روزی که از یاد نخواهم برد: در محضر استادی بی بدیل و بی نظیر

روزی که از یاد نخواهم برد: در محضر استادی بی بدیل و بی نظیر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مهندس "حمید حامد موسویان" با ارسال نامه ای نزدیک به نیمه شب از روزی سخن گفته اند با تاکید بر اینکه "این روز را از یاد نمی برند". بخوانید شاید شما هم درکی تازه تر از مقام استادی به دست آورید:

در محضر استاد

پروفسور دکتر عبدالجلیل مستشاری

سالها پیش در سمیناری ترتیب داده شده توسط ماهنامه صنایع پلاستیک برای آشتی صنعت و دانشگاه (15 آذرماه 1375) استاد را دیده بودم. سخنران در حال سخنرانی بود، که ناگاه همهمه ای شد و تا دقایقی همایش از حالت عادی خارج گردید، همه برخاسته بودند، گویا دوباره سرودی نواخته شده یا مقامی دولتی به سالن پا نهاده است. حاضرین همه برخاستند و من هم مات و متحیر... گفتند: پروفسور مستشاری وارد سالن شده اند. این مرد را که می گفتند، نه حکومتی است و نه دولتی، تا ان زمان نمی شناختم. ارزو داشتم روزی از نزدیک افتخار مصاحبت با ایشان را به دست اورم.

امروز شانس یارم بود، به خاطر پیشینه طولانی استاد با مدیر قبلی ماهنامه، این دیدار میسر گردید و در جوار اقایان دکتر: ارومیه ای ،سمیعی و ساعت نیا، منزل پروفسور، میهمان ایشان بودیم. نشستی طولانی و پنج ساعته که به عنوان خاطره ای زیبا و به یاد ماندنی و یک غرور ملی- هم نشینی با دانشمند بزرگ ایرانی- همیشه در خاطرم خواهد ماند.

در مقابل ایشان ذره ای هستی در کهکشان. سخن گفتن خطاست. باید صامع باشی. هر کلامی بگویی ، در خود خواهی شکست. خم خواهی شد. استاد مفاتیح تمام علوم است.

سخن هر چه می خواهد باشد، ادبی، فلسفی، عرفانی، تاریخی، علمی یا حتی مذهبی و..استاد بحری از علوم است. فقط می توانی ساکت باشی. سخن گفتن خطاست.

محل ملاقات زیر زمینی بود در یکی از کوچه پس کوچه های شمال تهران. استاد خود در را باز و ما را داخل فرا خواندند. ناگاه خود را در یک مرکز تحقیقاتی-دانشگاهی دیدیم. در و دیوار پر بود از قفسه های کتاب. بدون اغراق تمام کتب ارزشمند پلیمر و شیمی دنیا در 70 سال اخیر را در اینجا می دیدی. در اتاقی دیگر هر انچه مربوط به: فلسفه، عرفان، ادب، تاریخ، منطق ، سیاست و حتا بهترین کتاب ها در رابطه با تمامی ادیان و مذاهب و ... می خواستی، وجود داشت. اتاق دیگر آزمایشگاه مجهز تحقیقات و سالن بزرگ زیر زمین، دفتر و کلاس درس استاد. البته این کلاس درس با کلاس های دیگر متفاوت است، شاگردانش دانشجویان خصوصی مرحله دکترای استاد هستند، که انگار به میهمانی پروفسور امده اند. همه را با یک لیوان چای و بیسکویت پذیرایی می کند. او هنوز هم رنج معلمی با پذیرفتن فقط "0" ریال را به جان می خرد: در این دوره و زمان!!

در محل ازمایشگاه، تجهیزات پیشرفته ای وجود دارد و اکثر ابداعات و اختراعات ایشان در اینجا به مرحله ظهور رسیده است. می گویند: با فروش اختراعات بعدی شان شاید یک دستگاه  IR بخرند!

برخی از اختراعات پروفسور به ثبت رسیده و پتنت ایشان است وبسیاری دیگر را نیز به جهت ادامه فعالیت و توسعه این مرکز تحقیقاتی، به صنایع و مراکز صنعتی فروخته اند. استاد اختراعاتش را ارزان یا تقریبا به هیچ می فروشد، فقط برای گذران زندگی و سرپا نگاه داشتن این مرکز. اعتقاد دارد، انچه که در گذشته ان پیر زن محروم کرمانشاهی و یا ان کارگر افتاب خورده بوشهری، برای ادامه تحصیلش مالیات داده اند، امروز زمان ان فرا رسیده است، که به انها برگردانده شود. او این کار را با ارسال دارو و سایر مایحتاج مردم مناطق محروم ایران انجام می دهد.

سخن را با پلیمرهای زیست تخریب پذیر اغاز کردیم، اطلاعات جدیدی در مورد بیو پلیمرها در اختیارمان قرار دادند.

مشکلات فرایندی و صنعتی بیو پلیمرهای PLA را برایمان موشکافی کردند. تحقیقات گسترده ای برروی جایگزینی سوخت های هیدرو کربنی با سوخت های استری و بیو دیزل ها انجام داده اند، و مسلما در اینده ای نه چندان دورشاهد نتایح ارزنده ابداعات ایشان در این زمینه خواهیم بود.

بیو کامپوزیت ها ادامه صحبت های پروفسور است.

تمام تحقیقات و مطالعات ایشان با دور نما و چشم انداز صنعتی و تولید انبوه انجام می پذیرد و معتقد هستند ، باید نتیجه کاردر برگیرنده منافع ملی واحاد جامعه باشد. تمایلی به انجام پروژه های صرفا ازمایشگاهی ندارند. ایشان تا به حال 22 داروی معالجه سرطان و بیماری ام اس را با بهترین کیفیت در همین آزمایشگاه تولید کرده اند و وقتی بهای فروش این اختراعات دارویی را می گویند، تقریبا آه از نهاد همه ما در می آید. 

مواد افزودنی پلیمرها ادامه گفتگوی ماست. ابداعاتی در زمینه کمک فرایندهای پلیمری داشته اند و سخت نگران تولید برخی مواد افزودنی سمی در ایران هستند. با ادله ای که برایمان می اورند، معتقدهستند، نرم کننده  DOP و برخی مواد افزودنی دیکر که در ایران تولید و مصرف می شوند، موجب بازدارندگی جنسی شده و به عنوان انتی سکس هورمون عمل می کنند. از ما می خواهند به دلیل سبز بودن ماهنامه صنایع پلاستیک (که به جای گل برایشان برده بودیم و اتفاقا روی جلدی تمام سبز داشت) و حمایت از کارگران و مصرف کنندگان ایرانی، در مورد مضرات این مواد اطلاع رسانی کنیم.

در ادامه وارد بحث در فلسفه و تاریخ می شویم که به دلیل طولانی شدن مقوله از پرداختن به انها صرف نظر می کنم. ولی هنگامی که استاد در این موارد سخن می گویند، فراموش می کنیم تخصص شان، شیمی و پلیمر است. باورمان می شود، ایشان در تمام علوم به کمال رسیده اند. دانشمندی فرهیخته و ارزشمند که ایران ما به او نیاز دارد و به جرات می توان گفت نظیرش را ندارد.

علیرغم اینکه ساعت هاست با استاد خداحافظی کرده ایم و عقربه های ساعت نیمه شب را نشان می دهند، ولی سمفونی نواخته شده با کلمه به کلمه ای که توسط استاد به جانمان ریخت، تمام تارهای عصبی وجود و وجدانم را به ارتعاش در اورده است و تامدتها ساکت نخواهند شد. حال معنی واقعی "استاد" را درک کرده ام.

حمید حامد موسویان

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایت جهانی پلیمر مدیا شما را به بازدید از غرفه این سایت در

سالن 11 غرفه C182 نمایشگاه PLASt2018 دعوت می نماید.

 

____________________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers