پاسخ به یک پرسش: احتمال بازگشت نفت صد دلاری در سایه جنگ ایران و سعودی

پاسخ به یک پرسش: احتمال بازگشت نفت صد دلاری در سایه جنگ ایران و سعودی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

"پانوس مورودوکوتاس" نویسنده ی نشریه فوربس، با طرح سنارویی از بالاترین رفتن احتمال درگیری نظامی مستقیم بین تهران و ریاض سخن به میان می آورد و می گوید چه کسی می گوید که دیگر نفت صد دلاری وجود خارجی نخواهد داشت؟ چرا همه فکر می کنند دیگر نفت به بالای شصت دلار نخواهد رسید؟

نگارنده ی مطلب جنگ ایران و سعودی به نفع فریبکاران آمریکایی، آقای پانوس مورودوکوتاس معتقدست در صورتیکه جنگهای نیابتی در خاورمیانه که در سوریه، یمن ، عراق و حتا تا حدی هم در بحرین اکنون میان تهران و ریاض در جریان است، بدل به یک رویارویی تمام عیار مستقیم شود، آنگاه روزانه میلیونها بشکه نفت نمی توانند به بازارها عرضه شوند و با به هم خوردن شرایط بازار، تقاضا از عرضه پیشی می گیرد و قیمت نفت به بالای شصت دلار جهش می کند. به قیمتی که اگر هم اکنون آنرا  به کارشناسان بازار نفت بگویید، به روی شما لبخند خواهند زد! و خواهند گفت چه خوش خیال! آنها چنین رقمی را فعلا بسیار دور از دسترس می دانند، اما واقعیت اینست که چون این سناریو (یعنی جنگ ایران و سعودی) دور از دسترس نیست، پس نفت بالای شصت دلار و چه بسا صد دلار هم دور از دسترس نیست.

نگارنده ی مقاله ی فوربس معتقدست که این آمریکاست که در چنین شرایطی می تواند جای خالی این دو غول نفتیِ خاورمیانه ای را در بازارهای بین المللی از طریق تقویت سرمایه گزاری و برداشت از نفت شیل پُر نماید.

وی معتقدست که اتکای اقتصاد ایران و عربستان به درآمدهای نفتی در بودجه های سالانه ی هر دو کشور باعث شده است تا علی رغم اختلافات عمیق سیاسی، مذهبی، استراتژیک و ژئوپولیتیک میان این دو کشور، جریان عبور نفت از خلیج فارس همواره و در هر شرایطی ایمن نگه داشته شود چرا که پیگیری جنگهای نیابتی میان ایران و عربستان نیازمند درآمدهای نفتی شان است، اما در صورتیکه جنگ مستقیمی بین این دو عضو موسس اوپک رخ دهد دیگر خلیج فارس توانایی حفظ ثبات در عرضه ی نفت به بازارها را نخواهد داشت، به ویژه آنکه سپاه بارها غرب را به بستن تنگه ی هرمز در شرایط بحرانی تهدید کرده است. 

نگارنده ی مطلب فوربس به نقل از "تئو میتسوپولوس" که یک کارشناس حمل و نقل در آتن است می افزاید: " در صورت وقوع یک حادثه نظامی در خلیج فارس، مسیر حمل و نقل نفت می تواند به طور جدی متلاشی شود." وی همچنین اظهار می دارد: "هنگامی که بازارهای در نقطه بحرانی هستند، حساس تر هستند و حقایق را به طور خشونت آمیز تر از آنچه که در طول ثبات هستند، ترجمه می کنند. لازم است که تنگه هرمز به طور کامل مسدود شود، همانطور که در کانال سوئز در سال 1956 اتفاق افتاد. انتظار یک محاصره و احتمال وقوع اختلال، می تواند موجب آشفتگی و شکل گیری یک بازار صعودی برای نفت خام شود و قیمت را به سطوح بالاتر از 60 دلار در هر بشکه افزایش می دهند. "
وی معتقدست که  در صورت رخ دادن یک جنگ مستقیم میان ایران و سعودی به احتمال زیاد روسها نیز مخالفت چندانی نخواهند داشت و اجازه خواهند داد که این دو قدرت منطقه ای به جان هم بیافتند چرا که ماحصل این جنگ قدرت بالاتر رفتن قیمت نفت و خالی شدن جای خالی این دو کشور در بازار نفت و امکان به دست آوردن مشتری های بالقوه ی بیشتری برای روسیه است. وی یک گام از این هم پیشتر رفته می گوید به نظر می رسد عربستان هم از این جنگ با وجود امکان ویرانی منتفع شود چرا که سهام آرامکو که قصد دارد به بازارهای بین المللی ارائه کند در اثر جنگی با ایران می تواند ارزش مضاعف هنگفتی بیابد و این می تواند نقش اصلی سوختِ انگیزشی سعودی ها برای جنگ با ایران باشد.

این مقاله اما صنعت نفت آمریکا خاصه تولید کنندگان غیرسنتی و نفت Shail را پیروز بلامنازع چنین سناریوی احتمالی می داند و می افزاید: " آمریکا می تواند خود را به عنوان یک قدرت صادرکننده ی نفت در چنین شرایطی به جهان معرفی نماید و جایگاه خودش را در این زمینه تحکیم بخشیده و تثبیت نماید." سنارویی که با روی کار آمدن جناح راست سکولار پس از مرگ ملک عبدالله در ریاض قوت گرفت و حالا با قبضه ی کامل قدرت توسط ملک سلمان و فرزند جنگ طلبش بسیار نزدیک است، خاصه پس از آنکه در آمریکا هم یک سرمایه دار دست راستی به کاخ سپید راه یافته است.

البته این تحلیل، می تواند نشانی در واقعیت داشته باشد، اما برای رخ دادن چنین جنگهایی تنها یک یا دو فکت موثر نیستند، در حالیکه کار داعش در عراق تقریبا تمام شده است و سوریه نیز به یک ثبات نسبی رسیده است به نظر نمی آید که تشدید اخلافات توسط ایران صورت بگیرد، خاصه آنکه کشورهای حاشیه ی جنوبی خلیج فارس به سرکردگی عربستان سعودی و با راهبری ولیعهد جدید این کشور، در یک گل به خودی با منزوی کردنِ قطر باعث شدند تا ضمن امکان از هم پاشیدن اتحاد عرب ها در حاشیه ی جنوبی خلیج همیشه پارس، پس از سه دهه، مواضع تهران و آنکارا عملا به هم نزدیکتر شود ضمن آنکه فعلا ماجرای کردهای سوری که تهران و آنکارا با دقت مسائلشان را دنبال می کنند عامل دیگری در وحدت رویه ی کلی این دو کشور در سوریه  شده است.برای ترک ها بازگشت کردها به مناطق منفصل تحت کنترل خود از اولویت بیشتری نسبت به سقوط اسد برخوردار است و تهران هم اولویت های دیگری دارد. برای ایران، فعلا رسیدن نیروهای متحدش در سوریه به مرز قائم (مرز عراق و سوریه ) اهمیت درجه ی اول را دارد و با توجه به جمیع جوانب، تهران از تنش پرهیز می کند و اگر سعودی خیالِ جنگ داشته باشد باید هزینه ی بین المللی سنگین آنرا هم بپردازد. ما شاهد هستیم که سعودی ها به اتهام زنی های مداوم به تهران  سعی در تنش آفرینی دارند اما در تهران حتا تندروترین جناحها هم فعلا ترجیح می دهند مستقیما با آمریکا طرف شوند تا بخواهند جواب سعودی را یک به یک بدهند. برای نمونه کشتن یک صیاد ایرانی و بازداشت تعدادی دیگر به نام اعضای سپاه پاسداران، با واکنش شدیدی از سوی تهران مواجه نشد. یا اظهارت محمدبن سلمان که کاملا غیردیپلماتیک و خصمانه بود، تنها در حد حرف باقی ماند. در ماجرای جنایت داعش در تهران نیز، ایران تعمدا از موشک برای پاسخگویی ارسال کرد تا مستقیما داعش را بزند و غیر مستقیم به سعودی ها پیام دهد، اما به نظر باید حکام در ایران از این هم محتاط تر باشند تا با تندروی های بی جا باعث بهبود وجه ی بین الملی این حکومت سلطنتی سعودی نشوند و به آنها بهانه برای ماجراجویی ندهند، در آنچه که جنگهایِ نیابتی خوانده می شود عملا سعودی ها بازنده اند و تهران دست بالاتر را دارد به وجهی که دغدغه ی کنونی اش حفظ یک کانال از زمین تا مدیترانه است و با وجود اختلاف میان عربها و ترکها فعلا آنها در غایت ضعف ممکن به سر می برند.

ضمن آنکه با وجود اینکه در عربستان سعودی یک خانواده حکومت می کنند، اما اینطور نیست که حرف، حرف یک تن باشد و در همان خاندان نیز جناحها و طوایفی با قدرت و نفوذ وجود دارند که عقلانیت بیشتری نسبت به حکام رسمی سعودی دارند و مطمئنا در مسئله ای مهم به اندازه ی جنگ با ایران، برآیند نظر همه ی گروههای ذی نفع در قدرت لحاظ خواهد شد و نه تنها نظر ملک سلمان یا فرزندِ خام اندیشش که شاید به تنهایی بازیچه ی دست "فریبکاران آمریکاییِ واشنگتن نشین" شده باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

________

____________________

 

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers