پتروشیمی پارس در پاسخ به شکایت انتخاب: گران فروش نیستیم

پتروشیمی پارس در پاسخ به شکایت انتخاب: گران فروش نیستیم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دیروز و پس از انتشار اخباری در رسانه های نفتی و پلیمری (بالا و پایین دستی) درباره ی اختلاف شرکت پتروشیمی پارس و انتخاب بر سر قیمت گذاری فروش خوراک استایرن منومر با دلار آزاد که منجر به شکایت رسمی پتروشیمی انتخاب به شورای رقابت به دلیل گران فروشی خوراک شده است ، روابط عمومی پتروشیمی پارس با ارسال توضیحاتی به شکایت پتروشیمی انتخاب پاسخ داده است. ما از نقطه نظر اخلاق رسانه ای به دلیل درج خبر نخست خود را ملزم به درج پاسخ پتروشیمی پارس نیز می دانیم. لذا توضیحات این پتروشیمی ذیلا به استحضار می رسد:

در متن جوابیه ی پتروشیمی پارس آمده است: شرکت پتروشیمی پارس عرضه داخلی محصول استایرن منومر خود را طبق دستورالعمل شورای رقابت از طریق بورس کالا و بر اساس مکانیزم مدون بورس کالا انجام می‌دهد . ضمناً در بورس کالا محاسبه قیمت ارز بر اساس نرخ ارز آزاد می باشد و فروش‌های قراردادی (غیر بورسی) شرکت پتروشیمی پارس نیز بر اساس مصوبه شماره 263 مورخ 29/06/1395 دستورالعمل شورای رقابت ماده 2 و خارج از بورس کالا و با نرخ ارز آزاد محاسبه می‌شود و با شرکت‌های مستقر در پارک استایرن عسلویه هم با همین فرمول قیمت قرارداد منعقد شده است.

( معادل ریالی ارز آزاد    ×    95  %    ×    میانگین FOB خلیج فارس    =    قیمت پایه در بورس کالا)

در ادامه ی این جوابیه، پتروشیمی پارس افزوده است:  گروه انتخاب هيچ گونه قراردادي با شركت پتروشيمي پارس نداشته و ندارد و تاكنون با مساعدت‌هاي شركت پتروشيمي پارس تنها 9000 تن محصول طي 6 ماه بر اساس مكانيزم بورس كالا تحويل گرفته است .ضمناً شرکت پتروشیمی پارس خوراک محصول استایرن منومر خود را از طریق واردات با نرخ ارز آزاد و از شرکت‌های پتروشیمی بندر امام و بوعلی سینا با فرمول 2.25% + FOB با نرخ ارز آزاد خریداری می‌نماید ، لذا با عنایت به اینکه قیمت استایرن منومر تحویلی به شرکت‌های مستقر در پارک استایرن در چارچوب قرارداد پایین تر از نرخ خرید خوراک بنزن از شرکت‌های پتروشیمی بندرامام و بوعلی سینا محاسبه شده است تحت هر عنوان چه فروش از طریق بورس کالا و یا فروش‌های قراردادی (غیر بورسی) مبنای محاسبه قیمت نیز باید بر اساس مصوبات شوراي عالي رقابت و بورس كالا باشد .

پتروشیمی پارس می افزاید: شایان ذکر است تنها محصول قابل عرضه در بورس کالا در شرکت پتروشیمی پارس استایرن منومر می‌باشد که تعداد 60 شرکت جمعاً بيش از 150.000 تن در سال محصول را با قیمت مصوب بورس کالا و با رضایت خریداری می‌نمایند .

و در انتهای این پاسخ می خوانیم، مزید استحضار بورس کالا به عنوان رسمی ترین نهاد رقابتی جمهوری اسلامی ایران و تعیین کننده نرخ محصولات پتروشیمی جهت ارتقای سطح تولید و رقابت پذیری شرکت‌های تولیدی و توسعه بخش خصوصی قیمت محصولات پتروشیمی را بر اساس نرخ ارز آزاد (سامانه سنا) محاسبه می‌نماید.

اخبار مرتبط:

تکذیب بررسی مجدد نرخ خوراک / حل وضعیت بغرنج خوراک بین مجتمعی با تک نرخی شدن ارز

با ما در تلگرام خبرها را در لحظه تجربه کنید

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

________

____________________

 

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers