نکاتی جالب از قرارداد توتال برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی

نکاتی جالب از قرارداد توتال برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

درباره فاز 11 پارس جنوبی و نیز محتویات قراردادی فی مابین شرکت توتال و ایران نکاتی ویژه وجود دارد که شما را به ملاحظه و مطالعه ی آنها دعوت می نمایم: 

ارزش کل قرارداد 4.857 میلیارد دلار می باشد، مدت این قرارداد 20 سال در نظر گرفته شده است و 5 سال نیز قابل تمدید است. فاز 11 پارس جنوبی نزدیکترین بخش از فازهای پارس جنوبی به بخش قطری آن (گنبد شمالی) به شمار می رود و از نظر تکنولوژی، امکان توسعه و بهره برداری از آن بدون فناوریِ خارجی میسر نبود. همچنین اگر ارزش نفت را در طی 20 سال مدت قرارداد رقم ثابت 50 دلار منظور نماییم، این میدان درآمدی بالغ بر 84 میلیارد دلار نسیب مالکان و مجریان آن خواهد نمود.به بیان آسان تر، توسعه فاز 11 برابر با یک میدان نفتی 410 هزار بشکه ای می باشد. 

قرارداد توسعه ی فاز 11 پارس جنوبی اولین سری از قراردادهای جدید نفتی موسوم به ICT می باشد، که با یک شرکت صاحب نام بین المللی بسته شده است. جهت خلاصی از معضل تحریم ها و نیز مواردی دیگر و نیز به علت حفظ منافع دو طرف، ایران به کنسرسیومی که به رهبری توتال توسعه ی فاز 11 پارس جنوبی را بر عهده دار دلاری نقد پرداخت نخواهد کرد، بلکه بر اساس قرارداد از محل بخشی از محصول میدان (میعانات گازی) به مدت ۱۰ سال سرمایه گذاری پرداخت می شود. یکی از موارد مورد اختلاف در قراردادهای نفتی پسابرجام و این قرارداد میان وزارت نفت و منتقدان غالبا محافظه کار داخلی آن به همین بند باز می گردد.

توسعه ی فاز 11 پارس جنوبی اگر بنا به برنامه از پیش طراحی شده پیش برود و عوامل غیر فنی روی انجام پروژه اثر تعیین کننده ای نگذارند، بناست سریع ترین فاز پارس جنوبی باشد که به بهره برداری می رسد. بنا به توافق طرفین و تخمین های کارشناسان توتال، این فاز در چهل ماه (40 ماه) به بهره برداری خواهد رسید که اگر چنین شود، رکورد پیشین را که متعلق به توسعه ی فازهای 4 و 5 میدان پارس  جنوبی بود و توسط شرکت انی ایتالیا به انجام رسید شکسته خواهد شد. انی در 54 ماه موفق شد تا فازهای مذکور را به بهره برداری برساند.

فاز 11 آخرین پروژه پارس جنوبی و اولین پروژه ازدیاد برداشت می باشد. تفاوت این فاز با فازهای دیگر پارس جنوبی این می باشد که به جای 11 حلقه چاه در هر سکو, 14 حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه توصیفی دارد. فاز 11  سنگین ترین سازه خلیج فارس با وزن حدود 20 هزار تن را خواهد داشت. این سازه شامل یک سکوی تقویت فشار و 2 سکوی تولیدی می باشد.

شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به انتقادی که پیشتر هم ذکر شد توسط محافظه کاران مبنی بر عدم حق حاکمیت ایران در قراردادهای جدید مطرح می شود می گوید در این قرارداد صراحتا قید شده است که مالکیت مخزن با شرکت ملی نفت ایران (به نمایندگی از دولت ایران) می باشد و توسعه مخزن هیچ حق مالکیتی برای شرکت های خارجی ایجاد نمی کند و بدین ترتیب مساله ی لزوم تاکید بر حق مالکیت ایران بر فاز 11 ( و در کل در همه قراردادهایی که به فرمت جدید منعقد شوند) نیز رعایت شده است. شرکت ملی نفت، معتقدست قراردادهای بیع متقابل دیگر جذابیتی آنچنانی برای شرکتهای بین المللی ندارد، خاصه حالا که با افت بهای نفت مواجه هستیم.

این قرارداد کنسرسیومی متشکل از شرکت توتال با سهم 50.1 درصد به عنوان سهامدار عمده ,  CNPC (شرکت ملی نفت چین) با 30 درصد سهم و پتروپارس با 19.9 درصد سهم می باشد.

لازم به ذکرست پس از امضای این قرارداد مدیر عامل توتال ملاقاتی با آقای روحانی خواهد داشت، همچنین چنانکه در این خبر آمده است، به نظر می آید مدیرعامل توتال به جز امضای قرارداد توسعه ی فاز 11، ملاقاتهایی را هم در زمینه ی انجام یک پروژه ی بزرگ پتروشیمی با مسوولان مربوطه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد داشت.

اخبار مرتبط:

ماموریت آقای مدیرعامل (توتال) در تهران چیست؟

 

با کانال تلگرام ماهنامه صنایع پلاستیک، اخبار را در لحظه تجربه کنید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایت جهانی پلیمر مدیا شما را به بازدید از غرفه این سایت در

سالن 11 غرفه C182 نمایشگاه PLASt2018 دعوت می نماید.

 

____________________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers