شاهدایی به خبر توافق NPC و توتال برای ساخت 3 پتروشیمی رسمیت داد

شاهدایی به خبر توافق NPC و توتال برای ساخت 3 پتروشیمی رسمیت داد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

همانطوریکه در روزهای گذشته و یک روز پیش از ورود مدیرعامل توتال به تهران در یادداشتی نوشتیم که "تمام ماموریت آقای مدیرعامل در تهران چیست؟" و معتقد بودیم تکمیل گفتگوها و مذاکرات مسوولان پتروشیمی توتال یکی دیگر از ماموریت های آقای مدیرعامل در سفر روز گذشته به تهران است، سر انجام امروز گمانه زنی ها تحقق پیدا کرد و مرضیه شاهدائی از مذاکرات پنهان شرکت پتروشیمی با توتال برای ساخت سه واحد پتروشیمی پرده برداشت. آنطور که پیشتر هم ماهنامه صنایع پلاستیک در این خبر متذکر شد، از این قرارداد به عنوان بزرگترین قرداد صنعت پتروشیمی در تاریخ نیم قرنی آن یاد شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با توتال در هفته های گذشته برای ساخت 3 مجتمع پتروشیمی در جنوب ایران و با مجموع ظرفیت تولید 2.2 میلیون تن، اعلام کرد: در صورت توافق نهایی، توتال بین 1.5 تا 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران خواهد کرد که با احتساب سرمایه گذاری 5 میلیاردی در توسعه ی فاز 11 پارس جنوبی که دیروز انجام شد، پیام مثبتی به شرکتهای دیگر مخابره خواهد کرد تا با خیال راحت به کار در ایران بیاندیشند.

مرضیه شاهدائی معاونت وزیر نفت در پتروشیمی، سپس به  تشریح جزئیات بیشتری از مذاکرات و توافق محرمانه ی شرکت متبوع خود با توتال فرانسه برای ساخت مجتمع های جدید پتروشیمی در ایران پرداخته و افزود: بر اساس آخرین دور از گفتگوها دو طرف بر روی ساخت مجتمع پتروشیمی در مجموع با ظرفیت تولید سالانه حدود 2 میلیون و 200 هزار تن محصولات پتروشیمی و پلیمری به توافق دست یافته اند.

 مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم اکنون بر روی ساخت 2 مجتمع تولید یک گرید ویژه و خاص پلی اتیلن و یک مجتمع اتان کراکر با هدف تبدیل اتان به اتیلن توافق شده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود در صورت توافق نهایی شرکت توتال فرانسه بین 1.5 تا 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران داشته باشد.

وی ویژگی مهم این قبیل قراردادها با شرکتهای نامدار و معظم بین المللی را انتقال دانش فنی به صنایع پتروشیمی دانست و افزود: در این مورد خاص در درجه ی نخست انتقال دانش فنی برای تولید یک گرید ویژه  پلی اتیلن مدنظر است. وی در انتها اظهار داشت : در حال حاضر برای ساخت 2 مجتمع تولید پلی اتیلن و محصولات پلیمری هر یک با ظرفیت تولید سالانه 500 هزار تن توافق شده، ضمن اینکه ظرفیت واحد اتان کراکر نیز حدود یک تا 1.2 میلیون تن در سال برآورد می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این تفاهمات اخیر با شرکت توتال فرانسه در آینده ی بسیار نزدیک، نهایی شده و قراردادهای آن به امضا طرفین برسد.

دیروز پوپان، مدیر عامل در نشست خبری بعد از امضای قرارداد گازی، اعلان کرد که به زودی دوباره به کشورمان بازخواهد گشت، چرا که این کشور ارزش بازگشتن چندباره را داراست که حالا با رسمیت یافتن توافقات در زمینه ی ساخت مجتمع های پتروشیمی، می توان این قبیل اظهار نظرها نه از سر شیرین زبانی برای ایرانیان، که از سر تیزهوشی آقای مدیرعامل برای اعلام مکتوم یک خبر دانست و از این گفته ی هوشمندانه وی به توافق توتال برای امضای این قراردادها، تعبیر معنا کرد.

با ما در تلگرام خبرها را در لحظه تجربه کنید

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

________

____________________

 

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers