مراسم روز ملی صنعت و معدن؛ نعمت زاده از کارنامه چهارساله خود دفاع کرد

مراسم روز ملی صنعت و معدن؛ نعمت زاده از کارنامه چهارساله خود دفاع کرد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امروز شنبه، 17 تیرماه سال 1396 ساعت 8 صبح، سالن اجلاس سران شاهد برگزاری روز ملی صنعت و معدن بود. در این مراسم، اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و چندتن از معاون این وزارتخانه، تنی چند از مقامات کشوری و لشگری و جمع کثیری از فعالان این عرصه حضور به هم رساندند.

مراسم با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز شد و سپس سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نواخته شد. بعد از این مراتب نوبت به سخنرانان مراسم روز ملی صنعت و معدن رسید تا به بیان نظرات خود بپردازند. محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز یکی از سخنرانان این جلسه بود که ذیلا به اختصار به بیان  نقطه نظرات وی می پردازیم: 

نعمت زاده در ابتدای سخنان خود به انتقاد از دولت گذشته پرداخته و گفت: رشد منفی ده درصدی در صنعت، رکود و بروکراسی میراثی بود که از دولت دهم به دولت یازدهم رسید.

وی سپس به بررسی عملکرد و دستاوردهای وزارتخانه ی متبوعش در دوران تصدی خود پرداخت و گفت: رشد مثبت ارزش افزوده صنعتی،افزایش سرمایه گذاری خارجی، رشد تولید، فعال سازی صدها طرح نیمه تمام،پیشی گرفتن صادرات از واردات، تثبیت شرایط بازار و ایجاد امید به آینده از دستاوردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت تدبیر و امید است.

وی افزود: در چهار سال گذشته، موفق شدیم واحدهایی که یا با حداقل ظرفیت تولید می کردند یا در آستانه ی تعطیلی بودند را دوباره احیا نموده و از این طریق از یکسو جلوی از میان رفتن تعدادی شغل پایدار گرفته و از سوی دیگر به فرصتهای اشتغال که بزرگترین دغدغه ی امروز کشور است، بیافزاییم.

وی با ارایه ی آماری در این مورد اضافه کرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت در چهار سال گذشته در دولت یازدهم، با راه اندازی ۲۰ هزار واحد تولید راکد چیزی بیش از ۳۰۰ هزار فرضت شغلی را حفظ و ایجاد کرد.

نعمت زاده ادامه داد: در این دولت یش از یک هزار و صد واحد تحقیق و توسعه در صنایع کشور در دولت یازدهم ایجاد کردیم، این یک پیشرفت بسیار مهم به شمار می رود چرا که اصولا در کشور ما ارزش چنین واحدهایی به درستی درک نشده است. اما اگر می خواهیم در بازارهای صادراتی قدرت رقابت داشته باشیم باید به تحقیق و توسعه  بها دهیم و من افتخار می کنم سالانه حدود سیصد واحد (به طور متوسط) جواز برای واحدهای تحقیق و توسعه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است. وی در این زمینه افزود: به دلیل اهمیت پژوهش، علاوه بر مجوزهای صادره، تثبیت تامین ۵۰ درصد هزینه های پژوهشی بخش خصوصی نیز از طریق دولت یازدهم صورت گرفت و این سیاستی که در دولت دوازدهم هم انشاالله پیگیری خواهد شد. 

وزیر صمت، معافیت ۳۰ درصد مالیات بر درآمد برای پنج سال جهت تولید برندهای خارجی با مشارکت بخش خصوصی را از مهمترین اقداماتی دانست که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و کمک به تولید در دولت یازدهم انجام شده است.

وی سپس افزود: رشد صنعت و معدن در دولت یازدهم به بیش از ۱۰ درصد رسید، که رقم مناسبی است هر چند معتقدم پتانسیل کشور در این زمینه بیشتر از این رقم می باشد که باید با تلاش و سیاست گذاری درست به آن دست یابیم.

وی سپس به مقایسه ی درآمد سرانه ی کشور با کشورهای پیشرفته پرداخته و گفت: برای رسیدن به کشورهای نوظهور صنعتی باید درآمد سرانه کشور از پنج هزار و ۸۰۰ دلار به ده هزار دلار و  سهم ارزش افزوده سرانه صنعت از ۵۲۰ دلار به بیش از یک هزار دلار برسد. این کار دشوار است اما غیر ممکن نیست به ویژه با پتانسیل های که کشور عزیزمان ایران دارد.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی قرارست که تکیه بر درون باشد، اما نگاه به خارج از مرزها خاصه در قالب صادرات نیز نباید از نظر دور داشته شود. این یکی از الزامات جدی کشور در رشد در همه زمینه ها از جمله در صنعت و معدن است. ما باید به رنجیزه ی تولید جهانی بپیوندیم و برجام این مسیر را هموار کرده است. امیدوارم که از فرصت پیش رو نهایت استفاده شود و این بار فرصت سوزی رخ ندهد.

نعمت زاده افزود:در دولت یازدهم رشد تشکیل سرمایه ثابت از منفی ۴۱ به حدود مثبت ۷ رسید. این آمار در کنار سایر کارهایی که انجام شد سبب شد که بتوانیم حدود 1یک میلیون اشتغال جدید در بخش های صنعت، معدن و تجارت در ظرف چهارسال دولت تدبیر و امید ایجاد نماییم

وی در فراز پایانی سخنانش با اشاره به برنامه اجرایی چشم انداز ۱۴۰۰ اظهار داشت :پیش بینی می شود در برنامه اجرایی چشم انداز ۱۴۰۰، در بخش صادرات صنعت و معدن به رقم ۸۰ میلیارد دلار و در ۱۴۰۴ به رقم ۱۲۰ میلیارد دلار برسیم. همچنین پیش بینی می شود صادرات غیر نفتی در ۱۴۰۰ به ۱۳۰ میلیارد دلار و در ۱۴۰۴ به ۱۸۰ میلیارد دلار برسد که در صورت تحقق این اهداف به کشورهای نوظهور صنعتی تبدیل خواهیم شد.

نعمت زاده اظهار امیدوای کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت بتواند در سال جاری حدود ۴۵۰ هزار شغل جدید را ایجاد نماید.

با ما در تلگرام خبرها را در لحظه تجربه کنید

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

________

____________________

 

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers