یک یادداشت؛ آتش های ساکن بر ثروت های ملی

یک یادداشت؛ آتش های ساکن بر ثروت های ملی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

این یک یادداشت دلسوزانه است در رابطه با آتشی که بر جان ثروت های ملی این کشور افتاده و هر روز به بهانه ای، و نه یک نقد صریح بر آنچه که طی ماههای اخیر رخ داده است، که چنان نقدی بیشتر محکمه طلب خواهد شد تا محکمه پسند. یادداشتی که با اشاره به سه نکته نوشته خواهد شد.

نکته اول: در اواسط سال میلادی 1997(اوایل مردادماه سال 1376) نامه ای از واحد مطبوعات نمایشگاه دوسلدورف دریافت کردم که در آن برای چهارمین بار از این نگارنده دعوت شده بود که در برنامه کنفرانس های پیش نمایشگاهی نمایشگاه K 1998 حضور پیدا کنم. در این نامه همچنین از بنده خواسته بودند تا در صورت پذیرش این دعوت، شماره (یا سایز) کفشم را هم به این مجموعه اطلاع دهم. گرچه این درخواست برایم تعجب آور بود، اما در پاسخ به این نامه شماره کفشم را هم اطلاع دادم.

این موضوع گذشت تا آنکه در روز 25 اسفندماه همان سال 1376 در شهر بازل سوییس به یک گروه 70 نفره از روزنامه نگاران جهان پیوستم. شرح این سفر بسیار طولانیست و به صورت تقریبا کامل در 8 شماره از شماره های 126 تا 133 ماهنامه به چاپ سپرده شده است. اما آنچه که در مورد این سفر مهم بود، درخواست شماره کفشم بود که نمیدانستم به چه منظوری است که آن را نیز در روز 17 مارس ( 26 اسفندماه 1376) همان سال متوجه شدم. آن روز، هنگامی که کشتی حامل این گروه بزرگ روزنامه نگاری صنایع شیمی و پلیمر شیمی جهان راس ساعت 2 بعدازظهر در بندر "لودویگزهافن" در کنار رود راین پهلو گرفت، دیدیم که دو نفر نماینده از سوی شرکت معظم "BASF" در جلوی در خروجی کشتی ایستاده اند و ضمن خوشامد گویی به مسافران، با پرسیدن نام وی و مراجعه به چک لیست، یک جفت کفش به آنان تحویل داده و سپس می گویند که در مورد این کفش ها در اتوبوسی که شما را به دیدن بخشی از تاسیسات "BASF" می برد، توضیح داده خواهد شد؛

نکته دوم: طی 4 ماهه نخست اول سال جاری به طور متوسط در هر 20 روز (و به تعبیر برخی رسانه ها در هر 10 روز) یک حادثه در مجتمع های پتروشیمی ایران رخ داده که فقط سه فقره از آنها از نوع آتش سوزی طی یک ماه اخیر بوده است. طی همین مدت چندین حادثه کوچک و چندین مورد سقوط کارکنان در مجتمع های مختلف رخ داده که در اکثر آنها گفته شده است که "حادثه دارای ضایعات انسانی نبوده و فقط خسارت مالی بر جای گذاشته است". این که چگونه ممکن است که در یک حادثه به بزرگی حادثه ی آتش سوزی تقریبا 4 روزه مجتمع پتروشیمی "بوعلی سینا" که به گفته مسوولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی به هنگام تعمیرات رخ داده، هیچ نوع ضایعات انسانی وجود نداشته، هم جای شکر دارد و هم جای تعجب ازینکه مجتمع های پتروشیمی ایران به گونه ای ناباورانه نظر کرده شده و واجد معجزات عجیبه شده اند؛

نکته سوم: درآخرین حادثه از این نوع بی درنگ در همان ساعت های مبارزه با شعله های آتش اعلام شد که "الکتریسیته ساکن" علت اصلی این آتش سوزی بوده است. گرچه ساعتی بعد هم در بمباران خبری پدید آمده، کسانی یادشان رفت که خبر داده بودند که الکتریسیته ساکن مسوول آتش سوزی بوده، و اعلام کردند که "علت حادثه در دست بررسی است".

بسیار خوب، دلیلی وجود ندارد که به مردم دروغ گفته شود و فرض کنیم که دلیل این آخرین حادثه همان الکتریسیته ساکن بوده است. اگر موضوع واقعا همین باشد، آن گاه آیا بازهم دریغ نیست که به "آه و ناله های همین نگارنده" در گزارش تقریبا 19 سال پیش (تصویر زیر و الباقی نوشته های 30 ساله همین نگارنده) با دیده تعجب نگریسته نشود؟

همه می دانیم که صنعت پتروشیمی از منظر مسایل ایمنی صنعتی بسیار حساس و حادثه آفرین است و از همین روی توجه به ظریفترین نکات ایمنی در اداره این صنعت، از نان شب هم واجب تر است. در همین راستا، وقتی شاهد هستیم که توانمندی بودجه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی که بر اساس گفته ی یک فرد موثق تقریبا یک درصد بودجه ی کل کشور برای مثلا بودجه ی "تبلیغات و فرهنگ اسلامی" است و این عزیزان حتا امکان پرداخت ارقامی در حد چند میلیون تومان برای تبلیغات جهانی به منظور معرفی صنایع پتروشیمی کشور را ندارند، آیا به راستی صواب است که به خاطر عدم رعایت ساده ترین نکات ایمنی، در زمان بروز هر حادثه ای علاوه بر خسارات وارده که انشاالله بیمه های مربوطه آن را پرداخت خواهند کرد، مسوولین شرکت ملی صنایع پتروشیمی زیر بار بودجه ی ترتیبات سفرهای فوری مدیرعامل محترم و همراهان هم بروند؟

شخصا تردید ندارم که نه معاونت محترم وزیر نفت و نه همراهان ایشان که معمولا شامل کادر روابط عمومی این شرکت هستند (با توجه به تصاویر منتشر شده) ، به هیچ روی راضی نخواهند شد که چنین حوادثی رخ بدهند و آن ها هم در این شرایط بحران فیش های حقوقی، بخواهند حق حضور در ماموریت های فوری و ویژه را به همراه هزینه های سفرهای فوری دریافت نمایند. بر همین اساس، تصور می کنم که اگر موضوع پیشگیری از این حوادث رو به افزایش و سریالی با نگرش به چند سرنخ مهم و از جمله تشکیل یک شرکت تجارتی موازی در "هلدینگ خلیج فارس"؛ "توانمندی های ساخت داخلی مخازن"؛ کمبود دخایر "فوم های ضد آتش"، نامشخص بودن وضعیت نهایی کارکنان رسمی که فقط تا سال 1397 تحت پوشش وزارت نفت هستند؛ اختلاف نظرهای عمیق در عرضه محصولات پتروشیمی و موضوعات مشابه در یک دستور کار جدی قرار گیرد، آن گاه می توان انتظار داشت که شاهد تعدادی کمتر از حوادث "ممکن الوقوع" در این صنایع باشیم.

در آن روز 17 مارس سال 1998، کفش هایی که به تمامی 70 روزنامه نگار حاضر در گروه به علاوه ی تمامی حاضران در این برنامه به امانت داده شد، کفش هایی بود ویژه ی قدم ردن در "سایت پتروشیمی BASF"، گرچه این گروه (و از جمله همین نگارنده) نه از تاسیسات شیمیایی و راکتورها بلکه از یک واحد تولید آزمایشی فیلم های "زیست تخریب پذیر" بازدید کردیم. و به همین جهت است که در تاسیستی عظیم مثل همان تاسیسات پتروشیمی 12 کیلومتر مربعی این شرکت آلمانی کمتر شاهد این حوادث پیاپی هستیم.

اگر "الکتریسیته ساکن" به واقع مسوول حادثه اخیر باشد (که این نیز خدای را شکر به خیر گذشت) و از نظر این نگارنده با نوعی بی درایتی اعلام شد، آن گاه می توان انتظار داشت که در انواع "بده بستان" های این صنعت عظیم و اختلاف نظرهای شغلی و تجاری موجود، زین پس باید شاهد وقوع تعدادی بیشتر از این نوع حوادث و آتش سوزی ها به دلیل وجود پدیده ی "الکتریسیته ساکن" باشیم، که می توان از آنها زیر عنوان "آتش ساکن بر ثروت های ملی" این کشور یاد کرد و امید که چنین مباد. انشاالله.

احمد علی ساعت نیا

نهم مردادماه 1395

 بازدید از مخرن سوخته پتروشیمی کرمانشاه

یک آتش سوزی دیگر این بار در کرمانشاه

دود آتش لوله غرب، از نهاد "نیپنا" برخواست

فاصله معاون وزیر تا مرگ، 5 دقیقه

حادثه دیگر در صنعت پتروشیمی؛ آتش سوزی خط لوله اتیلن غرب

خبرهای تازه در رابطه با آتش سوزی پتروشیمی بوعلی

رمز گشایی از طولانی شدن آتش سوزی پتروشیمی بوعلی

در آتش سوزی بوعلی هیچ عمدی در کار نبوده

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers