا شما را به بازدید از غرفه این سایت در

سالن 11 غرفه C182 نمایشگاه PLASt2018 دعوت می نماید.

 

____________________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers